הדר דף הבית בלי JCI

"לידה בשפת הסימנים"

מאתגרי עידן הקורונה: איה סלע מסס ובעלה יניב, שניהם כבדי שמיעה, נדרשו להשיג אישור חריג בימים אלה למלווה נוספת בלידת בנם השלישי
5/04/2020

לידות בימי הקורונה מספקות אתגרים חדשים לצוותים במרכז הרפואי הלל יפה. האתגר האחרון – לידה של יולדת כבדת שמיעה, שבימים כתיקונם יכלה להגיע עם מלווה שיתווך בשפת הסימנים בינה לבין הצוות הרפואי או פשוט "לקרוא שפתיים". בימי הקורונה, כשכולם מחויבים לחבוש מסכות, נדרש אישור חריג למלווה נוסף שיתווך בין היולדת לצוות בזמן הלידה.

 

כאשר פרצה מגפת הקורונה ויצאו הנחיות משרד הבריאות המורות על מלווה אחד לכל יולדת, הבינו איה סלע מסס ובעלה יניב שהם בבעיה. השניים הינם כבדי שמיעה ומתקשרים באמצעות קריאת שפתיים. אולם, בשל מגפת הקורונה, הצוות הרפואי מחויב לעטות מסכה באופן קבוע, כך שאינם יכולים לתקשר ולהבין את הצוות ללא תיווך של אדם נוסף. הם פנו לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בטענה שיסייעו להם לקבל אישור חריג על מלווה נוסף בחדר לידה - המתורגמנית שלהם, על מנת שזו תוכל לטווח בינם לבין הצוות הרפואי. הנהלת המרכז הרפואי הלל יפה קיבלה את פנייתם ואישרה לזוג מלווה נוסף.

 

כמה ימים לאחר מתן האישור זה הגיע. איה הגיעה לחדר מיון יולדות במרכז הרפואי הלל יפה עם צירים, מלווה בבעלה ובמתורגמנית. על אף רצונה ללדת בלידה רגילה, החלו האטות חוזרות בדופק העובר והיא הובהלה בדחיפות לחדר הניתוח. המתורגמנית, שלאורך כל הדרך הייתה לצדה, תרגמה בשפת הסימנים לאיה את הנחיות הצוות הרפואי והסבירה לה על ההתרחשויות ועל הליך הניתוח. הניתוח, כאמור, עבר בהצלחה והתינוק נולד בריא ושלם במשקל של 3.870 ק"ג.

 


איה סלע מתאוששת עם בנה החדש במחלקת יולדות של הלל יפה

 


"בעלי פנה מראש כדי לקבל את האישור מבעוד מועד. פחדנו להגיע לבדנו לחדר לידה ולהיות חסרי אונים מול הצוות הרפואי. אנו מודים לבית החולים שנתן את הסכמתו ואפשר למתורגמנית שלנו להצטרף ללידה", מספרת איה.

 

סופי גולייב, המיילדת שליוותה את איה בחדר לידה, מספרת: "זו הייתה, ללא ספק, לידה מסוג אחר. המתורגמנית הייתה למעשה צינור להעברת מידע בינינו לבין איה. לולא הייתה, קשה מאוד היה לאיה להבין אותנו ולהתקדם עם הלידה. בפרט במצבים מורכבים אלה, חשוב שהיולדת תקבל את מלוא התמיכה, תרגיש בטוחה ונינוחה ותהיה מעודכנת בכל שלב בלידה".

 

זוהי הלידה השנייה של איה ויניב. לפני כשנתיים וחצי נולדו לשניים תאומים, כאשר אחד מהם כבד שמיעה. איה ובנה מאושפזים כעת במחלקת יולדות של "הלל יפה" וצפויים להשתחרר הביתה בימים בקרוב.

 

בריאות שלמה!

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד