הדר דף הבית בלי JCI

נס לקראת חנוכה: ניצלו חייה של יולדת בניתוח מורכב

היולדת הובהלה בשבוע 27 להריונה עם תאומים לניתוח קיסרי דחוף. התאומים נולדו בריאים, אך מצבה הידרדר בשל דימום מאסיבי. צוות רב-תחומי ולא פחות מ-107 מנות דם ומוצריו הצילו את חייה
30/11/2010

גם בחלומות הכי פרועים לא חשבה איריס אורינגר, תושבת זיכרון יעקב, שמתנת יום ההולדת שלה תהיה 107 מנות דם ומוצריו בזמן שמומחי המרכז הרפואי הלל יפה נלחמים על חייה.

 

איריס, שחגגה ב-19 בנובמבר את יום הולדתה ה-37, הייתה בשבוע ה-27 להריונה עם תאומים ואושפזה ביחידה להריון בסיכון גבוה בגלל ירידת מים מוקדמת.

 

"במהלך שהייתה ביחידה השתדלנו 'למשוך' את ההיריון ככל הניתן, אך לקחנו בחשבון את האפשרות שניאלץ ליילד אותה מוקדם מהצפוי", מסביר פרופ' מוטי חלק, מנהל המחלקה לנשים ויולדות, שתחום מומחיותו הוא הריון בסיכון. "בהתאם, ניתנו כל הטיפולים התרופתיים הנדרשים, כמו טיפול להבשלת הריאות של העוברים ואנטיביוטיקה מניעתית". עם זאת, ולמרות ההכנה, שום דבר לא הכין את איריס או את הצוות במחלקת נשים ויולדות לדרמה שהתחוללה לאחר מכן.

 

ביום שישי שעבר, במהלך ביקור הבוקר, נראה כי מתפתח זיהום ויש הכרח לבצע את הניתוח לאלתר, זאת בהתייעצות עם מומחי הפגייה. איריס נלקחה לחדר ניתוח לביצוע ניתוח קיסרי, שבמהלכו נולדו תאומיה והועברו להמשך טיפול בפגיית המרכז הרפואי. עם זאת, במהלך הניתוח התגלה כי מצבה של איריס מורכב משחשבו והיא אף החלה לאבד דם רב עקב מצב של שלייה נעוצה, המונע מהרחם יכולת להתכווץ. לחדר ניתוח הובאו בזה אחר זה מוצרי דם רבים, על מנת לעמוד בקצב איבוד הדם של איריס, תוך כדי המשך הניתוח הסבוך. "כמעט כל מומחה אפשרי הגיע לחדר ניתוח – מתחום האורולוגיה, מתחום ההמטולוגיה וכמובן מתחום המיילדות וההרדמה, ובהמשך גם ההתאוששות", מספר פרופ' חלק. "הרגשנו שאנחנו ממש נלחמים על חייה בכל רגע נתון". מלבד 25 מנות דם "רגיל", איריס קיבלה עוד עשרות מוצרי דם שונים (פלסמה וכדומה), וכן את התרופה "פקטור 7", תרופת קרישה מיוחדת ויקרת ערך, ובסך הכול – 107 מנות דם ומוצריו, כמות כמעט נדירה למצבים כגון אלו.

 

בתום שעות רבות, הצליח הצוות לייצב את מצבה והיא הועברה להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ כללי. לשמחתו של הצוות, התאוששותה של איריס הייתה מופלאה ותוך מספר ימים היא כבר הועברה למחלקת יולדות להמשך השגחה וטיפול. שבוע וחצי לאחר מכן, איריס כבר יושבת בפגייה עם שני ילדיה. עדיין חיוורת מעט, אבל מחייכת ובריאה: "מדהים לחשוב שבעצם החליפו לי את כל הדם בגוף ואני עדיין כאן. נס של ממש. נכון, זו בהחלט לא המתנה שצפיתי לה ביום ההולדת, אבל ברור לי שהרווחתי את החיים שלי בחזרה. עכשיו כל מה שאני רוצה זה ששני התאומים יתחזקו ונוכל לצאת הביתה."

 

פרופ' חלק מסכם ואומר: "ללא ספק, זהו סיפוק גדול לראות שעבודת הצוות המקצועית, המהירה והמורכבת שנדרשנו לה במקרה של איריס הצליחה, למרות כל הקשיים שבדרך. מתנה בשביל איריס, אבל גם בשבילנו, ליום ההולדת, וגם לקראת חנוכה". 

 

איריס עם הפגים ועם הצוות ממחלקת נשים ויולדות והפגייה

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד