הדר דף הבית בלי JCI

"בידוד - זה לגמרי לבד"

יציאה לבידוד בגלל קירבה לחולה מאומת לקורונה מעלה לא מעט שאלות. מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר מיכל שטיין עונה על שאלות נפוצות באשר ליציאה לבידוד
29/06/2020

רק לאחרונה ציין ארגון הבריאות העולמי כי הבידוד היא השיטה הטובה ביותר לקטוע את שרשרת ההדבקה בנגיף קורונה. לצד זה, ולאור העלייה בתחלואה, ישנם אנשים הנדרשים לצאת לבידוד בשל קרבה לחולה מאומת לקורונה. מנהלת היחידה למחלות זיהומיות של המרכז הרפואי הלל יפה ד"ר מיכל שטיין עונה על השאלות השכיחות הנשאלות באשר לתקופת הבידוד.

 

כיצד מחושב זמן הבידוד?

 

זמן הבידוד הינו 14 יום מיום החשיפה, מכיוון שברוב המקרים, הדגירה של נגיף קורונה היא עד 14 יום.

 

מה הכוונה "בידוד"?

 

ישנם כללים מאוד ברורים לעניין הבידוד, שנקבעו על ידי משרד הבריאות ומצוינים בבירור באתר האינטרנט של המשרד. עיקרם - מניעת שרשרת ההדבקה. בראש ובראשונה, כמובן, אין לצאת מהבית ואין לקבל אורחים בבית. גם אם אתם "רק" בבידוד ולא חולים, הרי שיש להקפיד על כך.

 

אמרו לי לצאת לבידוד כי הייתי בקרבת חולה מאומת, מה המשמעות לגבי בני ביתי?

 

במידה שניתן ליצור תנאי בידוד לאחד מבני הבית, כולל שירותים נפרדים, אוכל בנפרד, כביסה נפרדת וכדומה – שאר בני הבית יכולים לנהוג בשגרה. במידה שלא קיימת אפשרות כזו, הרי ששאר בני הבית צריכים להיות בבידוד, לכל תקופת הבידוד. לדוגמה, במקרה של ילד צעיר שנדרש להיות בבידוד עקב חשיפה לחולה מאומת בגן או בבית הספר, הרי שההורה המטפל ייכנס לבידוד יחד איתו, וכמוהו גם שאר דרי הבית.

 

יצאתי לבידוד ולא הופיעו לי סימפטומים, האם לפחות יכולים לבוא לבקר אותי?

 

התשובה היא חד משמעית - לא. זמן הדגירה של נגיף קורונה נע בין יום אחד ל-14 יום. ניתן להדביק אחרים גם אם אין תסמינים. אי לכך, ההקפדה על בידוד כנדרש היא 14 יום.

 

נדגמתי לקורונה בגלל מגע הדוק עם חולה מאומת, ויצאתי שלילי, מדוע אני עדיין חייב להיות בבידוד?

 

ההקפדה על 14 יום בבידוד הינה מכיוון שהדיגום נותן תשובה לנקודת הזמן שבו בוצע. תשובה שלילית יכולה להתקבל עדיין בשלב הדגירה. דהיינו, היום נדגמתי ואני שלילי, אבל אם אדגם עוד יומיים אולי אהפוך לחיובי. לכן, הדרך היחידה היא פשוט להקפיד על תקופת בידוד רצופה, כנדרש.  

 

 

 

 

לסיכום, מציינת ד"ר שטיין, "מלבד בידוד, חשוב להדגיש גם כי המסכה הכירורגית הפשוטה נותנת את המענה הטוב ביותר, זאת בתנאי שהאדם עוטה מסכה באופן מלא (אף ופה), וכך גם הסובבים אותו. שקף מגן לבדו הוא תוסף, ומסייע למניעת הידבקות דרך לחמיות העיניים, אך אינו מהווה תחליף למסכה. ההגנה שנותן השקף לבדו פחותה משמעותית ביחס למסכה. לכן, לא מספיק רק להתמגן, צריך להקפיד שכל הסובבים אותנו יהיו עם מסכות.

 

 

חבישת מסכה, שמירה על מרחק של שני מטר ושמירה על היגיינת ידיים – אלו שלושה כללים פשוטים יחסית, שהוכחו כמועילים ביותר להגן עליכם מנגיף קורונה. אל תזלזלו! – למען בריאותכם ובריאות בני ביתכם".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד