הדר דף הבית בלי JCI

חייה של יולדת ניצלו לאחר שקיבלה מעל 90 מנות דם

בשבוע 29 להריונה הגיעה מורן מלול עם דימום ל"הלל יפה", הובהלה לניתוח קיסרי בהול והועברה לטיפול מאסיבי במחלקת טיפול נמרץ. לאחר שלושה ימים התאוששה והועברה למחלקת יולדות
27/07/2020

את הלידה הזאת מורן מלול מפרדס חנה-כרכור לא תשכח לעולם. בהיותה בשבוע 29 להריון החלה לדמם. היא הגיעה לחדר מיון יולדות במרכז הרפואי הלל יפה, שם הוחלט להשאירה לאשפוז לצורך השגחה. כאשר קמה ממיטתה, הבחינה בדימום מוגבר שלא פסק והזעיקה את האחיות. גילה פנחס ותיקי חן, מיילדות ותיקות בהלל יפה, הבחינו מיד כי מצבה של מורן חמור וקראו בדחיפות לצוות הרופאים.

 

מורן עברה שני הריונות קודמים, שהסתיימו בניתוחים קיסריים, ובהריון זה אובחנה עם שליית פתח נעוצה. במצב זה השלייה חוסמת את הרחם בעודה נמצאת בחלקו התחתון וגם מושרשת בדופן הרחם ולא ניתנת להפרדה. זהו מצב נדיר הכרוך בסיכון גבוה, שכן הוא עלול לגרום לדימום ניכר ולמצב מסכן חיים.

 

מורן הובהלה בדחיפות לניתוח קיסרי חירום, כאשר האחיות המיילדות גילה ותיקי מלוות ומרגיעות אותה לאורך כל הדרך. במקביל הוזעק לניתוח צוות רופאים בכיר שכלל גינקולוגים, אורולוגים ומרדימים, בהובלתו של מנהל מחלקת הנשים והגינקו-אונקולוגיה ד"ר אילן ברוכים. בהמשך הגיע לניתוח גם מנהל אגף נשים ויולדות פרופ' מוטי חלק.

 

במהלך הניתוח המורכב אבחן צוות הרופאים כי השליה חדרה לדופן הרחם והגיעה גם לדופן שלפוחית השתן, דבר שחייב כריתה של הרחם וצוואר הרחם. מורן הייתה במצב של הלם (שוק היפוולמי), לאחר שאיבדה כמויות עצומות של דם והועברה למחלקת טיפול נמרץ. לאחר כשלושה ימים התאוששה ועברה למחלקת יולדות.

 

 


מורן מלול עם חלק מצוות המומחים שטיפל בה (מימין לשמאל): המיילדות תיקי חן וגילה פנחס, המרדימה ד"ר נלי פולק, צוות הגינקולוגיה פרופ' מוטי חלק, ד"ר ליבנה שפט-הלר, ד"ר אילן ברוכים וד"ר שמואל אנדרמן, והאורולוג ד"ר רונן רוב

 

כעת, לאחר שהתאוששה, נזכרת מורן בהשתלשלות המקרה ומספרת: "הייתי בין חיים למוות. כאשר הדימום הלך והחמיר, חששתי מאוד להיכנס לחדר הניתוח. גילה ותיקי המיילדות הן פשוט מלאכיות. הן היו לצדי והרגיעו אותי. אין מילים בפי כדי להודות לצוות הרפואי המסור, שהציל את חיי. אני אסירת תודה לכולם על הטיפול והדאגה ומחכה כבר להשתחרר לביתי יחד עם בתי".

 

מנהל אגף נשים ויולדות פרופ' מוטי חלק מספר: "מדובר במקרה נדיר מאוד, כשבשבוע די מוקדם להריון מתפתח דימום כה מאסיבי, שהביא את היולדת למצב מסכן חיים. מורן הייתה במצב קריטי. היא איבדה המון דם וטופלה בכ-90 מנות דם ומוצריו. נאלצנו להרדים ולהנשים אותה ולאחר חילוץ היילוד, הועברה מורן להמשך טיפול במחלקת טיפול נמרץ. אני שמח שהצלחנו להציל אותה והיא ותינוקה חשים בטוב".

 

כעת מאושפזת מורן במחלקת יולדות ובימים הקרובים צפויה להשתחרר לביתה. בתה התינוקת, שנולדה, כאמור, בשבוע 29, במשקל 1.810 ק"ג, מטופלת בפגייה.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד