הדר דף הבית בלי JCI

חתיכות של שקדים הוצאו מריאתו של פעוט כבן שנתיים

הפעוט הגיע לחדר מיון ילדים ב"הלל יפה" כשהוא סובל מחום גבוה ושיעול טורדני. בצילום ריאות נתגלתה דלקת חריפה ובמהלך הליך יוצא דופן לאיתור גוף זר בריאות נמצאו ונשלפו חתיכות השקדים מריאתו
26/10/2020

מעל לחמישה ימים הסתובב מירקלם יונס בן השנתיים מערערה עם חתיכות שקדים בתוך ריאתו הימנית. מתברר כי כמה ימים קודם לכן אכל שקדים ונחנק. לאחר שהשתעל והוציא מפיו פירורי שקדים, חשבו ההורים כי האירוע מאחוריהם. כעבור מספר ימים החל הפעוט להשתעל וסבל מחום גבוה. ההורים פינו אותו לחדר מיון ילדים במרכז הרפואי הלל יפה, שם התברר כי הוא סובל מדלקת ריאות חריפה. על מנת לשלול הימצאות גוף זר בריאה, נאלצו הרופאים לבצע, לראשונה בהלל יפה, ברונכוסקופיה גמישה, פעולה משולבת שבה לקחו חלק רופאי ריאות, ילדים, אף-אוזן-גרון והרדמה. הפעולה נעשתה תחת הרדמה מלאה של הפעוט, שאותה ביצעו מנהל מחלקת הרדמה ד"ר חכים אבו ראס וסגנו ד"ר אלכסיי פרוזורוב. במהלך הבדיקה איתרו מנהל יחידת הריאות ד"ר מיכאל קוצ'וק ומנהלת שירות ריאות ילדים ד"ר ורד ניר חתיכות שקדים בתוך הריאה הימנית של מירקלם. רופאי אף-אוזן-גרון וכירורגיית ראש-צוואר פרופ' יצחק ברוורמן, מנהל היחידה, והמתמחה ד"ר סוהל גרה, הכניסו בזהירות ברונכוסקופ (צינור) קשיח מיוחד עם תאורה לתוך הריאה כדי להוציא את חתיכות השקד. הפעולה עברה בהצלחה והילד אושפז להמשך טיפול והשגחה במחלקת ילדים.

 


מימין לשמאל: ד"ר ורד ניר, מירקלם יונס ואמו וד"ר וסוהל גרה

 

מנהלת שירות ריאות ילדים במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר ורד ניר ציינה: "נאלצנו לבצע בדיקה משולבת תחת הרדמה מלאה של הפעוט על מנת לשלול הימצאות גופים זרים בריאה. תוך כדי הבדיקה, לאחר שאיתרנו חתיכות קטנות של שקדים, נאלצו רופאי אף-אוזן-גרון לשלוף אותם החוצה ולאחר מכן וידאנו, כאמור, כי לא נותרו גופים זרים נוספים בריאה שעלולים לגרום לחסימת אוויר והימשכות הדלקת. מדובר, למעשה, בשלוש פעולות שנעשו תחת הרדמה אחת".

 

מנהלת מחלקת ילדים בהלל יפה ד"ר עדי קליין הדגישה: "מקרה זה מוכיח לנו שוב כי יש להימנע לחלוטין ממתן פיצוחים ודברי מאכל מסוכנים, כדוגמת ענבים, פופקורן או נקניקיות שלמות לפעוטות וילדים קטנים. מאכלים אלה יכולים לחדור לדרכי הנשימה ולחסום את כניסת האוויר לריאות. במקרה המדובר הפעוט הסתובב במשך חמישה ימים עם חתיכות שקדים בתוך הריאה ולמזלנו הגיע בזמן לבית החולים".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד