הדר דף הבית בלי JCI

יום הסרטן הבינלאומי: יש מקום לאופטימיות

בעשור האחרון הפכו הטיפולים בסרטן להיות ממוקדים, יעילים ובטוחים יותר, והביאו לעלייה בתוחלת החיים של המטופלים ובאיכותם. מנהלת המכון האונקולוגי בהלל יפה ד"ר ולריה סמניסטי שופכת אור על הטיפולים והחידושים בתחום
7/02/2021

 
לתרופות הביולוגיות השפעה ניכרת על איכות חיי המטופלים. ד"ר ולריה סמניסטי


ב-4 בפברואר צוין ברחבי העולם יום הסרטן הבינלאומי. מחלת הסרטן הינה המחלה השכיחה ביותר ברחבי העולם. אחד מתוך שלושה אנשים יחלה במהלך חייו בסרטן. לא בכדי, במהלך העשור האחרון חקרו רבות מדענים ואנשי רפואה את המחלה, בניסיון למצוא פתרונות יעילים לאבחון במחלה וטיפול בה, גם אם מדובר בהארכת חיים של מטופל ושיפור באיכות חייו.

 

"בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות מהירה של סוג חדש של תרופות ביולוגיות לטיפול בסרטן, שאינן מבוססות על מנגנונים דומים לאלו של הכימותרפיה. מעבר להרחבת מאגר התרופות ופיתוח טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות בדיקה מקיפה של תאי גידולים, קידומן של תרופות ביולוגיות הכניס את האונקולוגיה לעידן חדש של טיפול אישי. הטיפול השתנה באופן דרמטי, במיוחד עבור חולים שמחלתם נמצאת בשלב מתקדם. כיום, מטופלים רבים נהנים מדור חדש ומבטיח של תרופות אימונותרפיות וביולוגיות", מסבירה מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר ולריה סמניסטי.

מהו טיפול ביולוגי?

הטיפול הביולוגי הוא, למעשה, טיפול באמצעות חומרים המיוצרים בגוף באופן טבעי או חומרים המופקים בתנאי מעבדה, שזהים לחלבונים שהגוף מייצר בעצמו.

 

טיפול זה מתבסס על רפואה מותאמת אישית, כאשר למטופל מותאמת התרופה הביולוגית המתאימה לו ביותר על פי התמונה המולקולרית של הגידול שלו. באמצעות בדיקות גנטיות, ניתן לזהות את המוטציות השונות שמאפיינות את תאי הגידול ואת המנגנון הביולוגי שלו. טיפול ביולוגי מותאם אישית יכול לשפר משמעותית את הפרוגנוזה של המחלה.

 

בנוסף, תופעות הלוואי של תרופות ביולוגיות חמורות פחות מאשר תופעות הלוואי של טיפולים כימותרפיים מקבילים, דבר שתורם אף הוא לקבלת תוצאות טיפול טובות יותר. טיפול זה מתבצע באמצעות כדורים או דרך הווריד.

 

ד"ר סמניסטי מסבירה כי בעשור האחרון הפכו הטיפולים הביולוגיים להיות חלק אינטגרלי בטיפול של ממאירויות מסוגים שונים, קרי גידולי שד, ריאה, כליות, מעי גס, שחלה, גידולי ראש-צוואר, מוח ואחרים. בחלק מהן, הטיפולים הביולוגיים הפכו את הקערה על פיה בכך שהגבירו את יעילות הטיפול האונקולוגי, ובחלקם אף החליפו לחלוטין את הטיפול הכימותרפי.

 

"אם עד לפני כמה שנים תוחלת ההישרדות של מחלה גרורתית (מלנומה, סרטן ריאה, סרטן קיבה ועוד) עמדה על שנה בממוצע, כיום אנו עדים להישרדות של מספר שנים הודות לטיפולים הביולוגיים ולאימונותרפיה", מוסיפה ד"ר סמניסטי.

 

חשוב לציין כי לאיכות החיים של המטופל באותן 'שנות הישרדות' יש חשיבות עליונה. באותן שנים המטופל מסוגל לתפקד כמעט כרגיל, לטייל בעולם, לבלות בחיק משפחתו וכן לצבור חוויות חדשות, כל זאת בזכות הטיפולים האונקולוגיים המתאימים ותמיכתו של צוות המכון האונקולוגי ומשפחתו.

 

תרופות אימונותרפיות: הדור הבא

התרופות האימונותרפיות פועלות על המערכת החיסונית במטרה להחזיר את תאי מערכת החיסון לפעילות תקינה ולתקוף את החלבון הזר המכיל את תאי הסרטן. "התרופות האימונותרפיות גורמות להחזרת מערכת החיסון לפעילות תקינה כדי שתוכל לזהות ולתקוף את התאים הממאירים. הטיפול בתרופות אימונותרפיות הוכיח כבר את יעילותו ונרשמו הצלחות מצוינות בתחום גידולי הכליה, מלנומה ועוד.

 

"במחקרים שבוצעו במספר מרכזים מובילים ברחבי העולם נראה בבירור כי שילוב של טיפולי כימותרפיה ותרופות אימונותרפיות מגביר את סיכויי ההישרדות וכי לתרופות האימונותרפיות השפעה ניכרת גם על איכות חייהם של המטופלים בעיקר בגידולים מסוג מלנומה, גידולי ריאה, גידולי כליה וגידולים עם ממצא אי-יציבות של גנים", מסבירה ד"ר סמניסטי.

 

טיפול אישי

"הטיפול במחלת הסרטן כיום הוא טיפול אישי עבור כל אדם. הכוונה היא שאין מחלת סרטן באדם אחד דומה למחלת הסרטן של אדם אחר, גם אם מדובר באותו סוג של סרטן.

 

"לצערנו, לא כל המטופלים נהנים מטיפולים חדשניים אלו. כדי לקבוע אם מטופל מתאים לטיפול מסוג זה, ולהתאים את הטיפול המתאים לגידול הספציפי של המטופל יש לבצע בדיקות מולקולריות", מציינת ד"ר סמניסטי.

 

מלבד הטיפולים החדשים יש לזכור כי הם לא מחליפים בדיקות תקופתיות כגון קולונוסקופיה, ממוגרפיה, בדיקת רופא נשים ובדיקת צואה לדם סמוי, וחשוב להקפיד לבצען. זכרו – גילוי מוקדם מציל חיים", מסכמת ד"ר סמניסטי.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד