הדר דף הבית בלי JCI

יוצאים לאביב הפורח

אלרגיות באביב - למה זה קורה? כיצד מתמודדים? ואיך הקורונה משפיעה גם היא על האלרגיה? מנהלת השירות לאימונולוגיה ולאלרגולוגיה ב"הלל יפה" ד"ר ורד שיכטר-קונפינו עם התשובות
4/04/2021

בעשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת במחלות האלרגיה. כ-25% מהאוכלוסייה סובלים מאלרגיות ויש צפי לעלייה בשנים הבאות. בשנה האחרונה, לאור מגפת הקורונה, שמרנו עוד יותר על ההיגיינה, כדי למנוע, או לפחות לצמצם, את סיכוי ההידבקות במחלה. עם זאת, שמירה קפדנית מדי על היגיינה יכולה להסיט את מערכת החיסון ממצב של מלחמה בזיהומים למצבי אלרגיה, אך עדיין יש להמשיך לנקוט בכללי הזהירות המחייבים הגנה מפני וירוס הקורונה ומניעת התפשטותו.

 

מחקרים שונים שנערכו בשנים האחרונות מצביעים על קשר ישיר בין הרגלי חיים היגייניים, בעיקר בתקופת הילדות, לבין הסיכון לפתח אלרגיות בגיל הבגרות. אחת הסיבות לעלייה בשכיחותן של מחלות האלרגיה קשורה בשינויים שהתרחשו באוכלוסייה בעקבות אימוץ אורח חיים מודרני ו"נקי". על פי "תיאורית ההיגיינה", ילדים שגדלו בסביבה היגיינית יותר, לדוגמה, ילדים החיים בעיר, ילדים שגדלו במשפחות קטנות, ללא בעלי חיים, וכאלה שנכנסו בגיל מאוחר למעון, נוטים יותר באופן מובהק לפתח מחלות אלרגיה, בהשוואה לילדים שגדלו בחווה או נכנסו בגיל מוקדם למעונות יום.

 

האביב הוא עונה נפלאה לצאת לטיולים וליהנות מפריחות וטבע, אך באופן יש כאלה שהאביב מביא עבורם גם פריחות מסוג אחר או בשפה מקצועית יותר– אלרגיה.

 

 


עלייה מתמדת במחלות אלרגיה

 

למה זה קורה?

בחודשי האביב ותחילת הקיץ אנו נחשפים לאלרגנים רבים באוויר, אבקנים של צמחים ועצים שונים המרחפים באוויר ויוצרים תופעות אלרגיות שונות, ביניהן גירוי עורי וקשיים בנשימה. מטרת האבקנים להגיע כמה שיותר רחוק לשם הפריה עצמית של הצמח או העץ. הם נישאים ברוח למרחקים גדולים וחודרים לכל מקום.

 

באבקנים של הצמחים והעצים מצוי חומר הנקרא אלרגן, שהוא, למעשה, מבנה חלבוני מורכב של אותם צמחים ועצים. כהשאלרגן חודר לדרכי הנשימה ובא במגע עם מערכת החיסון של אדם אלרגי, תאי מערכת החיסון מייצרים נוגדנים מסוג IGE, ואלה גורמים לשורה של תהליכים, ביניהם הפרשה בגוף של חומר הנקרא היסטמין. ההיסטמין גורם לתופעה אלרגית המתבטאת בנזלת מימית, התעטשויות, שיעול טורדני, דמעות, גרד בעיניים וכן לקוצר נשימה וצפצופים.

 

לכל אחד מידת רגישות שונה. האלרגיה יכולה גם להתפתח עם השנים ולהשתנות בחומרתה. יש כאלה שהאלרגיה תבוא לידי ביטוי רק בגירוי בעיניים ותגרום להם בעונת האביב לדלקת של לחמיות העין, ויש אחרים שרגישותם כה גבוהה עד לכדי התקפי אסתמה ואפילו התפתחות של בעיות עור ותפרחות.

 

בנוסף, עונת האביב מביאה עמה לא רק פריחה שבעטיה ישנם אבקנים הנישאים באוויר, אלא גם "פריחה" של יצור קטן שנח לו בארון: קרדית אבק הבית. יצור מקרוסקופי זה נוטה להפוך להיות דומיננטי עת שאנו מאווררים את ארונות הבגדים ומחליפים בין בגדי החורף לקיץ. התסמינים של רגישות לקרדית האבק הם אותם תסמינים של אלרגיית האביב.

 

כיצד מאבחנים אלרגיה?

האבחון הרשמי לאלרגיה, על סוגיה השונים, נעשה אצל רופא מומחה לאלרגיה בדרכים הבאות:

 

תבחיני עור - אלרגיה לנשאפים, כגון אבקנים של עצים וצמחים, עשבים, שערות חתול, שערות כלב וקרדית אבק הבית, ניתן לאבחן באמצעות תבחיני עור, לרוב מגיל חמש ומעלה. התבחינים מתבצעים על ידי טפטוף טיפה מהאלרגן על האמה ודקירה שטחית של הטיפה. תגובה נחשבת חיובית אם במקום הדקירה מתפתחים נפיחות ואודם מקומי.

 

בדיקת דם לנוגדנים ספציפיים - מספקת תוצאות דומות לתבחיני העור.

 

 


ד"ר ורד שיכטר קונפינו עורכת תבחין עור

 

איך מטפלים?

הטיפול הבסיסי באלרגיה הינו מניעתי, ורצוי שיכלול הפחתה של מגע עם האלרגנים הנשאפים. זה לא קל, בעיקר משום שהאבקנים נישאים באוויר. בהקשר של קרדית האבק יש להקפיד על כיבוס בגדים ומצעים היוצאים מהארון, ניגוב אבק ושאיבתו באופן תדיר יותר, שימוש במסנן אוויר בחדרים והימנעות משטיחים.

 

טיפול תרופתי וחיסונים

הטיפול התרופתי כולל תרופות אנטי-היסטמיניות הנוגדות את פעולות ההיסטמין. טיפול זה בטוח, הן למבוגרים והן לילדים, כמעט ללא תופעות לוואי, אך דורש התאמת מינון נכונה. בנוסף, רצוי לשלב טיפול מקומי באף באמצעות תרסיס וטיפות עיניים. במידה שהתסמינים מלווים בקוצר נשימה, יכלול הטיפול משאפים ואינהלציות בהתאם לצורך ועל פי המלצת הרופא המטפל. כאמור, לפני כל טיפול יש להתייעץ עם רופא מומחה.

 

חשוב להקפיד על הטיפול גם בתקופת הקורונה, בעיקר מטופלים הסובלים מנזלת ואסטמה אלרגית כרונית, וכמובן, במידה שיש החמרה, לפנות לרופא ולא לחשוש לצאת מהבית לטיפול רפואי.

 

במידה שמניעה וטיפול תרופתי אינם עוזרים, קיימת אפשרות לקבל חיסונים נגד גורמי האלרגיה כבר בגילאי חמש-שש, לאחר זיהוי האלרגן על ידי תבחיני עור. החיסון ניתן על ידי זריקות תת-עוריות בזרוע של תמציות המכילות את האלרגנים השונים שלהם המטופל רגיש, במטרה לחסנו מפני האלרגיה. בהדרגה מעלים את הריכוז בתמציות, ובמקביל יורדת תכיפות ההזרקה, כך שממצב התחלתי של זריקה אחת בשבוע מגיע המטופל לשלב שבו יקבל זריקה אחת בחודש. ריכוז התמציות עולה בהדרגה והשיפור באלרגיה צפוי להתרחש רק לאחר מספר חודשים. אי לכך, מומלץ להמשיך בטיפול לפחות שלוש שנים, על מנת להגיע לאפקט מקסימלי.

 

חיסון לקרדית אבק הבית קיים כיום גם בכדורים בעלי יעילות זהה לזריקה. ניתן לקחת כדור אחד ליום ולהגיע לביקורת רפואית אחת לשלושה חודשים - פתרון נוח, בפרט בתקופת הקורונה.

 

לקביעת תור למרפאת אלרגיה ואימונולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה יש לחייג 6742*.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד