הדר דף הבית בלי JCI

חדש ב"הלל יפה": "קיסרי ידידותי"

במרכז הרפואי הלל יפה החלו לבצע ניתוחים קיסריים "ידידותיים", המאפשרים ליולדת שהות משותפת עם היילוד מיד לאחר הלידה, במידה שתבחר בכך, בחדר הניתוח, כולל "עור בעור" והנקה
11/04/2021

כרבע מסך הלידות בישראל מסתיימות בניתוח קיסרי. מעתה, בשורה מצוינת לנשים שמסיבות שונות נדרשות לעבור ניתוח קיסרי ובוחרות לעשות זאת במרכז הרפואי הלל יפה. אלה יוכלו לשהות לצד התינוק כבר מרגע הלידה, במסגרת שירות "קיסרי ידידותי". מדובר בשירות חשוב ליולדות, אשר קיים רק בחלק מבתי החולים בארץ.

 

מחקרים מצאו כי הפרדת האם מהיילוד מיד לאחר הלידה עלולה לפגוע בקשר ביניהם וכן להשפיע על משך ההנקה. לא בכדי אחוזי ההנקה נמוכים יותר בקרב לידות קיסריות בהשוואה ללידות רגילות. מכאן עלה הפתרון האופטימלי- שהות משותפת של האם ותינוקה כבר מרגע הלידה. מסקנות אלו הביאו להחלטה לאפשר את השירות באגף האימהות של המרכז הרפואי הלל יפה ליולדות בניתוח קיסרי, שמשמעותו – שהות עם התינוק מרגע הלידה, כולל החזקתו "עור לעור", וכן אפשרות להניק כבר בחדר הניתוח. כל זה בכפוף לרצונה של האישה ויכולתה הפיזית בתום ההליך.

 


יולדת ובן זוגה לאחר ניתוח "קיסרי ידידותי" במרכז הרפואי הלל יפה

 

תניה לוי, אחות אחראית חדרי לידה במרכז הרפואי הלל יפה, מציינת: "בשנים האחרונות יותר ויותר נשים מעוניינות ב'אפס הפרדה', כלומר, בשהות משותפת עם תינוקן מרגע הלידה ועד השחרור הביתה. כדי לאפשר גם ליולדות בניתוח קיסרי את השהות המשותפת, התחלנו להפעיל את שירות 'קיסרי ידידותי', מתוך אמונה כי לשהות משותפת זו השפעה ניכרת לאם וליילוד, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך".

 

עבור היילוד, ל"קיסרי ידידותי" מספר יתרונות, ביניהם בכי מופחת, שמירה על חום גוף ועל רמות גלוקוז יציבות, יציבות בדופק, נשימה וסטורציה, וכן הפחתה בתחלואה ובתמותה לאור הנקה ממושכת. כמו כן, ידוע כי מגע עור לעור מגביר את רמות האוקסיטוצין ובכך מסייע בחיזוק הקשר בין האם לילוד. בנוסף, הנקה מוקדמת המתבצעת בשעה הראשונה לאחר הלידה מסייעת להנקה מוצלחת וממושכת לאורך זמן.

 

גם מבחינת היולדות, לשהות משותפת זו יתרונות ברורים; אימהות שעברו "קיסרי ידידותי" דיווחו על רגעים אלו כרגעיים משמעותיים, דיווח שמעיד על צורך רגשי ופסיכולוגי של האם לשהות יחד עם תינוקה ברגעים הראשונים לאחר הלידה. עוד דיווחו על הפחתה בתחושת הכאב, שכן היו עסוקות ביילוד ולא בהליך הניתוחי, וכן שיפור בתחושה הכללית ובחוויית הלידה.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד