הדר דף הבית בלי JCI

לראשונה בארץ וב"הלל יפה": ניתוח חדשני לתיקון עקמת - דרך דופן הבטן

צוות המערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה ביצע, לראשונה בארץ, ניתוח לתיקון עקמת מותנית בשיטה חדשנית פורצת דרך - דרך דופן הבטן
2/05/2021

הישג נוסף למערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה: לראשונה בארץ בוצע ניתוח לתיקון עיוות של עמוד שדרה (עקמת) בשיטה חדשנית ופורצת דרך, הנקראת OLIF – Oblique Lateral Interbody Fusion. הניתוח בוצע בקרב מטופל בן 73, שסבל מעקמת ניוונית עם חוסר יציבות בחוליות L4-L5 - שתי החוליות האחרונות בגב התחתון, הנמצאות בחלק המותני של עמוד השדרה.

 

מדובר בניתוח זעיר-פולשני הנעשה על ידי חתך של מספר סנטימטרים באזור המותן/הבטן התחתונה. דרך חתך זה, תוך שימוש במכשור ייעודי לניתוח, הגיעו הרופאים לחוליות עמוד השדרה ובמקום הדיסקים השחוקים שיצרו את העקמת הניוונית, החדירו כלובים ייעודיים אשר תיקנו את העקמת. בעבר, ניתוחים אלו בוצעו בגישה אחורית בלבד, עם אחוז סיבוכים גבוה.

 

מנהל מחלקה אורתופדית א' ד"ר איל ברבלק, שביצע את הניתוח החדשני, יחד עם הרופאים הבכירים ביחידה פרופ' יורם פולמן, ד"ר ליעד חימוביץ וד"ר עמית קרן: "מדובר בשיטת ניתוח חדשנית ביותר לתיקון עקמת ניוונית בגב. שיטה זו מתאימה בעיקר לאוכלוסייה המבוגרת (מעל גיל 60) אשר סובלת משינויים ניווניים ניכרים בעמוד השדרה המותני. שינויים אלו יוצרים לעתים עקמת ניוונית וכתוצאה מכך עלולים לגרום לחוסר יציבות ולחץ על מערכת העצבים. על מנת לתקן את העקמת, יש לשחזר את גובה הדיסקים ולהפחית את הלחץ שנוצר על מערכת העצבים. היתרון העיקרי של השיטה הוא הסיכוי הנמוך לפגיעה עצבית בהשוואה לשיטות האחרות המקובלות כיום".

 

הניתוח, כאמור, עבר בהצלחה והמטופל שוחרר לביתו כעבור שלושה ימים.

 


ד"ר אייל ברבלק בעת הניתוח החדשני לתיקון העקמת במרכז הרפואי הלל יפה

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד