הדר דף הבית בלי JCI

קיץ חם, לוהט - ומסוכן לעור

לא רבים יודעים אבל סרטן העור הינו סוג הסרטן הנפוץ ביותר בעולם, אם כי ברוב המקרים אינו מסכן חיים. ד"ר עופר ארנון, מומחה ביחידה לכירורגיה פלסטית, מסביר על סוגי סרטן העור, הטיפולים הקיימים ומה ניתן לעשות כדי למזער את הסיכון לחלות במחלה
31/05/2021

סרטן העור הינו סוג הסרטן הנפוץ ביותר בעולם כולו. בכל שנה מאובחנים בישראל כ-10,000 מקרים חדשים, שיעור גבוה מאוד ביחס לסוגי סרטן אחרים. מדובר, למעשה, בנגעים עוריים הגדלים באופן מקומי, והסיבות להופעתם משתנות מאדם לאדם. רוב הנגעים מופיעים בשל חשיפה ממושכת לשמש, סוג עור בהיר, גנטיקה משפחתית וכן מערכת חיסונית מוחלשת. ישנם שלושה סוגים עיקריים: הסוג הקל והנפוץ ביותר הוא סרטן תאי הבסיס (BCC), גידול זה לא שולח גרורות, אולם עלול להתפשט באזור שבו הוא נמצא, ולכן חשוב להוציא אותו בשלמותו. קצב ההתפתחות שלו איטי יחסית וקיים סיכוי גבוה להיווצרות פצעים במקום הגידול. סרטן תאי הקשקש (SCC) גם כן מופיע באזורי גוף החשופים לקרינת השמש, ולמעשה נוצר עקב חשיפה רבה ומצטברת לקרינה זו. גידולים מסוג זה עלולים להתפשט לבלוטות לימפה או לאיברים אחרים, ולכן חשוב לבצע אבחון וכריתה של הנגע הסרטני במלואו. הסוג השלישי והאלים ביותר הוא מלנומה, בעל נטייה לשלוח גרורות לאיברים אחרים, ועל כן יש לזהות ולטפל בו במהירות האפשרית.

 


"ניתוחי מוהס מאפשרים להסיר את הגידול באופן מלא, תוך מניעת כריתה מיותרת של רקמה בריאה".
ד"ר עופר ארנון

 

איך ניתן לזהות נגעי עור?

 

גידולי עור יכולים להופיע בצורות שונות:

  1. פצע פתוח שמדמם, מפריש או מגליד ונשאר פתוח למשך מספר שבועות. פצע שאינו מגליד הוא סימן שכיח מאוד לסרטן של תאי בסיס.
  2. כתם אדמדם או אזור מגורה, עלול להיות מכוסה בגלד, לכאוב או לגרד. לעיתים הכתם עלול להישאר זמן רב מבלי לגרום לאי-נוחות כלשהי.
  3. גבשושית בעלת מראה מבריק או שקוף, שעשויה לעתים להיות ורדרדה, אדמדמה או לבנה.
  4. שומה כהה, שחורה או חומה, במיוחד בקרב אנשים בעלי שיער כהה.
  5. גידול בצבע ורדרד עם שוליים מורמים מעט וגלד במרכז. כאשר הנגע גדל, עלולים להתפתח כלי דם קטנטנים באזור.
  6. אזור שנראה כמו צלקת לבנה או צהבהבה, לרוב עם גבולות בלתי מוגדרים. העור עצמו מבריק ומתוח.


כיצד ניתן לטפל?

ישנן מספר דרכי טיפול בסרטן עור, כגון שיוף, קרינה, הקפאה בחמצן נוזלי ועוד. השיטה היעילה ביותר כיום היא ניתוח מוז/מוהס. מדובר בשיטה אשר מאפשרת בדיקה מיקרוסקופית ופיענוח פתולוגי מידי, תוך כדי ההליך הניתוחי.

 

"השיטה מאפשרת להסיר את הגידול באופן מלא, תוך מניעת כריתה מיותרת של רקמה בריאה. ההליך מתבצע בחדר ניתוח, שאליו צמודה מעבדה מיוחדת שבה מתבצעת בדיקת הרקמה בזמן אמת", מסביר ד"ר עופר ארנון, מומחה ביחידה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי הלל יפה.

 

ניתוחי מוהס מבוצעים בהלל יפה במסגרת היחידה לכירורגיה פלסטית. טכניקה זו נפוצה בעיקר בסוגי סרטן BCC ו-,SCC גידולים חוזרים וגידולים עם קושי בזיהוי גבולות קליניים. לטיפול זה אחוזי הצלחה גבוהים הנעים בין 97 ל-99 אחוזים. אחד היתרונות העיקריים של ניתוחי מוהס הוא השמירה על התפקוד והאסתטיקה של האזור ממנו נכרת הגידול הסרטני, וזאת בזכות ההיקף המינימלי של הכריתה. "ברגע שכורתים אזור קטן יותר, שיטת השחזור פשוטה יותר ומאפשרת תוצאה אסתטית טובה יותר, ולכן מומלץ לבצע ניתוח מוהס בפרט במקרים שבהם הכריתה עלולה לפגוע במראה החיצוני של המטופל, לדוגמה כשהגידול הסרטני נמצא בפנים, באזור העפעפיים, השפתיים, האף, ליד האוזניים, על האצבעות או באזור איברי המין", מסביר ד"ר ארנון.

 

יתרון נוסף הוא באופן שבו מתבצע הניתוח. "בכל שלב מוסרת רקמה מינימלית, שנבחנת בצורה מיקרוסקופית מלאה על מנת שהרופא המנתח יוכל להחליט אם יש צורך לכרות רקמה נוספת. מצד אחד אין הסרה של רקמות עור שלא לצורך, ועל כן הפגיעה באסתטיקה מינימלית, ומצד שני ההליך לא מסתיים עד שהרופא המנתח לא בטוח במאת האחוזים שהגידול הוסר במלואו", מוסיף ד"ר ארנון.

 

האם אפשר למנוע את זה?

 

"על אף הטיפול המוצלח ואחוזי ההצלחה הגבוהים של ניתוחי מוהס, הדבר החשוב ביותר הוא מניעה. ניתן למזער את סיכוי הופעת המחלה על ידי צמצום החשיפה לשמש, בפרט בשעות החמות, וכן להקפיד למרוח מקדם הגנה מוכר ומאושר לשימוש", מסכם ד"ר ארנון.

 

אז לפני שאתם יוצאים מהבית בחודשי הקיץ, הצטיידו במקדם הגנה וכובע והקפידו לשהות במקום מוצל, ככל הניתן.

 

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד