הדר דף הבית בלי JCI

חדש בהלל יפה: המכשיר המתקדם בעולם לבדיקת המעי הדק

המרכז הרפואי הלל יפה הינו אחד מבין בתי החולים הראשונים בארץ אשר החל להשתמש בטכנולוגיה החדשנית ביותר בעולם לבדיקת המעי הדק: אנטרוסקופיה ספירלית ממונעת
11/07/2021

במכון הגסטרואנטרולוגי של המרכז הרפואי הלל יפה החלו להשתמש במכשיר ייעודי המתקדם ביותר בעולם לבדיקת המעי הדק. המכשיר נועד לעזור באבחון של מחלות שונות אשר מערבות את רירית המעי הדק, ביניהן מחלות דלקתיות, ומאפשר להגיע לאבחנה מדויקת של כיבים, פוליפים ותהליכים החשודים לממאירות, וזאת באמצעות נטילת דגימה של רקמה (ביופסיה). בנוסף, המכשיר מאפשר טיפול בנגעים וסקולריים מדממים, כריתה של פוליפים ועוד.

 

כיום קיימות מספר שיטות לצילום רירית המעי הדק, החל בבליעת קפסולה זעירה עם מצלמה, וכלה בביצוע בדיקה אנדוסקופית על ידי החדרת צינור גמיש (אנדוסקופ) שבקצהו מצלמה. שיטה נוספת, הנקראת אנטרוסקופיה, בוצעה עד כה על ידי אנדוסקופ ארוך מעט מן הרגיל, המכונה אנטרוסקופ, אולם היכולת לצלם את המעי הדק לעומק בשיטה זו מוגבלת. שיטה נוספת היא אנטרוסקופיה בעזרת בלון אחד או שניים בקצה האנדוסקופ, ואילו הטכנולוגיה החדשה ביותר היא אנטרוסקופיה ספירלית.

 


מנהלת המכון הגסטרואנטרולוגי פרופ' יעל קופלמן וד"ר אורן גל בעת ביצוע הבדיקה בהלל יפה

 

לא בכדי ישנן מספר שיטות לבדיקת המעי הדק. המבנה האנטומי של המעי הדק מקשה על סריקתו, הן בשל אורכו (כשישה מטרים) והן בשל היותו "מקופל" בחלל הבטן. כניסתן של שיטות חדשניות ומקובלות, כגון האנטרוסקופיה כפולת הבלון, נתנה פתרון מסוים, אם כי מדובר בשיטה מסורבלת מבחינה טכנית, לאור הצורך לנפח בלון אחד או יותר בחלל המעי על מנת להתקדם, והן בשל הצורך בצוות גדול אשר מונה, בין היתר, שני רופאי גסטרואנטרולוגיה, וזמן בדיקה ארוך יחסית.

 

השיטה החדשנית, "אנטרוסקופיה ספירלית ממונעת", משתמשת בצינור אנדוסקופי שעליו "מולבשת" ספירלה ממונעת אשר תוך כדי סיבובה "מפשילה" את המעי הדק ומאפשרת את סריקתו. "הפשלת המעי" על האנדוסקופ מאפשרת חדירה עמוקה יותר לאורך המעי ואבחנה מדויקת יותר.

 

מנהל היחידה לאנדוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר אורן גל: "טכנולוגיה חדשנית זו קיימת כיום במספר מצומצם של מרכזים רפואיים בארץ, ביניהם אצלנו, במכון הגסטרואנטרולוגי של הלל יפה. האנטרוסקופיה הספירלית הממונעת מאפשרת לנו להעניק שירות ממוקד ומדויק יותר עבור קהל המטופלים ומסייעת לנו להתגבר על אחד המכשולים העיקריים בבדיקת המעי הדק. טכניקה זו מאפשרת סריקה מקיפה יותר של המעי הדק, מקצרת את זמן הבדיקה, מאפשרת לקיחת דגימה של רקמה במידה שישנם ממצאים חשודים לצורך אבחנה מדויקת, ואף צריבה של נגעים וסקולריים (כלי דם זעירים מורחבים). בנוסף ניתן לכרות נגעים (פוליפים) בזמן אמת".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד