הדר דף הבית בלי JCI

הפטיטיס C - מחלה שקטה שעשויה להפוך לקטלנית

מיליוני אנשים חיים עם מחלת הפטיטיס C מבלי שהם מודעים לכך, וללא אבחון וטיפול מותאם, עלולים לסבול מסיבוכים משמעותיים ואפילו סרטן בכבד ומוות. לרגל יום המודעות הבינלאומי למחלה, מסביר מנהל יחידת כבד בהלל יפה ד"ר פאדי אבו בכר על המגפה השקטה
29/07/2021


ד"ר פאדי אבו בכר  

צהבת נגיפית C (הפטיטיס C) הינה מחלה זיהומית שפוגעת בכבד ונגרמת על ידי נגיף ההפטיטיס C. מדובר באחת ממחלות הכבד הכרוניות הנפוצות, שבחלק נכבד מהחולים עלולה לגרום לסיבוכים קשים ביותר. כ-80% מהאנשים שנדבקים לא מצליחים להתגבר על הנגיף ומפתחים זיהום כרוני אשר נמשך כל החיים. אצל חלקם יכולה להתפתח גם שחמת כבד, בה רקמת הכבד הבריאה מתחלפת ברקמה צלקתית שאינה מתפקדת. הדבר יכול לגרום לכשל בתפקוד הכבד ואצל חלק מהחולים לסרטן ראשוני בכבד ותמותה משנית לסיבוכים הקשים של המחלה.

 

בשנים האחרונות חלה התקדמות אדירה בהבנת מנגנון השכפול של הווירוס ופותחו טיפולים מהפכניים אשר יכולים להביא לריפוי מלא של המחלה (מעל 95%). מדובר בתרופות בטוחות ויעילות, שהשימוש בהן קצר מועד וכרוך במעט תופעות לוואי.

 

הבעיה העיקרית - האבחון

"המכשול העיקרי במחלה זו מתבטא בקושי הרב לאתר את החולים. הרוב המכריע אינו מודע לקיום המחלה ואינו מאובחן על ידי הרופאים המטפלים. על פי ההערכות, ישנם כיום בארץ כ-100 אלף נשאים של הווירוס, שאינם מודעים לקיום המחלה. זוהי מגיפה שקטה, בשל חוסר המודעות לקיומה והעדר הסימפטומים שלה עד לשלבים מתקדמים של סיבוכים קשים בכבד", מסביר מנהל יחידת הכבד במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר פאדי אבו בכר.

 

במרכז הרפואי הלל יפה החלו בשנים האחרונות באיתור נשאים של הנגיף ומתן טיפול מהיר למיגור המחלה. "יזמנו תכנית מקומית להעלאת המודעות למחלה וגיוס מטופלים מקבוצות סיכון לביצוע בדיקות לאיתור הווירוס והפנייתם במסלול מהיר לטיפול. הצלחנו לטפל בעשרות רבות של מטופלים עם הפטיטיס C והתוצאות מצוינות", מדגיש ד"ר אבו בכר.

 

האוכלוסייה שבסיכון

האוכלוסייה בסיכון כוללת אנשים שעברו טיפולים פולשניים ללא סטריליזציה ראויה, ובפרט מי שנולד בארצות המוגדרות כאנדמיות, כדוגמת ברית המועצות לשעבר. "איתור המחלה נעשה באמצעות בדיקת דם פשוטה. ככל שיותר אנשים יבצעו את הבדיקה, יאובחנו ויקבלו את הטיפול, כך ניתן יהיה להשתלט על הווירוס עד לכדי מיגור מלא של המחלה", מציין ד"ר אבו בכר.

 

לסיכום, הפטיטיס C היא מחלה שקטה שיכולה לדגור שנים רבות בגוף, ללא תסמינים, עד להתפתחות סיבוכים קשים, כמו הצטלקות וכשל הכבד, ואפילו סרטן כבד ראשוני ומוות. אבחון מוקדם באמצעות בדיקת דם פשוטה מציל חיים ומביא לריפוי מלא.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד