הדר דף הבית בלי JCI

לראשונה: ניתוח חדשני לחידוש רקמת סחוס בברך

ניתוח מורכב של השתלת סחוס בשילוב תאי גזע מגוף המטופל בוצע השבוע במרכז הרפואי הלל יפה. הניתוח בוצע בשיטה חדשנית המתבססת על תכונות הריפוי הביולוגיות של הגוף, המאפשרות תוצאות טובות יותר וישקום מהיר יותר
9/08/2021

המערך האורתופדי במרכז הרפואי הלל יפה ביצע לאחרונה ניתוח ראשון מסוגו בשיטה חדשנית אורתו-ביולוגית להשתלת סחוס תוך שילוב של הזרקת תאי גזע ישירות לברך. הניתוח בוצע בהובלת רופאי הספורט של המערך האורתופדי בהלל יפה ד״ר יניב יונאי וד״ר ליאור לבר, ובסיוע ד״ר אוסקר ואסקז וד״ר עלי יאסין.

 

הניתוח בוצע בשחקן כדוריד מקצועי בן 33, שסבל מפציעה בברכו, עם מספר נגעים סחוסיים נקודתיים (אזורי חסר סחוס מלא). כאשר לא חל שיפור במצבו לאחר טיפול שמרני ממושך ולאור המשך הידרדרות מצב הברך, הוחלט להתאים לו טיפול ייחודי לחידוש רקמת הסחוס באותם אזורי חסר, בשילוב תאי גזע מגוף המטופל.

 

"שיטה זו היא אחת משיטות הטיפול האורתו-ביולוגיות החדשניות, המתבססות על תכונות ריפוי טבעיות-ביולוגיות של גוף האדם בפציעות שריר-שלד המערבות סחוס מפרקי, רצועות, גידים, שרירים ועצמות. בטיפולים אלה אנו למעשה 'רותמים' את גופו של המטופל לטיפול בפציעה. במהלך הניתוח, לאחר ניקוי הנגע הסחוסי, מתבצע קידוח מבוקר אל בסיס הנגע הסחוסי במטרה לגרות את העצם התת-סחוסית ולהוביל תאי גזע מקומיים אל הנגע, ולאחר מכן מוזרק אל תוך הנגע שתל ביולוגי המבוסס על משתית ביולוגית מיוחדת בשילוב מיצוי תאי גזע מרוכזים מגופו של המטופל (BMAC = Bone Marrow Aspirate Concentrate), פעולה המאפשרת צמיחת רקמת סחוס חדשה מתאי הדם של המטופל עצמו. בשיטה זו ניתן לטפל גם במקרים של נזקי סחוס מוקדיים ונקודתיים, כאשר השחיקה אינה מפושטת", מסביר ד"ר ליאור לבר, מומחה ברפואת ספורט ואחראי השירות לשימור מפרק הירך במרכז הרפואי הלל יפה.

 


צוות המערך האורתופדי בעת הניתוח החדשני בהלל יפה

 

"בעבר הלא רחוק נהוג היה לטפל בפגיעות מעין אלה באמצעות קידוח לעצם התת-סחוסית בלבד, באזורים הפגועים. כיום, באמצעות טכנולוגיות חדישות, כגון גידול סחוס עצמוני שנלקח מהמטופל בתנאי מעבדה והשתלתו חזרה במטופל (הליך שמצריך שני ניתוחים), או שימוש במשתית ביולוגית מיוחדת בשילוב תאי גזע, כפי שעשינו במקרה זה, ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר המחזיקות לאורך זמן ממושך יותר. היתרונות בטכניקה בה השתמשנו הם השגת תוצאות מצוינות בהליך ניתוחי אחד במקום שניים, והליך שיקומי מהיר יותר לעומת טכניקות אחרות הקיימות כיום, ובוודאי ביחס לשיטות שהיו קיימות בעבר", מוסיף ד"ר יניב יונאי, רופא בכיר ואחראי למרפאת הספורט בבית החולים.

 

"הטיפול בפגיעות סחוס מאתגר לעתים קרובות ותלוי בגורמים רבים. אין טיפול אחד שמתאים לכולם בגישה של "One size fits all", אלא יש להתאים את הטיפול באופן אינדיווידואלי לכל מטופל, תוך התחשבות במידת הפגיעה הסחוסית, מיקומה, היקפה, פגיעות או בעיות נוספות בברך, תהליך השיקום הכרוך וכן גורמים אישיים נוספים, כמו רמת הפעילות של המטופל, גילו, צרכיו היומיומיים, יכולתו לעמוד בשיקום ממושך ועוד. בשל כך, חשוב לבצע אבחון יסודי והתאמת הטיפול באופן אישי לכל מטופל", מדגיש ד"ר לבר. לייעוץ וקביעת תור למרפאה יש לחייג 6742*

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד