הדר דף הבית בלי JCI

חדש: "טיפול באור" ליד מיטת היולדת

כ-60% מהתינוקות מפתחים צהבת יילודים וחלקם זקוקים לטיפול מיוחד באור הנקרא "פוטותרפיה". אגף האימהות ב"הלל יפה" מאפשר ליולדת שמעוניינת ב"אפס הפרדה" לקבל את הטיפול ליד מיטתה במקום ביחידת היילודים
15/08/2021

מרים בוגדנוביץ' ממגדל העמק יושבת על מיטתה במחלקת היולדות של המרכז הרפואי הלל יפה ומניקה את בתה הטרייה. במקביל, התינוקת עטופה בשמיכת אור ייחודית בשל צהבת היילודים שהתפתחה אצלה לאחר הלידה. "גם בלידה הקודמת שלי היה צורך בפוטותרפיה בגלל צהבת של היילוד", מספרת מרים, "אבל אז השירות הזה לא היה קיים והטיפול נעשה בעריסה ייעודית בתינוקייה, לא ליד המיטה כמו עכשיו. לי חשוב להיות צמודה לילדים שלי כשהם נולדים, והאפשרות של חליפת אור מבורכת. שירות מדהים".

 


מרים בוגדנוביץ' והתינוקת שלה בעת הטיפול בשמיכת האור

 

אפס הפרדה וצהבת של היילוד

אגף האימהות של המרכז הרפואי הלל יפה מאפשר ליולדות המעוניינות ב"אפס הפרדה" - שהות רציפה של התינוק לצדן - לבצע "טיפול באור" נגד צהבת יילודים ליד מיטתן במחלקת יולדות. לצורך הטיפול התינוק מולבש בחליפה ייעודית ובעת הטיפול האם רשאית להרים את התינוק, להניק אותו, ללטף ולהעניק לו חום ואהבה.

 

צהבת יילודים היא תופעה שכיחה המופיעה בכ-60% מכלל התינוקות ואפילו יותר בקרב היונקים. לרוב מופיעה הצהבת ביום השני או השלישי לאחר הלידה ובאה לידי ביטוי בגוון עור צהבהב. היא נגרמת כתוצאה מעלייה בערכי הבילירובין, שהוא תוצר פירוק של המוגלובין. לעיתים רחוקות, קצב יצירת הבילירובין עולה על יכולתו של הגוף לפנותו, אך לרוב רמת הבילירובין תישאר בטווח הפיזיולוגי ולא תגרום כל נזק או סכנה לתינוק.

 

"טיפול באור" נועד להוריד את ערכי הבילירובין. הטיפול משנה את המבנה המרחבי של הבילירובין וכך מאפשר את הפרשתו בעיקר בכבד ומשם אל מחוץ לגוף דרך מערכת העיכול והצואה. חליפת האור מאפשרת ביצוע "אפס הפרדה" גם בהינתן צהבת, מצב שעד כה הצריך שכיבה של היילוד בתוך אינקובטור עם מנורת אור ייעודית ביחידת היילודים. החליפה מאפשרת ליילוד לקבל את הטיפול לצד אמו במשך כל שעות היממה.

 

במקרים שבהם רמת הבילירובין גבוהה מדי ומצריכה טיפול באור אינטנסיבי יותר, הטיפול יינתן במסגרת המחלקה. החלטה זו מתקבלת תמיד על ידי הצוות הרפואי בשיתוף ובהסכמת ההורים. עם הירידה מהערכים הגבוהים, יכול היילוד לשוב לטיפול באור בחיק אמו.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד