הדר דף הבית בלי JCI

"ניתוח ללא ניתוח"

המרכז הרפואי הלל יפה הצטרף לשורה של מרכזים רפואיים בודדים בעולם המבצעים ניתוחי בטן לתיקון בעיה של רפלוקס וכן ניתוחים להיצרות קיבה בטכניקה חדשנית המבטלת את הצורך בחתכים
7/03/2011
 
ד"ר אדריאן לבונטיו ופרופ' צבי פיירמן בזמן אחד הניתוחים

ביום חמישי החולף נערכו במרכז הרפואי הלל יפה שני ניתוחי בטן בשיטה חדשנית ביותר, שיתרונה הגדול בכך שאינה מערבת חתכים בגוף המטופל, גם לא מזעריים. שני הניתוחים שנערכו – ניתוח לתיקון בעיית רפלוקס וניתוח להצרת קיבה – הינם ניתוחים ידועים המבוצעים באופן שגרתי על ידי כירורגים, ונעשו הפעם בשילוב של טכניקה מתחום הגסטרואנטרולוגיה. יש לציין כי במקרה של הניתוח לקיצור קיבה – ב"הלל יפה" גאים להיות הראשונים בארץ ליישמו. במקרה של ניתוח הרפלוקס, הניתוח נעשה רק בבית חולים אחד נוסף בישראל – אך רק יום לפני שבוצע אותו ההליך ב"הלל יפה". בכך הצטרף המרכז הרפואי לשורה של מרכזיים עולמיים המבצעים ניתוחים ייחודיים אלה, שכל מטרתם – הקלה על החלמת המטופל.

 

שני הניתוחים נערכו בשיתוף של המכון הגסטרואנטרולוגי והמערך הכירורגי של "הלל יפה", ובהנחייתו של ד"ר אדריאן לבונטיו, כירורג בכיר מבית החולים הנרי מונדור בפריז, צרפת, המומחה לשיטה זו. המטרה בהבאתו של ד"ר לבונטיו הייתה, כאמור, לימוד של הטכניקה כך שצוות הרופאים של המרכז הרפואי יוכל לבצע ניתוחים דומים בעתיד.

 

פרופ' צבי פיירמן, מנהל המכון הגסטרואנטרולוגי, שיזם את הגעתו של ד"ר לבונטיו יחד עם ד"ר ריקרדו אלפיסי, מנהל המחלקה הכירורגית, מציין כי שני הניתוחים הינם בתופעות ידועות: הניתוח הראשון – ניתוח בתופעת הרפלוקס, תופעה של עליית התוכן החומצתי בקיבה לוושט. זוהי בעיה שממנה סובלים 15-20 אחוזים מהאוכלוסייה בדרגות שונות, כאשר אחוזים בודדים מהם נדרשים לעבור ניתוח להסדרתה. הניתוח השני – ניתוח להצרת קיבה. אף הוא ניתוח מוכר ושגרתי שנעשה לסובלים מהשמנת יתר.

 

"שני הניתוחים הללו", מסביר פרופ' פיירמן, "דורשים לרוב ביצוע חתכים בגוף האדם, גם אם מדובר בחתכים מינימאליים הנעשים בשיטה ניתוחית זעיר-פולשנית. בשיטה החדשה, שבוצעה אצלנו ביום חמישי, לא  נעשים חתכים כלל, אלא מוחדר צינור בשיטה גסטרוסקופית, ודרכו נעשה כל ההליך לתיקון הנדרש (הגדלת הלחץ במעבר הקיבה למניעת ההחזר הוושטי, או לביצוע הצרת הקיבה). ההליך הזה נקרא פונדיפליקציה אנדוסקופית, ולמרות שהוא נעשה תחת השגחה כירורגית, הרי שהפעולה מבוצעת על ידי רופא גסטרואנטרולוג, וכאמור, ללא חתכים".

 

ד"ר נאסר סקרן, כירורג בכיר במחלקה הכירורגית, המבצע באופן שגרתי את הניתוחים להצרת הקיבה והיה שותף לניתוח שנערך ב"הלל יפה", מציין כי "ללא ספק השיטה הניתוחית ללא חתכים להצרת הקיבה תקל משמעותית על המטופל, והכנסתה לשימוש יכולה לסייע לסובלים מהשמנת יתר".

 

גם המטופלים שטופלו בשיטה זו, הדורשת אשפוז קצר ומאפשרת שחרור מהיר הביתה, ציינו את שביעות רצונם מהתהליך כולו. במרכז הרפואי הלל יפה ישנה כוונה להמשיך ללמוד, להעמיק ולהתמקצע בנושא, על מנת לבצע פעולות אלו בעתיד, במסגרת הרצון לשפר את הטיפול הניתן לקהילה באזור ובכלל.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד