הדר דף הבית בלי JCI

כוחה של אהבה

14/02/2022

יכולת יצירת קשר בין בני אדם מבוססת על גורמים גנטיים, הורמונליים, עצביים והתנהגותיים. הקשר הראשון מתחיל בין האם והרך הנולד ומבוסס על מגע, ריח, מבט ועוד. קשר זה בעל השפעה עצומה להמשך התפתחות היחסים הבין-אישיים בין הילוד לאמו, ובעיקר על ההתפתחות הקוגניטיבית והרגשית של היילוד, כאשר הבסיס העיקרי לתהליך זה הוא הורמון האוקסיטוצין.

 

לאורך החיים אנו חווים לא מעט מצבים, בין אם במהלך לידה, בקיום יחסי מין או אפילו בזמן חיבוק, שבהם מופרש בגופנו האוקסיטוצין, הורמון המוכר וידוע כ"הורמון האהבה". הוא מופרש מבלוטה במוח שנקראת היפופיזה, ומשפיע בעיקר על אברי המין הנקביים, אך גם על הזכריים.

 

"לאחר הלידה, תפקידו העיקרי של האוקסיטוצין הוא לגרום להתכווצות הרחם של היולדת, ובכך למנוע דימום מיותר. הוא משמש גם להתכווצות כללית של שרירים, לדוגמה בצינוריות החלב בזמן הנקה או בצינוריות מערכת המין בזמן האורגזמה", מסביר מנהל מחלקת יולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר חיים דוד. "עצם נוכחות ההורמון בדם משפיע על התנהגות בני האדם ובעיקר תורם ליצירת קשרי חיבה ואהבה".

 


מומלץ להגביר את רמות האוקסיטוצין. ד"ר חיים דוד

 

בנוסף, להורמון האוקסיטוצין יתרון נוסף. יש בכוחו כדי להרגיע את הורמוני הסטרס. "מחקרים הוכיחו כי חיבוק ממושך בין אנשים גורם להפחתה של תחושת לחץ וחרדה על ידי העלאת רמת האוקסיטוצין בדם", מציין ד"ר דוד.

 

במחקרים שנעשו, הן בקרב בני אדם והן בקרב בעלי חיים, הגיעו למסקנה כי רמת אוקסיטוצין גבוהה במוח משפרת מאוד את הקשר בין האם ליילוד על ידי טיפוח, הזנה והנקה וגורמת לאמפתיה, קרבה וביטחון, ואילו רמה נמוכה של ההורמון גורמת לדחייה או הזנחה של היילוד. נמצא גם קשר הפוך, דהיינו, התנהגות חיובית של האם כלפי היילוד הביאה להפרשה גבוהה יותר של אוקסיטוצין. במקרים של דיכאון לאחר לידה נמצאה רמת אוקסיטוצין נמוכה ולא ברור אם האוקסיטוצין הנמוך הוא זה שגרם להתנהגות דיכאונית או להיפך, המצב הנפשי הירוד הוא שהביא לירידה ברמת האוקסיטוצין. על כל פנים, קיים קשר ברור בין רמת האוקסיטוצין לדפוסי התנהגות.

 

לסיכום, מציין ד"ר דוד: "מעצם העובדה שהאוקסיטוצין הוא הורמון מרגיע, מפחית כעסים, מקרב בין בני אדם ומופרש בתהליכי אהבה שונים, הרי שיצירת אהבת יתר תהפוך את העולם לטוב ויפה יותר, כך שההמלצה שלי לרגל יום הולנטיין היא לא רק בהיבט של קשר אם-יילוד. נסו להגביר את רמות האוקסיטוצין שלכם ושל יקיריכם על ידי מילה טובה או חיבוק חם אמיתי והדדי, לאורך כל השנה".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד