הדר דף הבית בלי JCI

רגע לפני אובדן שמיעה ניצלה אוזנו של נער בן 16

נער בן 16 הגיע להלל יפה לאחר שסבל שנים מדלקות אוזניים חוזרות, ובחודשים האחרונים גם מסחרחורות וכאבי ראש. הבדיקות אבחנו כי הוא סובל מכולסטאטומה – מחלה הגורמת להרס חמור באוזן התיכונה
20/03/2022

במשך כ-13 שנה סבל מחאמיד מאהדי בן ה-16 מכפר קרע מדלקות אוזניים חוזרות. בחודשים האחרונים החל לסבול גם מכאבי ראש וסחרחורות. רופא אף-אוזן-גרון בקהילה שלח אותו לבדיקת CT אוזניים, שהראתה ממצא חשוד. הנער הובהל בדחיפות לחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה ולאחר סדרת בדיקות, שכללה, בין היתר, בדיקת MRI, אבחנו הרופאים כי מדובר במחלת כולסטאטומה. מדובר במחלה הנגרמת מהיווצרותה של שכבת עור קשקשית שהולכת ומצטברת, חודרת לתוך האוזן התיכונה והורסת את כל מה שנמצא בקרבתה.

 

"הנער הגיע אלינו במצב נדיר של כולסטאטומה נרחבת מאוד, אשר גרמה להרס חמור באוזן התיכונה וחשד גבוה להתפשטות גם לאוזן הפנימית. בבדיקת MRI ראינו בבירור כי שכבת העור חדרה לתוך האוזן התיכונה, והגיעה עד לבסיס הגולגולת הצדית ובין המבנים הפנימיים של האוזן – מצב הקרוי בשפה המקצועית Petrous Bone Cholesteatoma. הוא הוכנס לניתוח מורכב, שבו ניקינו את כל ההרס שנוצר בעקבות הכולסטאטומה על מנת למנוע הידרדרות נוספת, שעלולה לגרום לאובדן שמיעה ופגיעה בעצבי השמיעה והפנים. במשך כשמונה שעות, סילקנו את כל הרקמות שהיו במגע עם הכולסטאטומה, לרבות עור התוף, עצמות השמיעה ודפנות האוזן. נוצר חלל גדול מאחורי האוזן, מה שהצריך בנייה מחדש של הרקמות שסולקו והשתלת דופן עצם, עור תוף ועצמות שמיעה חדשות", מסבירה ד"ר גולדה גרינבלט, רופאה בכירה במחלקת אף-אוזן-גרון וכירורגיית ראש-צוואר, אחראית לתחום מחלות וניתוחי אוזניים במרכז הרפואי הלל יפה, שניתחה את הנער.

 

הניתוח עבר בהצלחה והנער אושפז להמשך טיפול והשגחה במחלקת אף-אוזן-גרון, כשהוא במצב טוב. לאחר תקופת ההחלמה, האוזן אמורה לחזור למצב תקין והסיכויים לחזרת המחלה נמוכים מאוד.

 


ד"ר גולדבלט בודקת את אוזנו של מחאמיד לאחר הניתוח שבוצע בהלל יפה

 

לסיכום, מציין מנהל מחלקת אף-אוזן-גרון וכירורגיית ראש-צוואר בהלל יפה פרופ' יצחק ברוורמן: "התפתחות כולסטאטומה עלולה לפגוע בעור התוף, לחדור לעומק העצם, לפגוע במערכת שיווי המשקל, בעצב השמיעה ובעצב הפנים, ולכן ישנה חשיבות רבה לאבחן את המחלה ולטפל בה לפני שתגרום לנזק בלתי הפיך. במקרה זה, עבר הנער ניתוח כפתורים כשהיה בן שנתיים עקב נוזלים שהצטברו באוזן התיכונה ובהמשך נוצר אצלו נקב קבוע בעור התוף. הוא סבל מאירועים חוזרים של דלקות באוזן תיכונה ואף מהיווצרות כולסטאטומה, שכמעט גרמה לו לאובדן שמיעה".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד