הדר דף הבית בלי JCI

פסח: עצות שימושיות לעונת המצות והניקיונות

בעוד שבוע חג הפסח כאן. אז לפני שאתם מסיימים לנקות ומתחילים לאכול – מומחי המרכז הרפואי הלל יפה ריכזו עבורכם עצות מועילות שמתאימות בדיוק לשבוע הקרוב ולערב החג. לגזור ולשמור
12/04/2011

 

 

עונת הניקיונות: "למזג האוויר האביך ולפעולות הניקיון יש השפעה על בריאותנו"

חג הפסח בפתח, וכמו תמיד מגיעים עמו גם מזג האוויר ההפכפך, קדחת הניקיונות לקראת החג ואכילת מצות תוך שבירת הדיאטה. ההתמודדות עם שלושת אלו הפכה עם השנים למסורת של ממש, ובהתאם למסורת, גם מומחי המרכז הרפואי הלל יפה משיאים עצות וטיפים מועילים לעניין.

 

בואו נדבר על מזג האוויר  

הימים שלפני הפסח מתאפיינים בתופעה מוכרת לכולנו – סופות חול ואובך רב, דווקא בזמן שהניקיונות לבית בעיצומם. לשני אלו – מזג האוויר האביך ופעולת הניקיון – יש השפעה על בריאותנו.

 

"כ- 15% מכלל האוכלוסייה סובלים מאלרגיה או קשיי נשימה, שמחמירים בתקופות שבהן מזג האוויר אביך", מסביר ד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה של המרכז הרפואי הלל יפה, "מזג אוויר זה הוא תוצר של חלקיקי עפר, חול ואבק בצפיפות גבוהה הנישאים ברוח ומביאים עימם מעין סופות אבק וחול העלולות להישאר באוויר זמן רב, עד לשטיפתן בגשם חזק או הגעתה של רוח חזקה. בתקופה שלפני הפסח, מסיבות שאינני יודע, אנו עדים לימים שבהם האובך הוא רב ומהווה מטרד רציני, הן לסובלים מבעיות נשימה, הן לאוכלוסיות רגישות והן למי שמנקה את הבית לקראת הפסח. 

 

"בימים של אובך משרד הבריאות מפרסם בדרך כלל אזהרה לחולי ריאות, לב, קשישים, ילדים ונשים בהריון, הקוראת להם לא לשהות זמן ארוך מחוץ לבית. הסיבה נעוצה בכך שאוכלוסיות אלו רגישות לאותו אבק וחול שעלולים לחדור לקנה הנשימה והריאות ולגרום לקשיי נשימה קשים. 

 

"אבק מסוג אחר, המופיע בדיוק באותה תקופה, מקורו דווקא בניקיונות לפסח. ניקיון הפסח הוא לרוב מעין ניקיון שנתי גדול, שבו מקפידים יותר מהרגיל ומנקים במקומות שלא מגיעים אליהם בדרך כלל. לעניין זה תוצרים כגון חלקיקי אבק רבים שהיו טמונים ברהיטים שונים, ועתה הם נישאים באוויר, אך גם תוצרים העלולים לגרום לתופעות אלרגיות שונות. לדוגמה: ניקוי 'אגרסיבי' של שטיחים גורם לקרדית האבק, אותו חרק מיקרוסקופי ה'גר' בחלקיקי האבק, 'לצאת החוצה'. דבר זה גורר תופעות אלרגיות דוגמת קשיי נשימה, נזלת אלרגית, עיניים דומעות, כאבי ראש וצרידות בלתי מוסברת".

  

ההמלצה של ד"ר אשקר עבור שני סוגי פגיעות האבק המדוברות היא מעט הפוכה: בעוד שבמקרה של סופות האבק ומזג האוויר האביך מומלץ שלא לשהות בחוץ זמן רב, לעסוק בפעילות מאומצת ולדאוג לאיטום טוב של הבית למניעת חדירת חלקיקי אבק וחול (במיוחד כאשר מדובר באוכלוסיות הסיכון), הרי שבמקרה של ביצוע עבודות הניקיון לפסח, יש להקפיד לנקות בצורה מתונה ולדאוג לאוורור מתאים שימנע פגיעה של אלרגנים שונים כגון קרדית האבק. 

 

בשני המקרים, כאשר ישנה הרעה במצב הנשימה או בהופעות אלרגיות אחרות, יש לפנות לרופא על מנת לקבל טיפול מתאים כגון אינהלציה או תרופות נוגדות אלרגיה.   

 

 ד"ר קליין: "יש להקפיד על הרחקת חומרי ניקוי מסוכנים מילדים"

ניקיון ושמירה על בריאות ילדינו 

במסגרת הניקיונות לפסח חשוב לשים לב לעובדה שבחלק מהזמן הילדים נמצאים בחופשה, מסתובבים בבית (ולפעמים אפילו מסייעים) בעת ביצוע פעולות הניקיון ונחשפים לאפשרות של פגיעה מחומרי ניקיון (במגע עורי או בבליעה). "בהקשר זה", מדגישה ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים, "יש להקפיד על הרחקת חומרי ניקוי מסוכנים מילדים על מנת שלא תהיה חשיפה לאלמנטים החומציים והמסוכנים שבהם. רבים מהסבונים שבשימוש אמנם אינם מהווים סיכון רב, במקרה שהילד בלע כמות מסוימת שלהם, אך ישנם אחרים שבהם חומרים בעלי יכולת פגיעה גבוהה (חומרים קורסיביים) של ממש, כגון מסירי השומנים למיניהם, אקונומיקה ועוד. גם אם הילד בלע כמות קטנה – הדבר דורש התערבות רפואית מיידית".

 

במקרה של בליעת חומר ניקוי מומלץ שלא לגרום לילד להקאה. אפשרות אחת היא לתת לילד לשתות חלב, שהוא אנטי-חומצי, אם כי אין מדובר בטיפול אופטימאלי. אם נוצרו נגעים בריריות הפה או מגע של חומרים בעיניים, ישנה אפשרות שחומר הניקוי יפגע בכל מערכת העיכול, ולכן חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי. גם היווצרות מצב של קשיי נשימה עקב חשיפה לחומרי ניקוי (למשל, מסירי אבנית למיניהם), יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי.  

 

במקרים שבהם חומר הניקוי נשפך על חלק גוף כזה או אחר, יש לשטוף את האזור במהירות במים רגילים, על מנת להסיר שאריות. אם נוצרו כווייה או צריבה בעור, אזי יש אפשרות למרוח משחות מקומיות להרגעה (לא אלכוהול), דוגמת משחות ההרגעה השונות הניתנות לתינוקות או משחות המכילות סטרואידים במינון נמוך (ניתנות במרשם רופא בלבד). כמובן שחשובה דרגת הכווייה ורמת התפתחותה. ישנם מצבים שבהם כמות החומר יוצרת נזקים גדולים מדי, ואז חייבים לפנות לקבלת סיוע רפואי מיידי.  

 

מצות, עצירות וספירת קלוריות בערב חג 

בחג הפסח, כמו בהרבה חגים אחרים, נושא האכילה תופס מקום מרכזי. אנו מוצאים עצמנו עוברים מארוחה לארוחה, ובאופן יחסי פעילים הרבה פחות. לכל אלו ישנן השלכות על מערכת העיכול שלנו. תופעות כגון נפיחות של הבטן (ריבוי גזים), הרגשת כבדות ועצירות אינן זרות למי שכבר עבר חג או שניים. "האוכל בפסח", מסביר פרופ' פיירמן, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה של הלל יפה, "מורכב בחלקו מתחליפים למוצרי חמץ, ולכן הוא פעמים רבות שמן יותר מהאוכל הרגיל שלנו. זה מצטרף לעובדה שהוא גם לרוב מגיע בכמות גדולה יותר (למשל ריבוי מנות בארוחת החג). אכילת היתר היא שמביאה לתוצרים שציינו לעיל. אנשים שסובלים ממחלות רקע שונות או רגישות יתר במערכת העיכול, סובלים עוד יותר לאחר אכילת ארוחות מכבידות אלו. כמובן שההמלצה העיקרית היא שלא להגזים באכילה, על מנת להימנע מתחושות אלו".

 

לעניין זה מזכיר פרופ' פיירמן את אכילת המצות המסורתית: "אנשים רבים מחכים לחג הפסח דווקא בגלל החיבה העזה לאכילת מצות. למרות שהדבר מעולם לא נבדק באופן מדעי, ללא ספק אנו יכולים להצביע על קשר בין תופעת העצירות לאכילת המצות. לעניות דעתי, הדבר טמון בעיקר בכמות שאנו אוכלים ולאו דווקא בהרכב התזונתי. לרוב, אנשים אינם מסתפקים במצה או שתיים, ואף נוטים לשלב את אכילתה עם ממרחים משמינים (חמאה ושוקולד) או לבשל אותה עם שומנים על מנת לרככה (מצה מטוגנת למשל). השילוב הזה הוא הבעייתי למערכת העיכול והוא היוצר את העצירות וכאבי הבטן. ההמלצה שלי היא להגביל את אכילת המצות, ולשלב אכילה של מאכלים המכילים סיבים כגון פירות וירקות, ובכך להקל מעט על הבטן בזמן החג". המלצה נוספת לעניין זה היא להקפיד על שתייה מרובה של מים, שמסייעים אף הם לפעולת העיכול.

 

בהיבט התזונתי מוסיפה שרה שטרן קטיעי, מנהלת שירותי הדיאטה של המרכז הרפואי הלל יפה עוד מספר עצות חשובות:  

  • לפני שמתחילה ארוחת החג, כדאי לשים לב להרכב הארוחה, שלרוב אינו משתנה משמעותית, גם אם לא אתם אלו שמארחים. אם נדע מה ההיצע הקיים, יקל הדבר בבחירה במאכל שעליו לא נרצה לוותר, או, לחלופין, בבדיקת האפשרות להחלפת מטעמים מסוימים באחרים בעלי ערך קלורי פחות. בהקשר זה, אפשר בהחלט להגביל את כמות היין ששותים או להמיר אותו במיץ ענבים, וכך לחסוך כ-250 קק"ל. את המצות הרגילות אפשר להמיר במצות קלות שחוסכות חצי מערכן הקלורי המקורי (80 קק"ל למצה במקום 160 קק"ל למצה). 

  • ובעניין הקינוח, שרה מציעה לוותר על העוגה החגיגית ולשתות כוס תה צמחים עם 2 עוגיות בוטנים, וכך לצמצם את כמות הקלוריות בכ-300 קלוריות. 

  • מאכלים נוספים שמהם רצוי לנסות ולהימנע או להגביל את צריכתם בחג הפסח, הם מאכלים המכילים אגוזים (600 קק"ל ל-100 גר') או קמח מצה (100-150 קק"ל ליחידה).  

  • חשוב שתבחרו לאכול רק מה שאתם באמת אוהבים ותוותרו על מה שברור שהוא עתיר קלוריות או תאכלו ממנו במידה. בנוסף, נסו שלא להפסיק את הפעילות הגופנית שעסקתם בה עד כה, למרות שבחגים ובין ארוחה לארוחה העניין בהחלט הופך למאתגר. "שריפה" של ארוחת החג, גם אם הקפדנו שלא לאכול באופן מוגזם, עדיין חשובה. 

 

שיהיה חג כשר ושמח...

 

יש לכם שאלות למומחים שלנו?

היכנסו לפורום רפואת ילדים או לפורום רפואה דחופה, והמומחים שלנו ישמחו לענות 

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד