הדר דף הבית בלי JCI

נמנעים מהפקקים: שינוע בדיקות מעבדה באמצעות רחפנים

מחקר חדשני של חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים, המרכז הרפואי הלל יפה והמרכז לבריאות הנפש שער מנשה, הנעשה במסגרת תכנית הפיילוטים של רשות החדשנות ובשיתוף מיזם הרחפנים הלאומי, יבדוק לראשונה את השפעת שינוע בדיקות מעבדה באמצעות רחפנים על איכות הדגימות. המטרה: לייעל את העברת הבדיקות בין מרכזיים רפואיים
18/07/2022

מי שהרים את העיניים למעלה ביום שלישי האחרון מעל למרחב האווירי של המרכז הרפואי הלל יפה ובית החולים "שער מנשה", עשוי היה לפגוש לא רק בציפורים דואות, אלא גם ברחפן מיוחד הנושא דגימות מעבדה, היישר למעבדות הלל יפה בחדרה.

 

מדובר בניסוי הנעשה במסגרת מחקר ראשון מסוגו, אשר זכה לאישור של ועדת הלסינקי המוסדית (הוועדה לאישור מחקרים רפואיים), הנעשה בשיתוף חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים, המרכז הרפואי הלל יפה, והמרכז לבריאות הנפש שער מנשה, במסגרת תכנית הפיילוטים של רשות החדשנות ובשיתוף מיזם הרחפנים הלאומי, נתיבי איילון ורשות התעופה האזרחית (רת"א).

 

מטרת המחקר הינה לבדוק אם ניתן לשנע בדיקות מעבדה על ידי רחפנים, וזאת מבלי לפגוע באיכות הדגימות.  

 

 

למחקר, שבראשו עומדת מנהלת אגף המעבדות של המרכז הרפואי הלל יפה ד"ר מענית שפירא, התגייסו 30 אנשי צוות משער מנשה, שהתנדבו לספק בדיקות שונות, ביניהן בדיקות כימיה שגרתיות, ספירת דם, בדיקות קרישה ובדיקות שתן. מכל בדיקה נלקחו שתי דגימות – דגימה אחת הועברה בשינוע שגרתי ברכב, ודגימה שנייה נשלחה באמצעות רחפן למעבדות הלל יפה. הדגימות שנאספו נארזו במארז מבודד והוכנסו למיכל ייעודי נעול על ידי קוד המחובר לרחפן, וזה העביר את המשלוח לנקודת היעד. הרחפנים, השייכים לחברת FlightOps, הותאמו לנשיאת משלוחים של כשני קילוגרמים למרחק של עד 25 ק"מ.

 

ד"ר מענית שפירא מציינת: "שליחת בדיקות מעבדה בין מרכזיים רפואיים היא תהליך שכיח ונפוץ, ואנו מספקים שירות רחב למוסדות רפואיים ואשפוזיים באזור. עד כה, שינוע הדגימות מתבצע על ידי רכבים, כאשר לא פעם זמן הנסיעה ו/או המרחק מעכב את ההחלטה על סוג הטיפול הנכון עבור המטופל. שינוע באמצעות רחפן הוא, ללא ספק, כלי, שאם נוכל לעבוד איתו בצורה שגרתית, יהיה בו בכדי להביא בשורה משמעותית הן עבור המטופלים והן עבור הצוותים במוסדות הרפואיים".

 

ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים ד"ר דודו דגן: "אני מברך על הניסוי החדשני ומוצא בפתרון זה הבטחה עתידית לשינוע מהיר של תרופות, בדיקות מעבדה וציוד חיוני עבור המרכזים הרפואיים, ובעיקר לאלה הנמצאים בפריפריה, כך שכל תושבי מדינת ישראל יזכו לקבל טיפול איכותי, בטוח ומהיר בכל עת".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד