הדר דף הבית בלי JCI

"במקרה של רעידת אמת"

בשבוע שעבר נערך במרכז הרפואי הלל יפה תרגיל המדמה מצב של רעידת אדמה. במהלך התרגיל הוכרז חלק מבית החולים כבלתי כשיר לשימוש, מחלקות פונו ונפתח מרכז מידע
22/05/2011

רעידות האדמה שהתרחשו בכל העולם בשנה החולפת, לצד התחזיות על האפשרות להתרחשותה של רעידת אדמה במדינת ישראל בשנים הקרובות, מחייבות היערכות מיוחדת גם בהיבט של הטיפול הרפואי הניתן במצב משברי דוגמת רעידת אדמה.

  

בתרגיל ייחודי מסוגו, שנערך ביום שלישי האחרון, 17.5.2011, במרכז הרפואי הלל יפה, תורגלו צוותי בית החולים באפשרות של רעידת אדמה הגורמת לשיתוק חלקי של מבני בית החולים השונים, מצב שבו ייאלץ בית החולים להתמודד עם מציאות מורכבת במיוחד ועשרות אלפי פצועים. הצוותים תורגלו בהיבטים שונים – ציוד, תקשורת, גישה, טיפול רפואי וכו'. 

   

בתרגיל, שהתקיים גם בעיר חדרה, השתתפו כוחות צבא, ביטחון, רפואה והצלה, זאת על מנת לוודא ולתרגל את הנדרש משיתוף הפעולה בין כל הגורמים האלו בזמן אמת. 

"תרגול המדמה רעידת אדמה שתפגע גם בבית החולים הוא חיוני מצד אחד, אך גם בעייתי מהצד השני", מסביר פרופ' מאיר אורן, מנהל המרכז הרפואי. "העובדה שאין לדעת מה תהיה מהות הפגיעה בזמן אמת, היא פקטור שמקשה עלינו להיערך בנהלים, תחזיות, בציוד ובכוח אדם. עם זאת, עדיין הכרחי לבדוק את היכולות שלנו במצב חירום שכזה, כדי שנוכל לצמצם את חוסר הוודאות ככל הניתן ולתת מענה אם בית החולים יידרש לכך".  

 

חלק מ"התסריטים" שהוצגו בפני סגל בית החולים במלך התרגיל היו: הכרזה על בניין האשפוז אחד כבלתי כשיר והצורך בפינוי מחלקות שנפגעו, ניתוקם של קווי תשתית, מים ותקשורת, נפגעים מקרב אנשי הסגל, העברת המיון וחדרי הלידה מחוץ למבנים הקיימים ועוד.  

 

במהלך התרגיל הגיעו לבית החולים גורמים רבים שרצו לצפות בהתמודדות המורכבת שנדרשה מאנשי הצוות של "הלל יפה". בין הצופים היו גם קצין רפואה ראשי, תא"ל ד"ר נחמן אש, קבוצת מבקרים בתפקידים בכירים במערך החירום של מערכת הבריאות בגרמניה ונציגים מבתי חולים עמיתים, בהם רמב"ם, כרמל ונהריה. 

  

בסיכומו של התרגיל זכה סגל בית החולים לשבחים רבים על ההיערכות המקדימה והתפקוד המצוין למול המטלות התרגיליות מאת הבקרים ומאת כוחות פיקוד העורף. כמו כן ניתנו דגשים לשיפור המוכנות בעתיד, ככל האפשר, בהתחשב בעובדה שמדובר באירוע כה בלתי צפוי כרעידת אדמה.  

 

 

 

 

 

מנהלת מטה החירום בהתייעצות במהלך התרגיל 

 

 

פינוי מחלקות לרחבת הדשא בחזית הבניין במהלך התרגיל 

 

 

תרגול טיפול במפונים במחלקות שפונו

פינוי פצוע לחדר מיון מאולתר מחוץ למבנה במהלך התרגיל

צילום: ציון יחזקאל

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד