הדר דף הבית בלי JCI

לראשונה בהלל יפה: סגירת חור במחיצה בלב באמצעות צנתור

מערך הלב של המרכז הרפואי הלל יפה ביצע לראשונה סגירת חור במחיצה בלב באמצעות צנתור מיוחד שנעשה תחת אקו לב דרך הוושט. הפעולה בוצעה בהצלחה ולמחרת שוחררה המטופלת לביתה
15/02/2023

בשבוע החולף נערך לראשונה במערך הלב של המרכז הרפואי הלל יפה הליך זעיר-פולשני לסגירת מום מחיצה פרוזדורי (ASD). מדובר בפגם מולד הבא לידי ביטוי בחור במחיצה שבין שתי העליות בלב וגורם לדם עשיר בחמצן לעבור מהעלייה השמאלית לעלייה הימנית ולהתערבב עם דם דל בחמצן. ההליך בוצע על ידי צוות המערך הקרדיולוגי בבית החולים, בשיתוף מנהל שירות מומי לב במבוגרים במרכז הרפואי רמב"ם ד"ר סרגיי יאלונציקי.

 

במהלך הפעולה הוחדר צנתר קטן לתוך וריד הירך של המטופלת, אשר הונחה אל הלב תוך ביצוע אקו לב דרך הוושט. דרך הצנתר הוחדר התקן אשר אוטם את הפגם ומונע מעבר של דם דרכו. הפעולה בוצעה בהצלחה, ללא סיבוכים, והמטופלת בת ה-38 שוחררה כבר למחרת לביתה, כשהיא חשה בטוב.

 

ד"ר עופר קובו, רופא במערך הלב, שביצע את הפעולה, מסביר: "ברוב המקרים, לאחר הלידה, חור זה נסגר באופן אוטומטי כתוצאה מהנשימות הראשונות של היילוד. על פי ההערכות, באחת מכל אלף לידות, החור לא נסגר באופן עצמוני ונוצרת מחיצה פרוזדורית (ASD) . מום מולד זה עלול להשפיע בכל גיל, בהתאם לגודל החור, ולרוב מאובחן בתקופת הילדות או בבגרות המוקדמת".

 

הסימפטומים של ASD עשויים להיות שונים בין אדם אחד לשני, בהתאם לגודל החור ולנוכחות מחלות או מומי לב נוספים. אנשים מסוימים עם ASD קטנים יכולים שלא לחוות תסמינים כלל וייתכן שלא יזדקקו לטיפול. עם זאת, במקרים חמורים יותר, הסימפטומים עשויים לכלול קוצר נשימה, עייפות, דפיקות לב מואצות, כאב בחזה, נפיחות של הרגליים, הקרסוליים וכפות הרגליים עד לכדי הופעתן של בעיות לב נוספות, כגון פרפור פרוזדורים, יתר לחץ דם ריאתי ואי ספיקת לב.

 

מנהל מערך הלב בהלל יפה פרופ' אריאל רוגין ציין: "כיום, במרבית המקרים, מקובל לסגור את הפגם בצנתור- הליך זעיר-פולשני עם זמן החלמה מהיר ותוצאות מצוינות לטווח ארוך. אני שמח שיש באפשרותנו לתת מענה זה לתושבי האזור. זוהי אבן דרך משמעותית בהרחבת השירותים והטיפולים הניתנים במסגרת מערך הלב בהלל יפה".

 


צוות מערך הלב של הלל יפה בעת ביצוע הפעולה

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד