הדר דף הבית בלי JCI

"מקשיבים לפג מההתחלה"

בפגייה של המרכז הרפואי הלל יפה החלו בפרויקט ייחודי של "האכלה קשובה" – צוות הפגייה מלמד את ההורים באופן צמוד להיות קשובים לצרכי הפג, תוך שימת דגש על אכילה איכותית וחיזוק הקשר הראשוני בין הפג להוריו
13/03/2023

בפגייה של המרכז הרפואי הלל יפה פועל פרויקט מיוחד הנקרא "האכלה קשובה", במסגרתו הוקם צוות ייעודי רב-מקצועי הכולל אחות, דיאטנית ופיזיותרפיסטית, המדריכות את ההורים ומלוות אותם בתהליך המעבר מהאכלה דרך צינור הזנה לאכילה בבקבוק או הנקה. המטרה: לייצר חוויה חיובית, תוך הקשבה לסימנים העדינים של הפגים – מתי הם מסוגלים לאכול ואיזו כמות.

 

על פי מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות, הורים ואנשי מקצוע המטפלים בפגים לאחר שחרורם מהפגייה דיווחו על בעיות אכילה רבות בקרב פגים, שלא תמיד קשורות לבעיות רפואיות. בנוסף, הוכח כי לתקופת ההאכלה בפגייה ישנה השפעה ארוכת טווח על האכילה בהמשך החיים. הפגים נמצאים בסיכון גבוה לחוות קשיים תחושתיים, קשיי לעיסה, זמני ארוחה ממושכים, סירוב לאכול, קושי במעבר מבקבוק לאכילת מזון טחון, השתנקויות, בעיות התנהגותיות באכילה, צורך הורי בשליטה על האכילה של התינוק ועוד.

 

"לפגים שנולדו מתחת לשבוע 34 קיימים רפלקסים שלא הגיעו לבשלות. זה בא לידי ביטוי בחוסר תיאום במנגנון בליעה-מציצה-נשימה, החיוני להצלחה באכילה דרך הפה. לא פעם הם מראים יכולת לאכול, אך שוכחים לעצור ולנשום", מסבירה האחות האחראית בפגייה יסמין פרץ.

 


האכלה קשובה בפגיית המרכז הרפואי הלל יפה

 

"ברגע שהפג חווה תחושה שלילית בזמן האוכל, למשל, כשהוא לא עוצר לנשום, הוא עשוי לפרש זאת כחוויה שלילית וכאב ובהמשך חייו לפתח הפרעת אכילה. לכן, חשוב כבר מההתנסות הראשונה, להיות קשובים לצרכיו, לספק לו את כמות המזון המתאימה עבורו וכך לייצר אצלו חווית אכילה חיובית", מסבירות אחות הפגייה נעמי שירזילי והדיאטנית נוגה פילוסוף, מהמרכז הרפואי הלל יפה, אשר מובילות את הפרויקט.

 

"הרעיון המרכזי הוא למנוע את כאבם של הפגים. צוות הפגייה מסייע להורים לקרוא את תינוקם ולחזק את ביטחונם בטיפול בו. עם הגעתם לשבוע 34, נבחנת יכולתם ובשלותם להתחלת למידת אכילה דרך הפה. חשוב לנו לשבת עם ההורים, להסביר להם את המשמעות של האכלה קשובה ואף לתרגל איתם יחד, כך כשישתחררו הביתה הם כבר ידעו לזהות את הסימנים מתי להאכיל וכמה", מסבירות שירזילי ופילוסוף.

 

לסיכום, מציין מנהל מחלקת יילודים ופגים במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר עמית הוכברג, "אנו שואפים לתת טיפול הוליסטי הכולל טיפול רפואי מציל חיים ולצדו טיפול תומך התפתחות המותאם למידות הפג ומשפחתו, כזה שיבוא לידי ביטוי כבר בתחילת החיים וילווה את הילודים לעתידם. תחום האכילה מלווה את הפגים והוריהם לאורך כל החיים. תשומת לב והדרכה נכונה של האכלה טובה, המבוססת על תקשורת איכותית בין המטפל לילוד, מפחיתות את הסיכוי להתפתחות בעיות אכילה בהמשך חייו של הפג ומעניקות לו איכות חיים טובה ובריאה יותר".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד