הדר דף הבית בלי JCI

"מדורות מעלות משמעותית את הסיכון להחמרת אסתמה"

בשנים האחרונות צמצמה המודעות לעלייה בזיהום אוויר את כמות מדורות ל"ג בעומר, אך עדיין יש כאלה שלא מוותרים על המסורת. ד״ר ורד ניר, מנהלת שירות ריאות ילדים בהלל יפה, מסבירה על הקשר בין המדורות לאסתמה
7/05/2023

אסתמה הינה המחלה הכרונית השכיחה ביותר בקרב ילדים. ילדים חשופים יותר להשפעות זיהום אוויר בהשוואה למבוגרים בשל מנגנונים שונים, ביניהם העובדה שהם נמצאים קרוב יותר לקרקע מפאת גובהם הנמוך, קצב הנשימות שלהם גבוה יותר, יש להם פחות מנגנוני הגנה ועוד.

 

חלקיקי חומר (particular matter) הם שברים קטנים של חומר הנמצאים באוויר. הם יכולים להגיע מאבקני פרחים, אך בעיקר מופיעים כתוצאה משריפות, מאתרי בנייה ומסופות חול. הריכוז של חומרים אלה מהווה מדד לאיכות האוויר. ככל שגודל החלקיקים קטן יותר, הם חודרים עמוק יותר לדרכי הנשימה, בעיקר אלה הקטנים מ-2.5 מיקרומטר, ואז עלולים לגרום לגירוי. בשנים קודמות נמדד שיעור ריכוז החומרים באוויר לאחר מדורות ל"ג בעומר ונמצא כי ריכוז חלקיקי החומר באוויר היה גבוה פי ארבעה לערך בהשוואה לימים רגילים.

 

גם במחקר שנערך בקנדה נמצא כי בימים שבהם התרחשו שריפות יער, היו יותר החמרות בתחלואת אסתמה בקרב ילדים, לאור זיהום האוויר המשמעותי. בימים כאלה נמצאו גם יותר פניות לחדרי המיון וכן יותר אירועי אשפוז בשל אסתמה.

 

ממלאת מקום מנהלת מחלקת ילדים ומנהלת שירות ריאות ילדים במרכז הרפואי הלל יפה ד״ר ורד ניר מציינת: ״ילדים הסובלים מאסתמה צריכים להתרחק מהמדורות ועשן השריפה. כמו כן מומלץ להצטייד במשאף ובמידה שמרגישים קושי בנשימה, יש לפנות לייעוץ רפואי״.

 


ד״ר ורד ניר, מנהלת שירות ריאות ילדים במרכז הרפואי הלל יפה

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד