הדר דף הבית בלי JCI

שני צעירים מאושפזים לאחר שימוש ממושך בגז קצפות

שני צעירים אושפזו לאחרונה במחלקה הנוירולוגית של הלל יפה עם חולשה קיצונית ואובדן תחושה בגפיים, שהתבררו כהשפעה הרסנית של שאיפת גז הקיים במכלי קצפות. ד"ר עדי הרסליס-אלדר, רופאה בכירה במחלקה: "הגז במכלי הקצפות הוא בעצם גז צחוק ושימוש לא מבוקר בו עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים"
31/05/2023

בהפרש של שבועיים אושפזו במחלקה הנוירולוגית של המרכז הרפואי הלל יפה שני צעירים בגילאי 20 ו-30, עקב תלונות של חולשה קיצונית בגפיים. במקרה הראשון הגיע גבר כבן 30 עם חולשה בגפיים שהתקדמה תוך שבוע. לחדר המיון הוא הגיע על כיסא גלגלים, כי לא יכול היה ללכת בכוחות עצמו. "החשד הראשוני שלנו היה תסמונת גילאן ברה, מחלה אוטואימונית הפוגעת במערכת העצבים ההיקפית", מתארת ד"ר עדי הרסליס-אלדר, רופאה בכירה במחלקה, "אך משזו התבדתה, המשכנו בסדרת בדיקות, כולל MRI, שהדגים פגיעה עצבית חריגה בחוט השדרה, וכן חוסר משמעותי ביותר בוויטמין B12. בבירור נוסף כדי להבין את מקור החסר, ציין הבחור כי נהג לשאוף גז קצפות באופן קבוע. הוא התחיל לקבל טיפול ייעודי וכרגע חל שיפור בתנועתיות ובתחושה והוא אמור לעבור למחלקת שיקום".

 

שבועיים לאחר מקרה זה הגיע לבית החולים בחור כבן 20 הסובל מתשישות במשך מספר חודשים, הפרעה בתחושה בגפיים העליונות והתחתונות, בעיות יציבה וחוסר יכולת לאחוז בדברים. לאחר בירור, נראתה גם אצלו פגיעה בחוט השדרה ובעצבים ההיקפיים, כולל חסר משמעותי בוויטמין B12. בתחקור עדכן כי גם הוא עשה שימוש בגז קצפות מזה זמן מה.

 

"הוא החל לקבל עירוי של B12 וכן פעולות שיקום פיזיותרפי כבר במחלקה", מסבירה ד"ר הרסליס-אלדר. "גם אצלו נראה שיפור, אך הדרך עוד ארוכה, מכיוון שעדיין לא ניתן לקבוע בוודאות אם הנזק שנגרם הפיך או אינו הפיך".

 

שני הבחורים מספרים כי לא ידעו על ההשלכות ההרסניות של השימוש בגז קצפות וכי מדובר בפעולה שכיחה באירועים חברתיים. "אני חושב שחייבים להזהיר את הציבור, ובטח חבר'ה צעירים בגילי, שזה משהו שכולם מכירים. לא ידעתי עד כמה זה מסוכן ובעייתי ויכול להרוס לי את החיים", ציין בן ה-20.

 

ד"ר הרסליס-אלדר מסבירה כי בספרות הרפואית קיימים דיווחים דומים למקרים אלה, המחזקים את ההשערה כי שימוש בגז קצפות גורם לפגיעה בתפקוד ולחסר בוויטמין B12 וכתוצאה מכך עלול לגרום לפגיעה נוירולוגית.

 

כמו כן מבקשת ד"ר הרסליס-אלדר להזהיר את הציבור ובעיקר את ההורים, שבקרוב יצאו ילדיהם לחופשת הקיץ: "הגז בתוך מכלי הקצפות הוא בעצם גז צחוק, הנמכר בחנויות ללא הגבלה. שימוש לא מבוקר בו עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לגוף, עד כדי נכות. הודענו על המקרים למשרד הבריאות, אבל חשוב לנו להתריע בפני הציבור על הסכנות בשימוש בו".

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד