הדר דף הבית בלי JCI

פעילות גופנית מותאמת לנפש

שירות הפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה מוביל פרויקט ייחודי במסגרתו מתקיימים אימוני כושר קבוצתיים ואישיים למתמודדי נפש, המאושפזים במחלקה לבריאות הנפש בבית החולים
11/06/2023

פעילות גופנית ידועה כמטיבה עם הבריאות הנפשית והפיזית של כל אדם. שירות הפיזיותרפיה במרכז הרפואי הלל יפה יזם פרויקט ייחודי בשיתוף המחלקה לבריאות הנפש, במסגרתו ניתנים טיפולי פיזיותרפיה קבוצתיים ופרטניים למטופלים הסובלים מהפרעות נפשיות, לדוגמה, דיכאון, מחלות פסיכוטיות, סכיזופרניה, הפרעות במצב הרוח ועוד.

 

את הפרויקט מוביל הפיזיותרפיסט עידו בלמן, שעבר הכשרה ייחודית בתחום בריאות הנפש. "לפעילות גופנית יש השפעה חיובית על תסמינים הנובעים ממחלת נפש, בדומה לטיפול תרופתי, אך בשונה ממנו, לפעילות הגופנית אין כלל תופעות לוואי. במהלך פעילות גופנית משתחררים אנדורפינים והורמונים אשר מפחיתים סטרס, כך שעצם העיסוק בספורט מסייע הן לבריאות הפיזית והן לבריאות הנפשית של המטופל", מציין בלמן.

 


פעילות גופנית למתמודדי נפש במרכז הרפואי הלל יפה

 

פעמיים בשבוע מתקיימים בחדר הכושר בבית החולים אימונים קבוצתיים למאושפזים במחלקה, תחת השגחה צמודה. בנוסף, מתקיימים אימונים פרטניים מותאמים אישית לכל מטופל/ת, לעתים אף במחלקה עצמה.

 

"לכל מטופל מותאמת תכנית אימונים אישית בהתאם לרמתו, לפי סוג הספורט המועדף עליו, זאת במטרה לייצר עבורו חווית אימון חיובית ומהנה, אך גם מאתגרת במידה הנכונה. ככל שהפעילות נתפסת כחוויה חיובית, כך למטופל יהיה קל להתמיד בה לאורך זמן. גם פעילות של 30 דקות פעמיים בשבוע מביאה לעלייה בתפיסת המסוגלות העצמית ומסייעת בהפחתת סטרס, דיכאון ועוד", מסביר בלמן.

 

נתונים ראשונים שנאספו מראים כי מאז יישום הפרויקט חל שינוי בהרגשה הכללית של המטופלים אשר הקפידו על פעילות גופנית בזמן האשפוז, תוך הפחתת עוצמות הסטרס והחרדה, וכן עלתה תפיסת המסוגלות העצמית שלהם.

 

מנהלת המערך לבריאות הנפש במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר אפרת סיטי אליפז, האחות האחראית של המחלקה אסנת אהרון, ומנהלת שירות הפיזיותרפיה יעל קרבס, מציינות: "מדובר בשיתוף פעולה יוצא דופן בין המחלקה הפסיכיאטרית לשירות הפיזיותרפיה. איתור המטופלים נעשה הן על ידי צוות המחלקה – רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, והן על ידי הפיזיותרפיסט של המחלקה. גם לאחר האשפוז, לקראת שחרור המטופל מבית החולים, אנו בונים לו תכנית אימונים אישית כדי שימשיך להקפיד על פעילות גופנית בדרך קבע. החזון שלנו הוא שמטופלים שישתחררו מהאשפוז יצליחו להתמיד בשגרת חיים הכוללת פעילות גופנית מכל סוג שהוא, כזו הגורמת להם הנאה ומשתלבת ביומיום שלהם".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד