הדר דף הבית בלי JCI

מילה טובה על ברית מילה

יתרונותיה הבריאותיים של הברית הוכחו במחקרים רפואיים רבים. עריכת הברית על ידי רופא מפחיתה באופן משמעותי את הסיכונים ואת הכאב של היילוד
הליך המילה הינו אחד מהפעולות הכירורגיות הפשוטות והשכיחות ביותר בעולם. למרות זאת, דפיקות הלב של ההורים לפני ביצוע טקס ברית המילה ובמהלכו הן מצב קיים וידוע. ד"ר רונן רוב, אורולוג ילדים ורופא בכיר במחלקה האורולוגית של המרכז הרפואי הלל יפה, מסביר על הליך המילה, יתרונותיו ועל האפשרות לבצע אותו על ידי רופאי המחלקה במסגרת שירות חדש לציבור.   

 

מזל טוב, נולד לכם בן ואין מאושרים מכם. אתם מביטים נפעמים בתינוק המתוק, בפלא הבריאה ולשמחתכם אין גבול. אך כשמתקרב היום השמיני השמחה נמהלת בחששות ופחדים. אתם עומדים להפקיד את היקר לכם מכל בידיו של המוהל שיבצע את טכס המילה.

 

ברית המילה, הטכס הדתי המסמל את הצטרפותו של הבן הזכר לדת היהודית, הינו למעשה הליך כירורגי, דבר שמפחיד ומלחיץ הורים טריים רבים ומדיר שינה מעיניהם.

 

מכיוון שהברית ביסודה הליך דתי יש הנוהגים לבצעה על ידי מוהל באולם שמחות. לאחרונה יותר ויותר הורים מודעים לכך שההליך הוא בעיקרו רפואי-כירורגי ולכן מעדיפים שיבצעו רופא אורולוג, בתנאי מרפאה. "אין ספק שרוב המוהלים עושים את מלאכתם נאמנה, אך עם זאת, לביצוע ברית המילה על ידי רופא יתרונות רפואיים רבים", אומר ד"ר רונן רוב, אורולוג בכיר ואורולוג ילדים במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי הלל יפה, המבצע בריתות במסגרת המחלקה.

 

מהו ההליך הכירורגי המתרחש בעת הברית?

 

"ברית מילה היא פעולה שבמסגרתה מתבצע חיתוך והסרת העורלה העוטפת את ראש הפין. הליך המילה על פי ההלכה כולל שלושה שלבים:

 

השלב הראשון – המילה: פעולת חיתוך העורלה בסכין תוך שימוש במגן עטרה מיוחד המונע פגיעה בה.

השלב השני - ה"פריעה": הפשלת העור הנותר על איבר המין לאחר החיתוך.

השלב השלישי - ה"מציצה": מציצה או הקזת דם מהפין הנימול". פעולה זאת נעשית כיום רק על ידי מוהלים  בודדים (לא רופאים), מכיוון שהיא עלולה לגרום להידבקות במחלות.

 

כאשר הברית נערכת על ידי רופא, עוד לפני המילה עצמה ניתנת לוולד זריקת הרדמה מקומית אשר מונעת לחלוטין את הכאב".    

 

הורים רבים חוששים ומודאגים. האם באמת יש סיבה לדאגה?

 

"אמנם מדובר בפעולה כירורגית פשוטה והשכיחה ביותר בעולם, שלרוב מסתיימת בשלום, אך כמו בכל פעולה כירורגית, ייתכנו סיבוכים. 1% מכלל הבריתות עלולות להסתבך. ייתכנו סיבוכים כגון דימומים, זיהומים, הצטלקויות העור שבעתיד עלולות לגרום לעקמת של הפין, ובעקבות חיתוך יתר עלולים להיווצר חסר בעור  הפין, ובמקרים חמורים, כריתה חלקית של העטרה או הפין עצמו, ופגיעה בשופכה. הורים רבים מודאגים בשל הכאב שייגרם לתינוקם. בברית שעורכים אצלנו כאב זה נחסך ממנו על ידי זריקת אלחוש שהרופא מבצע טרם הברית".  

 

כיום גם רופאים מבצעים בריתות. מה היתרון של ביצוע ברית מילה על ידי רופא?

 

"ראשית, רופאים יכולים למנוע חלק מהסיבוכים מאחר שהם מכירים את אנטומיית הפין ומודעים לסיכונים הרפואיים האפשריים. אני מאבחן את מצבו הרפואי של התינוק בטרם ביצוע הברית, על מנת להחליט בכלל אם לקיימה במועדה. אני אדחה את הברית במקרים שבהם ערך הבילירובין גבוה לאחר הלידה. כשקיימת הפרעת קרישה במשפחה, היכולה לעבור בתורשה לילוד, יהיה צורך לבצע את הברית לאחר הכנה מיוחדת ובבית החולים. בנוסף לכך, ישנם מקרים שבהם התינוק נולד עם מום מולד כגון מיקום לא תקין של פתח השופכה (היפוספדיאס) ועקמת של הפין, במקרים אלה הברית תתבצע רק על ידי רופא מומחה באורולוגיה, בחדר ניתוח.  

 

"במידה שהתרחש סיבוך בלתי נמנע במהלך הברית הרופאים מסוגלים לאתרו מיידית ולתקנו. כמובן שלרופא כירורג בתחום האורולוגיה יש את הניסיון הרב ביותר באיתור ותיקון מצבים אלו.  

 

"יתרון חשוב נוסף הוא שכאשר רופא מבצע את הברית ניתן למנוע את כאב הברית מהילד ואת הדאגה והלחץ הרב מההורים. אני מזריק לתינוק במחט עדינה זריקה המכילה חומר מאלחש, וכך מונע את הכאב מהתינוק. לפני מתן הזריקה ניתן למרוח משחה מאלחשת על עור הפין וכך למנוע את כאב הדקירה. יום לאחר הברית אני עורך ביקורת, בודק את הצלקת ומוודא שאין דימום".       

 

אם בעבר נהגו רק היהודים והמוסלמים לערוך את ברית המילה, על פי דתם, הרי שכיום ברית המילה הפכה לפעולה שגרתית בעולם המערבי, שמכיר ביתרונותיה הבריאותיים. בארה"ב, למשל, נהוג למול את מרבית התינוקות בבית החולים, טרם שחרורם לביתם.

 

מהם היתרונות הבריאותיים להם זוכים גברים שנימולו?    

 

"יתרונותיה הבריאותיים של הברית הוכחו במחקרים רפואיים רבים. הברית מפחיתה במידה ניכרת את הסיכוי לזיהומים בדרכי השתן, מכיוון שהחיידקים מתיישבים בעיקר באזור העורלה. קל יותר לשמור על היגיינת הפין ללא העורלה שכיסתה את קצה הפין. דלקת בדרכי השתן אינה מחלה קטלנית והיא קלה לטיפול, אך, לעיתים, קשה לאבחנה. אבחנה וטיפול מאוחרים עלולים לגרום לסיבוכים ארוכי טווח בכליות ובמערכת השתן. בנוסף, אצל גברים שלא נימולו עלולות להופיע דלקות של העטרה והעורלה.   

 

"ברית המילה הוכחה גם כגורם משמעותי בהפחתת הסיכון להידבקות במחלות מין כגון איידס ועגבת. זאת ועוד, ביצוע ברית הוכח כמונע כמעט לחלוטין את הופעתו של סרטן הפין, ומביא לירידה בשיעור גידולי צוואר הרחם אצל נשים שבני זוגם נימולו, בהשוואה לנשים שבני זוגם לא נימולו".   

 

המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי הלל יפה מפעילה שירות ברית מילה. הברית מבוצעת על ידי ד" ר רונן רוב, מנהל השירות לאורולוגיית ילדים. ניתן לקיים את ברית המילה בשילוב טקס דתי למעוניינים ובהשתתפות של 10 עד 15 אורחים. 

 

פרטים נוספים ניתן לקבל בטלפון שמספרו: 04-6304765.

 

ברית מילה ללא כאב ובאווירה נינוחה

 
הדפס

כתבות נוספות בנושא ילדים

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד