הדר דף הבית בלי JCI

במקום ניתוח - הסרת גושים בבלוטת התריס באמצעות גלי רדיו

במרכז הרפואי הלל יפה החלו לעשות שימוש בטכנולוגיית גלי רדיו להסרת קישריות בבלוטת התריס. היתרונות הברורים: העדר צלקת צווארית, אשפוז קצר והפחתה של סיבוכי ניתוח
7/07/2019

קישריות בבלוטת התריס (בלוטת המגן/תירואיד - בלוטה הממוקמת בחלק הקדמי של הצוואר, על קנה הנשימה), הינה תופעה השכיחה ב-15 עד 30 אחוזים מכלל האוכלוסייה, ובעיקר בנשים. כאשר הקשרית גדולה, הדבר עלול לגרום לקשיים בבליעה ובנשימה או להפרעה אסתטית.

 

במרבית המקרים, הקישריות שפירות, ולכחמישה אחוזים מהאוכלוסייה מעל גיל 50 תיווצרנה קישריות שניתן למששן, אם כי לעתים מדובר בקישריות שניתן לראותן בבדיקת אולטרה-סאונד צווארי בלבד. מתוך כלל הקשריות, 7-15 אחוזים תהיינה ממאירות (סרטניות), כאשר האבחנה בין קישרית ממארת לשפירה תיעשה בסיוע אולטרה-סאונד, ובמידת הצורך, בניקור מונחה אולטרה-סאונד (FNA).

 

הטיפול בקישריות סימפטומטיות הדורשות טיפול היה עד היום לרוב באמצעות ניתוח פתוח בצוואר, אך בשנים האחרונות, בעיקר באירופה, החלה להיות נפוצה השיטה של שימוש בגלי רדיו –שאינה נחשבת ניתוחית. המחלקה לאף-אוזן-גרון וכירורגיית ראש-צוואר של המרכז הרפואי הלל יפה היא בין הראשונות בארץ שהחלו לעשות שימוש בשיטה. הפעולה מתבצעת כיום בחדר ניתוח ובשיתוף יחידת האולטרה-סאונד במכון הדימות של בית החולים.

 

 


ד"ר גלית אביאור בעת הסרת קישרית בגלי רדיו במרכז הרפואי הלל יפה

 

 

כיצד זה מתבצע?

 

הטיפול באמצעות גלי רדיו דומה לניקור מחט תחת הנחיית אולטרה-סאונד. השוני העיקרי הוא שבמקרה דנן, המחט המוחדרת שולחת אל הקישרית את גלי הרדיו, שגורמים לחימום הקשר וכיווצו. בסיום הפעולה ישנה תחושה של חום מקומי ולעתים סימני אודם מקומיים ונפיחות, שחולפים לאחר מספר ימים. היתרונות של השיטה הם העדר צלקת בצוואר, הפחתה בסיבוכי הניתוח ואשפוז קצר. כמו כן הוכח כי השפעת גלי הרדיו נמשכת גם חודשים לאחר סיום הפעולה, כך שכחצי שנה לאחר הטיפול הקישרית עשויה להיעלם כמעט לחלוטין. ד ד"ר גלית אביאור, רופאה בכירה במחלקה לאף-אוזן-גרון, המבצעת את ההליך, מציינת כי יש צורך להמשיך את המעקב מכיוון שאם הקישרית שטופלה הייתה גדולה מאוד, קיימת האפשרות שיהיה צורך לחזור על הפעולה. למידע נוסף ולבדיקת ההתאמה לניתוח ניתן ליצור קשר בטלפון 04-7744664 או במוקד זימון תורים 6742* או בדוא"ל [email protected], [email protected]. יש להגיע בצירוף הפניה מהרופא המטפל וטופס אישור מהמבטח הרפואי (קופת חולים).

 
הדפס

כתבות נוספות בנושא אף-אוזן-גרון

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד