הדר דף הבית בלי JCI

בקצב הלב

מכון הלב במרכז הרפואי הלל יפה הוא הראשון בארץ להשתיל קוצב לב דו-חדרי המסוגל לערוך רישום א.ק.ג. תת-עורי, כך שהרופא יכול לבצע ניטור ומעקב מרחוק אחר מצב המטופל, כל העת, דרך מערכת אינטרנטית
9/08/2010

בסוף יולי 2010 הושתל לראשונה בשירות לקוצבי לב והפרעות קצב של המרכז הרפואי הלל יפה קוצב חדשני בשם "סינקרה" (Syncra) מתוצרת חברת מדטרוניק. "מדובר בקוצב דו-חדרי המהווה את המילה האחרונה בתחום קוצבי הלב המיועדים לסובלים מאי-ספיקת לב", מסביר ד"ר מרק קזצקר, אחראי השירות במכון הלב של "הלל יפה". "היתרונות שלו הן יכולת שליטה מדויקת ואחידה על התכווצות הלב בעזרתן של שלוש אלקטרודות, כך שתפוקת הלב עולה משמעותית. כמו כן, השליטה של הרופא בקצב הלב הנדרש משוכללת יותר ויעילה יותר וניתנת לכוונון עדין במיוחד. בנוסף, חידוש רב משמעות שקיים במכשיר הוא, כאמור, האפשרות לבצע ניטור של המטופל כל העת ולעקוב אחר מצבו דרך מערכת אינטרנטית – דבר שלא קיים בקוצבי לב אחרים עד היום".

כאמור, הקוצב החדשני הושתל כעת בלבם של שני מטופלים הסובלים מאי-ספיקת לב – שניהם בני 85, האחד מהיישוב ג'סר א-זרקא והשני מהיישוב שדה אילן שליד עפולה.

"השינוי שחל ביכולת הפיזית של שניהם", מציין ד"ר קזצקר, "הוא כמעט מיידי. ממצב של הגבלה משמעותית בתנועה, בנשימה ובכל מיני היבטים פיזיים נוספים, שניהם חזרו בבת אחת לפעילות רגילה – ללא ספק שינוי חיובי רב משקל באיכות חייהם".

השבוע הגיעו שני המטופלים לבדיקה ראשונה והוצאת תפרים לאחר ההשתלה. ד"ר קזצקר, שקיבל את פני השניים, שמח לגלות כי כל המדדים נצפו כטובים משמעותית לעומת מה שנצפה בעבר. 

מהי אי-ספיקת לב?

אי-ספיקת לב הינה מחלה הגורמת לירידה ביכולתו של הלב לספק דם לכל אברי הגוף. הסיבות למחלה יכולות להיות התקף לב, יתר לחץ דם שאינו מטופל או סיבה אחרת. בשל אי-ספיקת הלב, הלב אינו יכול לשאוב מספיק דם ולספק את צרכיו של הגוף לחמצן. קוצב לב דו-חדרי מסייע בתיאום פעולת השאיבה של הלב ובשיפור ועלייה בנפח הדם המגיע אל רקמות הגוף. קיצוב דו-חדרי משגר אותות חשמליים אשר מסייעים לחדרי הלב להתכווץ בו זמנית. בכך הטיפול יוצר, למעשה, תיאום או סינכרוניזציה מחודשת ויעילה יותר של פעילות הלב.

השתלה של קוצב לב דו-חדרי במטופל יכולה לשפר את איכות חייו על ידי שיפור תפוקת הלב, ולסייע בהפחתת ואף העלמת תופעות כגון עייפות, קושי בביצוע פעולות פיזיות יומיומיות, חולשה ועוד.

כפי שהוזכר, הקוצב החדש מאפשר שליטה גדולה יותר בקצב הלב על ידי הרופא, ובכך, כפי שדיווחו שני המושתלים הראשונים, לחזור לחיות חיים תקינים כמעט לגמרי.

 
הדפס

כתבות נוספות בנושא קרדיולוגיה

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד