הדר דף הבית בלי JCI

פציעות כף רגל וקרסול שכיחות

הפעילות הגופנית הפכה לחלק בלתי נפרד מאורח חייהם היומיומי של רבים מאתנו. ככל שעולה התדירות, כך עולה רמת הסיכון לפציעות ספורט, ביניהן פציעות חוזרות ונשנות בכף הרגל ובקרסול. ד"ר יניב יונאי, רופא בכיר במחלקה אורתופדית ב' ומנהל מרפאת הספורט בהלל יפה, מסביר כיצד ניתן להימנע מפגיעות אלו ומהם הטיפולים הקיימים בפגיעות
20/04/2020

כל פעילות ספורטיבית המצריכה מאמץ של כף הרגל ו/או הקרסול יכולה לגרום לפציעתם של אלו. כף הרגל מחולקת לשלושה אזורים: חלק אחורי, חלק אמצעי וקדמת הכף. היא בנויה מחמש עצמות הנקראות עצמות המסרק – עצמות ארוכות הממוקמות בין עצמות שורש הרגל לעצמות הבהונות של כף הרגל. הקרסול הוא המפרק המחבר את השוק עם כף הרגל.

 

ניתן לחלק את הפציעות הללו לשני סוגים: פגיעות כתוצאה מפעילות יתר (פגיעות מאמץ) ופגיעות טראומתיות (שברים, נקעים וחבלות).

 

פגיעות הנובעות ממאמץ יתר (stress fracture)

 

שבר מאמץ הינו מצב שבו מופעל על העצם עומס מתמשך, שהיא אינה מורגלת אליו, עד לכדי שבירתה בדרגות חומרה שונות. זוהי אחת הפגיעות השכיחות ביותר בקרב אוכלוסייה בריאה העוסקת בספורט באופן קבוע. שברי מאמץ בעצמות המסרק מאובחנות לרוב על ידי בדיקות דימות מתקדמות, כגון MRI , CT או מיפוי עצמות. הטיפול בהם תלוי מטופל. במקרים שבהם קיים עיוות בכף הרגל, ייעשה שימוש במדרסים מובנים לכף הרגל, תוך המלצה על שינוי סוג הספורט באופן זמני על מנת להקל על הכאב. ישנם שברים המצריכים גיבוס, תוך שילוב של מנוחה, ללא דריכה על כף הרגל למשך מספר שבועות.

 

בקרב ספורטאים מקצועיים ניתן לשקול הזרקה של פלזמה עשירה בטסיות דם PRP, שבה נלקח דם ורידי מגוף המטופל, אשר עובר תהליך של צנטריפוגה (סיבוב מהיר שנע בין 1,500-3,000 סיבובים לדקה). הסיבוב המהיר יוצר הפרדה של שכבות הדם. מחקרים רבים הוכיחו את יעילותה של הפלזמה העשירה בטסיות הדם כמסייעת באזורים דלקתיים ובריפוי רקמה שאינה תקינה.

 

טיפול נוסף הוא הזרקה של פלזמה עשירה בפקטורי גדילה PRGF למקום השבר. בדומה ל-PRP, גם בטיפול זה נלקח דם מגוף המטופל, דם זה עובר תהליך של הפרדת תאים, לאחריו נבחרים ומוחזרים התאים, באופן סלקטיבי, לאזור הפגוע. הזרקת PRGF או PRP מאפשרת החלמה מהירה יותר וחזרה לפעילות בשלב מוקדם יותר. במידה שכל הטיפולים השמרניים נכשלו, תישקל האפשרות לניתוח.

 

פגיעות טראומתיות

פגיעות טראומתיות הינן שברים או נקעים הנובעים מחבלה ישירה או בלתי ישירה הנוצרת בעת שימוש באנרגיה גבוהה או נמוכה, לדוגמה, מעידה לתוך בור תוך כדי ריצה. פגיעות אלו צריכות להיות מאובחנות באופן מהיר ומידי על מנת לאפשר החלמה מלאה של האזור הפגוע. במקרים שבהם קיימים מספר שברים או תזוזה של השבר או פריקה המלווה בשבר, תישקל האופציה הניתוחית, על מנת לייצב את השבר ולמנוע תזוזה שלו וכן לאפשר הפעלה מוקדמת, ככל הניתן, של האיבר הפגוע.

 

שברים בעצמות המסרק, במיוחד בבסיס עצם המסרק החמישית, קרוב לזרת כף הרגל, הם השברים השכיחים ביותר. ברוב המקרים, מציין ד"ר יונאי, הטיפול בשברים אלה יהיה שמרני, ללא התערבות ניתוחית, למעט שבר בעצם המסרק החמישית, שבה הנטייה כיום היא לקבע באופן ניתוחי.

 

נקע בקרסול הינו אחת הפגיעות השכיחות ביותר שממנה סובלים העוסקים בספורט חובבני. זהו מצב שבו ישנה מתיחה או קרע ברצועות המייצבות את כף הרגל עם השוק. ברוב המקרים, ההמלצה תהיה הרמת הרגל כלפי מעלה בשילוב קומפרסים קרים ופיזיותרפיה שיקומית על מנת לחזק את מייצבי הקרסול ולמנוע הישנות של נקעים. במצבים של נקעים חוזרים ותלונות על חוסר יציבות לאחר כישלון של הטיפול השמרני, תישקל האפשרות לייצב את רצועות הקרסול באמצעות ניתוח.

 

המלצות לרצים

 

בצעו תרגילי חימום לפני הפעילות. 

  • מתחו את גיד האכילס (הגיד המחבר בין השריר לעצם בחלק האחורי שלכף הרגל) ואת שרירי הירך האחוריים והקדמיים. 
  • השתמשו בנעלי אימון טובות שמתאימות לסוג הספורט שבו אתם עוסקים. 
  • בצעו תרגילים של חיזוק שרירי ליבה, בנוסף לספורט הנבחר. 
  • החזרה לריצה אחרי מנוחה או פציעה חייבת להתבצע בצורה הדרגתית. 
  • חשוב מאוד שהגוף יהיה חזק ומוכן לפני שבוחרים להתחרות.

לסיכום, במידה שנפצעתם ואתם סובלים מכאבים חזקים או מנפיחות, יש לפנות לבדיקה אצל אורתופד. טיפול הולם בפציעות כף רגל וקרסול, בין אם הן נובעות ממאמץ יתר ובין אם כתוצאה מטראומה, יכול לזרז את החזרה לפעילות מלאה ברמה שהייתה טרם הפגיעה.

 
הדפס

לכתבות נוספות בנושא אורתופדיה

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד