הדר דף הבית בלי JCI

כשהעקב כואב: איך מטפלים במחלת הדורבן

לא סתם כינו אותה דורבן: מחלת הדורבן גורמת לדקירות עזות בעקב הרגל, בעיקר במעבר ממנוחה לתנועה. 10% מהאוכלוסייה סובלים ממנה, אבל הבשורות הן שכ-80% מהלוקים בה יחלימו החלמה מלאה עם הטיפול הנכון. הכול על המחלה שתגרום לכם לקוצים ברגל
23/10/2008
 

 דורבן ברגל. כמו מחטים קטנות שדוקרות את כף הרגל

קמתם בבוקר מהמיטה והרגשתם דקירה עזה בעקב הרגל, כזו שגרמה לכם להתיישב מיד ולחשוב איך לעזאזל הגיעו כל המחטים הקטנות האלו לכף הרגל שלכם? סביר להניח שאתם סובלים ממחלת ה"דורבן". למה דורבן? כיוון שהכאבים שגורמת המחלה דומים לכאבים שגורמת נגיעה בדורבן – אותו מכרסם רב-קוצים ונחבא אל הכלים.

 

"מדובר באחת התלונות השכיחות המגיעות למרפאה האורתופדית בבית החולים. למעשה, כמעט 10% מהאוכלוסייה יסבלו ממחלת הדורבן בשלב זה או אחר", מסביר ד"ר נמרוד רון, סגן מנהל מחלקה אורתופדית ב' ומומחה לרפואת כף רגל וקרסול במרכז הרפואי הלל יפה.

"הדורבן היא מחלה שגורמת לכאבים בעקב, המופיעים במיוחד במעבר ממנוחה לתנועה", אומר ד"ר רון, "בדרך כלל היא מורגשת בצעדים הראשונים שאנו עושים בבוקר. השם היצירתי 'דורבן' ניתן למחלה על שם הבליטה קטנה, הדורבן, הנוצרת בעקבות המחלה. הבליטה הזו היא למעשה יתרת עצם בעקב, שיוצר אותה תהליך דלקתי כרוני ברצועה האורכית שמחברת את עצם העקב עם בסיסי האצבעות בכף הרגל (רצועה פלנטארית). כאשר דורכים על הרגל (הפעלת עומס), ונוצר חיכוך של העקב בעת תנועת ההליכה והעמידה, נגרמת תחושת כאב עזה הדומה לדקירות מחטים".

 

מי נמצא בקבוצת הסיכון ללקות במחלה?

המחלה פוגעת בנשים ובגברים במידה שווה ועלולה להיגרם בשל מספר סיבות עיקריות:

  1. עמידה במשך שעות מרובות, למשל אצל אנשים שעבודתם מחייבת עמידה ארוכה.
  2. עיסוק ספורטיבי אינטנסיבי, בעיקר בענפים כגון ריצה, קפיצה והליכה למרחקים.
  3. מבנה כף רגל בעל קשת עורפית מוגבהת. ישנם מצבים שעם השנים מבנה כף הרגל משתנה או לחלופין יש איבוד של היכולת האלסטית (הגמישות) של הרצועה האורכית, ואז עלולה להתפתח המחלה.

 

כיצד מטפלים?

הטיפול בדורבן הוא הדרגתי ונעשה בכמה היבטים. לעתים תספיק רק שיטת טיפול אחת ולעתים יהיה צורך לשלב ביניהן:

  1. ביצוע פיזיותרפיה במטרה להגמיש את הרצועה הפגומה. לכך יש לצרף עיסוי עצמוני של העקב לפחות פעמיים ביום – בבוקר ובערב.
  2. שימוש במדרסים שייתנו תמיכה לקשת האורכית ויספקו משטח רך לדריכה עבור העקבים.
  3. מתן טיפול תרופתי נגד הדלקות והכאבים.

 

אצל כ- 80% מהסובלים מהמחלה, יאפשרו הטיפולים החלמה מלאה. ב-20% הנותרים אפשר לטפל על ידי מתן סטרואידים בהזרקה לעקב, בצירוף טיפולים פיזיותרפיסטיים, מדרסים ועוד. עבור חולים שניסיונות הטיפולים השמרניים לא עזרו להם, ישנן מספר אופציות נוספות, דוגמת טיפול בגלי הלם וסיוע של הרפואה האלטרנטיבית.  

 

ד"ר רון מדגיש כי אצל רוב האנשים מצליחים הטיפולים השמרניים לרפא את המחלה. עם זאת, עדיין ישנו אחוז אחד של חולים שאצלם המחלה הופכת "עקשנית" ושייאלצו לעבור טיפול ניתוחי על מנת לבצע אחד מהשניים:

  1. כריתה של יתרת העצם שנוצרה בבסיס – כלומר כריתת הדורבן.
  2. ביצוע הארכה של הרצועה הפלנטארית – ניתוח שד"ר רון גאה להימנות עם מפתחיו, והוא מאפשר הארכה של הרצועה בשיטה זעיר-פולשנית.

תהליך הריפוי ממחלת הדורבן, בין שנעשה בשיטות השמרניות ובין שלא, אורך פעמים רבות תקופה ארוכה (מספר חודשים עד שנה). במשך כל תקופת ההחלמה יש להימנע מלבצע פעילות הקשורה להליכה, קפיצה או ריצה למרחקים ארוכים. לספורטאים מומלץ להחליף את סוג הספורט. למשל: לעבור מריצה לשחייה.

 

האם ניתן למנוע את המחלה?

אם הקריטריונים לגורמי הסיכון להיווצרותה של מחלת הדורבן אינם זרים לכם, רצוי להקפיד לנעול נעליים בעלות סוליות גומי או סוליות רכות המאובזרות גם בבולמי זעזועים. ישנן נעלי ספורט הבנויות בצורה כזו. אם אינכם מעוניינים לנעול דווקא נעלי ספורט, הצטיידו במדרסים מתאימים על פי מרשם רופא.

 

"בכל מקרה", ממליץ ד"ר רון, "היו ערניים בכל הקשור לגילוי מוקדם וטיפול במחלה. דהיינו, ברגע שאתם מרגישים תחושת כאב בעקב בעת הדריכה על הרגל, פנו לאורתופד לקבלת טיפול. כמו כן, אל תזניחו את ביצוע הטיפולים כסדרם ובסמוך לאבחנה, וכך תימנעו מתקופת החלמה ממושכת".

 

למחלקה אורתופדית ב'»

 

 

לפורום כך רגל וקרסול»

 
הדפס

לכתבות נוספות בנושא אורתופדיה

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד