הדר דף הבית בלי JCI

מחיר הגובה: מה בין "הלוקס ולגוס" ונעלי העקב

מדי שנה מבוצעים בעולם המערבי למעלה מחצי מיליון ניתוחים לתיקון עיוות בכף הרגל הנקרא "הלוקס ולגוס" (בוהן כלובה). כיצד הוא נוצר ואיך נעלי עקב קשורות לזה? ד"ר אורי חדש שופך אור על בעיה אורתופדית שכיחה, שאולי תגרום לכם לשקול שוב את גובה העקב

24/02/2010
 

 רוב הנשים יחזרו לנעול נעלי עקב אחרי הניתוח

"הלוקס ולגוס היא מחלה של האדם המודרני נועל הנעליים", מסביר ד"ר אורי חדש, רופא בכיר ביחידה לכף רגל וקרסול

במחלקה אורתופדית ב' של המרכז הרפואי הלל יפה. "רבים אינם יודעים זאת, אבל נעלי העקב, שהן הגורם העיקרי ביצירתה, 'הומצאו' באירופה במאה ה- 17 ושימשו בהתחלה רק גברים אמידים. עד אז היה נהוג ללכת עם סנדלים רומיים בלבד. כמה עשרות שנים אחר כך השתנתה האופנה, וגם נשים החלו לנעול נעלי עקב. זו גם התקופה שממנה ואילך סובלים באירופה מעיוותים שונים של כף הרגל, ביניהם ה'הלוקס ולגוס', ובעברית: בוהן כלובה".

 

מהו הלוקס ולגוס וכיצד הוא נוצר? 

כאמור, הלוקס ולגוס הוא עיוות שכיח של הבוהן הגדולה בכף הרגל. זהו עיוות המופיע בקרב 2%-4% מכלל אוכלוסיית העולם המערבי, ובשנה נערכים למעלה מחצי מיליון ניתוחים לתיקונו. העיוות כולל סטייה של הבוהן לעבר שאר האצבעות, וזה יוצר מצב של עצם בולטת בצד הפנימי של כף הרגל, בשורש הבוהן. העצם הבולטת הזו מתחככת בשולי הנעל ויוצרת דלקת רצופה במקום, דבר הגורם לאי נוחות וכאבים ניכרים.  

ישנם אנשים שיש להם נטייה להלוקס ולגוס, כתוצאה מגורמים דוגמת נטייה גנטית, מבנה אנטומי, גמישות רצועות כף הרגל, מחלות עצב-שריר, בעיות כגון פלטפוס, בעיות נוירולוגיות ועוד. לכל אלו נוסף ממד מרכזי שהוא סוג הנעליים. לנעלי עקב, כאמור, תפקיד משמעותי ביצירת העיוות.  

 

איך משפיעות נעלי עקב על הלוקס ולגוס?

השימוש בעקבים גבוהים מביא את מפרק הקרסול לעמדה הפחות יציבה שלו, ועל ידי כך עלול להביא לנקיעות חוזרות וחוסר יציבות של הקרסול. עם נעלי עקב, פיזור נשיאת המשקל על ידי כף הרגל אינו הפיזור הרגיל והטבעי שלה, מכיוון שרוב משקל הגוף נישא על שורשי הבהונות (כמו במצב "פוינט" בריקוד בלט). אותה עמדה מפעילה לחץ ניכר בצורה לא פיזיולוגית על קידמת כף הרגל. דבר זה יוצר בעיות ועיוותים בבהונות והלוקס ולגוס. העובדה שלמרבית נעלי העקב ישנה גם קופסת בהונות צרה, יוצרת החמרה של העיוות ושל הכאב הכרוך בו.  

 

בשל העובדה שכיום נעלי העקב נמצאות בשימוש יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, הרי שהעיוות שכיח יותר בנשים מאשר בגברים בכל קבוצות הגיל. במחקר שנעשה במגויסי צבא, ניכר יחס של 1 ל-3 בין גברים לנשים בשכיחות העיוות. יתרה על כך, שיעור הנשים מבין המנותחים עולה על 90%, מכיוון שהבעיה היא בחלקה הארי אסתטית. בדרגותיה החמורות, תגרום ההלוקס ולגוס לחוסר יכולת לנעול נעליים צרות או נעלי עקב בכלל. מעל ל-80% מהלוקים בהלוקס ולגוס יסבלו מעיוות דו צדדי (בשתי כפות הרגליים). החמרה של המחלה גורמת לעיוות של שאר אצבעות הרגליים. 

 

"באירופה למשל, במיוחד בארצות כמו צרפת או איטליה, שבהן הנשים 'לא יורדות מהעקבים', הניתוח מבוצע בעיקר בנשים צעירות, זאת למרות שלרוב הגיל הממוצע לניתוח בעולם הוא 60", מגלה ד"ר חדש, "ולמרות זאת, כמעט כולן חוזרות לעקבים, גם במחיר של ניתוחים חוזרים, כי זו האופנה השלטת. באפריקה, לעומת זאת, שם עדיין שלטת אופנה יותר 'יחפנית', רוב הסובלים מהלוקס ולגוס הם אנשים שסובלים מבעיה עצבית הגורמת לעיוות בכף הרגל".  

 

טיפול ומניעה 

"בשלבים המוקדמים של המחלה אפשר לטפל טיפול שמרני", מדגיש ד"ר חדש. "הדבר דורש התערבות של רופא אורתופד, וכולל קיבוע של הרגל בהתקנים מיוחדים ליישור הבוהן בתוך הנעל, הליכה עם מדרסים מותאמים אישית ויצירת הפרדה בין הבוהן לאצבע שלידה".

בשלבים המתקדמים יותר של המחלה אפשר לטפל בעיוות בצורה ניתוחית. מדהים לגלות שישנם למעלה מ- 130 סוגי ניתוחים לטיפול בהלוקס ולגוס, אם כי לרוב משתמשים המנתחים האורתופדים רק באותם 5-4 סוגי ניתוחים.  

 

אופי הניתוח דומה במהותו לניתוח לאיחוי שבר, וכולל ניסור העצם הבולטת וניסור ראש המסרק, ולאחר מכן הסטת הבוהן אל עבר שאר האצבעות, תוך יישור הציר שלה. הניתוח מבוצע דרך חתך של 6-5 סנטימטרים בסך הכול.  

"ביחידה שלנו במרכז הרפואי הלל יפה", מציין ד"ר חדש בגאווה, "אנו משתמשים בשיטות נוספות שנעשות אפילו בחתך של 2-1 סנטימטרים בלבד, וכך מאפשרים מזעור של הפגיעה במקום".  

ההחלמה המלאה מהניתוח, עד לדריכה מלאה על הרגל, אורכת בין ארבעה לששה שבועות, ודורשת שיקום פיזיותרפי מתאים. כמובן שחזרה לנעילת נעלי עקב לאחר הניתוח אינה מומלצת, אך אפשרית כעבור מספר חודשים.  

 

לסיכום, למרות שבישראל ביצוע ניתוחים חוזרים אינו שכיח כמו באירופה, ד"ר חדש מקפיד להדגיש כי על מנת שלא להגיע לכדי ביצועו של הניתוח כלל רצוי לשמור על כמה כללים פשוטים:  

  • עשו שימוש בנעליים שטוחות ככל האפשר והימנעו ככל הניתן מהליכה בנעלי עקב. 
  • על הנעליים להיות רחבות מספיק כדי להכיל את כל אצבעות הרגליים מבלי לגרום לדחיסה שלהן.  
  • אם בכל זאת אתם רוצים לנעול נעלי עקב, הקפידו שגובה העקב לא יהיה יותר מ-3-2 סנטימטרים.  
  • הימנעו מעקבי סיכה. העדיפו תמיד עקבים רחבים ויציבים.  
  • לאלו שנמוכים במיוחד – עשו שימוש בנעלי הפלטפורמה, שבהם ההגבהה אחידה לאורך כל הנעל. מבחינה מכאנית, מדובר בנעל שאינה בעלת עקב, ולכן הסיכוי להיווצרות עיוות בכף הרגל שיגרום להלוקס ולגוס הוא נמוך בהרבה".

למחלקה אורתופדית ב'»

 

 

לפורום כף רגל וקרסול»

 

                                     

 
הדפס

לכתבות נוספות בנושא אורתופדיה

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד