הדר דף הבית בלי JCI

רחם בצורת T

רחם בצורת T מאופיין בקירות רחם מעובים, בעיקר בשליש האמצעי של חלל הרחם, אשר מביא להיווצרות האות T. זוהי למעשה אחת הסיבות הפחות מוכרות לאי-פריון, הפלות חוזרות ותוצאות הריון לא מיטביות. ד"ר אסף בילגורי, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית, מסביר מה ההשלכות של רחם בצורת T על פריון ומה ניתן לעשות על מנת להתגבר על המכשול
16/04/2020

רחם בצורת T מאופיין בחלל צר מאוד, שאינו מאפשר לעובר להשתרש בצורה תקינה בשל חוסר מקום, אספקת דם לא תקינה או חוסר יכולת של הרחם להתרחב במהלך ההשרשה של העובר. נשים בעלות מבנה רחם T סובלות מאי-פריון והפלות ואינן מצליחות להיקלט להריון.

הסטטיסטיקה

באוכלוסיית הנשים הכללית, בין חצי אחוז ל-5.5 אחוזים הינן בעלות מומים רחמיים. בקרב נשים הסובלות מאי-פריון האחוזים עולים ל-6 עד 8 אחוזים. כ-12 אחוזים מבין הנשים שחוו הפלות חוזרות מאובחנות עם מומים רחמיים, ובקרב נשים הסובלות מאי-פריון וגם מהפלות חוזרות, שכיחותם של מומים רחמיים יכולה להגיע עד לכ-24 אחוזים – פי שניים יותר.

האבחנה

אבחון של מבנה רחם מבוצע לרוב על ידי אולטרה-סאונד תלת-ממדי והיסטרוסקופיה - טכנולוגיה שבה מכניסים סיב אופטי אל חלל הרחם על מנת לזהות הפרעות בתוכן או בנפח החלל. קיים קושי מסוים להעריך את שכיחותם של המומים הרחמיים, ביניהם גם רחמים בצורתT , היות שאולטרה-סאונד תלת-ממדי אינו בדיקה שנעשית באופן שגרתי בקרב מטופלות הפריון, ולנשים אלו אין תסמינים קליניים בולטים שיכולים להעיד על כך.

 

הפתרון

ניתן להרחיב את חלל הרחם בפעולת היסטרוסקופיה ניתוחית שבה מבצעים חיתוך של קירות הרחם הצדדיים על ידי שימוש בלייזר או מקורות אנרגיה אחרים. בבדיקת האולטרה-סאונד התלת-ממדי ניתן, למעשה, לחשב ולקבוע את מידת ההרחבה הנדרשת. מחקרים רבים שפורסמו בשנים האחרונות מראים כי תיקון ניתוחי בגישה ההיסטרוסקופית בקרב נשים עם רחם T, מעלה את הסיכוי להרות בצורה משמעותית.

 

לסיכום, במידה שחווית כישלונות בטיפולי הפרייה מסיבות לא ידועות, מומלץ לפנות ליחידת IVF שפועלת בשיתוף פעולה עם יחידת האולטרה-סאונד ויחידת הגינקולוגיה האמבולטורית לצורך אבחון מעמיק ואיתור הגורם שמוביל לאי-הפריון.

 

לקבלת פרטים וקביעת תור ליחידת ההפריה החוץ-גופית ניתן להתקשר: 04-7744750/882 או בדוא"ל: [email protected]

 

 
הדפס

כתבות נוספות בנושא נשים, יולדות ופריון

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד