הדר דף הבית בלי JCI

אמבריוסקופ - מכשיר חדשני לגידול ביציות

"אמבריוסקופ" - אינקובטור חדשני לגידול ביציות מופרות, אשר מצויד במצלמה המצלמת את העוברים אחת לחמש עד 20 דקות. ד"ר עינת שלום-פז, מנהלת היחידה להפריה חוץ-גופית בהלל יפה, מסבירה על היתרונות של המכשיר וכיצד הוא מסייע להגברת הסיכוי לפריון
16/04/2020

במסגרת טיפולי הפריה חוץ-גופית (IVF) גדלים העוברים בתוך אינקובטור - מכל מיוחד השומר על תנאי סביבה קבועים ואופטימליים לצורך גדילתם. בשיטה הסטנדרטית נהוג לבחון את מהלך התפתחות העוברים בנקודות ציון קבועות, תוך הימנעות מהוצאתם מהאינקובטור מעבר למספר הפעמים המינימלי הדרוש לאבחונם ודירוגם. כדי לקבוע את איכות העובר, יש לדרגו לפי מספר פרמטרים, כגון מספר תאים, סימטריות, אחוז שברי תאים וכו'. העוברים בעלי הדירוג הגבוה ביותר נבחרים להחזרה ו/או להקפאה. בשיטה זו ישנם חסרונות הנובעים מחוסר דיוק במועדי בדיקת העוברים, שכן מראה העובר יכול להשתנות משמעותית משעה לשעה ולכן זמן הבדיקה קריטי להערכת איכות העובר.

 

מה נשתנה?

בשנים האחרונות פותח מכשיר ה"אמבריוסקופ" – אינקובטור חדשני לגידול ביציות מופרות, המצויד במצלמה המתעדת את העוברים אחת לחמש עד 20 דקות. לאמבריוסקופ מספר יתרונות: שמירה על תנאי גידול אופטימליים ללא צורך בהוצאת העוברים מהאינקובטור מספר פעמים לצורך הסתכלות ודירוג, צפייה מתמשכת בעוברים מאפשרת תיעוד "אירועים חריגים" (לדוגמה, חלוקה מתא אחד לשלושה תאים, ריבוי חללים לא תקינים וכו'), אשר עלולים להעיד על איכות ירודה של העובר והיותו בעל סיכוי קטן להשרשה, וכן הנתונים המתקבלים ממנו מוסיפים ידע על תהליך החלוקה וההתפתחות של העוברים בשלבים הראשונים להתפתחות ומשלימים את ההערכה הסטנדרטית המתבצעת בשלב האחרון של ההתפתחות, לקראת החזרת העובר לרחם.

 

באמצעות האמבריוסקופ ניתן לחקור את השינויים המתרחשים בהתחלקות העובר מתא אחד למספר רב של תאים, דבר שהוביל לגילוי מידע חדש באשר להתפתחות העוברים, לדוגמה, חלוקה של העובר מתא מופרה אחד ישירות לשלושה תאים במקום לשניים אינה תקינה ועובר זה יקבל דירוג נמוך מבחינת איכות וסיכוי להשרשה.

 

התוצאה

השימוש באמבריוסקופ הביא לשיפור ניכר באחוזי הצלחת הפריון בהפריות חוץ-גופיות על ידי בחירת עוברים טובים יותר להחזרה והפחתת הריונות מרובי עוברים באמצעות החזרה של עובר אחד בלבד.

 

לקבלת פרטים וקביעת תור ליחידת ההפריה חוץ גופית ניתן להתקשר: 04-7744750/882 או בדוא"ל: [email protected]או

 

 
הדפס

כתבות נוספות בנושא נשים, יולדות ופריון

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד