הדר דף הבית בלי JCI

לידה בקצב אחר

סילבי אקרמן, מיילדת בחדרי הלידה של המרכז הרפואי הלל יפה, העוסקת במקצוע מזה 25 שנים, מובילה פרויקט ראשון מסוגו – הטמעת התנועתיות שבריקודי בטן כאמצעי להקלה על כאבי לידה
4/08/2019

במשך אלפי שנים האמצעי המרכזי להקלה על כאבי לידה היה דרך תנועה. התנועתיות משנה באופן מתמיד את זוויות האגן וכך מפזרת את הכאב הממוקד. במסגרת לימודיה לתואר שני בסיעוד, בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה, בחרה סילבי אקרמן, מיילדת בחדרי הלידה של המרכז הרפואי הלל יפה, העוסקת במקצוע מזה 25 שנים, להוביל פרויקט ראשון מסוגו – הטמעת התנועתיות שבריקודי בטן כאמצעי להקלה על כאבי לידה.

 

בתחילת התהליך, העבירה סילבי הרצאה וסדנאות למידה למספר מיילדות ב"הלל יפה", בהן הסבירה בפירוט על התנועתיות שבריקוד זה והשפעתה על כאבי לידה, תוך התנסות המיילדות במגוון תנועות ריקוד, במטרה שיפנימו את הרעיון ויעודדו נשים הכורעות ללדת להשתמש בתנועות המחול כאמצעי זמין ויעיל להקלה על כאבים.

"מתוך הסתכלות ממושכת ומעמיקה בחדר לידה, הבנתי כי יולדות המעוניינות בלידה טבעית או כאלה שנמצאות בשלב ראשוני לפני קבלת אפידורל, צריכות משהו מידי בכדי להקל על הכאב. רובן לא באמת זוכרות את התנועות והנשימות שלמדו בקורס הכנה ללידה", מציינת סילבי.

 

"אחד התחביבים שלי הוא ריקודי בטן ורציתי להביא את תחושת ההנאה והשחרור שבריקוד לתוך חדר הלידה. במסגרת קורסי הכנה ללידה שאני מעבירה בבית החולים, אני מלמדת את תנועות הריקוד. כל אישה, בלי שום ניסיון קודם בריקודי בטן, יכולה לעשות סיבובי אגן ולהתאמן בביתה, לבחור את המוזיקה שהיא אוהבת, שכן ידוע כי מוזיקה בפני עצמה מפחיתה חרדה ותורמת לעלייה במצב הרוח, לעמעם את האורות וכך ליצור אווירה רגועה יותר. מדובר בכלי עזר טבעי וזמין, העומד לרשותה של כל יולדת ויכול להפוך את הלידה לחוויה משחררת ונעימה יותר", מוסיפה סילבי.

 

 

המיילדת סילבי אקרמן מדגימה תנועות ריקודי בטן ליולדת במרכז הרפואי הלל יפה
המיילדת סילבי אקרמן מדגימה תנועות ריקודי בטן ליולדת במרכז הרפואי הלל יפה

 

 

במשך תקופת הפרויקט, שנמשך למעלה משנה, אספה סילבי נתונים לגבי עמדות המיילדות בנוגע לשימוש בתנועתיות שבריקודי בטן ומידת השפעתן על היולדות להתנסות בכך. התוצאות לא הפתיעו אותה: נרשמה עלייה ברמת הידע ושינוי בעמדות המיילדות בנוגע להשפעת התנועתיות של ריקודי הבטן על כאבי לידה. 93.8% מהמיילדות דיווחו כי הן מאמינות שתנועתיות זו עשויה להקל על כאבי לידה – עלייה של 15% לעומת אשתקד. עוד נמצא כי האמונה בקרב המיילדות בנוגע לכך שמשככי כאבים, כדוגמת אפידורל וקוקטייל, הם האמצעים היחידים להקלה על הכאב, ירדה ב-23.7%. יש לציין כי ניתן לשלב מוזיקה מתאימה, תנועתיות והזזת אגן גם במקרה שיולדת מקבלת אפידורל ותנועתה מוגבלת.

 

השירות החדש מצטרף לסל שירותים ענף הניתן זה מכבר באגף האימהות של המרכז הרפואי הלל יפה למעוניינות, כגון "אפס הפרדה", רפואה משלימה ללא תשלום בחדרי הלידה, שירות של טיפת חלב ראשונית, גינת מרגוע טיפולית ועוד.

 

לסיכום, מציינת סילבי: "תנועתיות היא אמצעי אפקטיבי ויעיל להתמודדות עם צירי לידה וכל המיילדות מעודדות את השימוש בה. כולי תקווה שבתי חולים נוספים יאמצו את השיטה ויאפשרו ליולדות, בפרט לאלה המעוניינות ללדת בלידה טבעית, להתנסות בכך".

 
הדפס

כתבות נוספות בנושא נשים, יולדות ופריון

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד