הדר דף הבית בלי JCI

בוטוקס – לא מה שחשבתם

סובלים ממיגרנות? התכווצות יתר של השריר כתוצאה מבעיה עצבית? הזעת יתר בכפות הידיים או בבית השחי? מרפאה ייחודית בהלל יפה מטפלת בכל אלה בהצלחה יתרה בעזרת בוטוקס
27/03/2012

מרפאה ייחודית שפועלת במחלקה הנוירולוגית של המרכז הרפואי הלל יפה מבצעת טיפולים בבוטוקס, הכלולים בסל הבריאות, ומסייעים משמעותית לסובלים מתסמינים של מחלות שונות של מערכת העצבים המרכזית. מדובר במחלות המתבטאות בליקויים במערכות במוח המפקחות על תנועה מורכבת של הגוף אשר שיבושן יוצר תנועות בלתי רצוניות, תפקוד לקוי פיזי, כאב בלתי נשלט ועוד. את המרפאה ייסד ד"ר ירון ריבר, מנהל המחלקה הנוירולוגית (בפועל) של המרכז הרפואי הלל יפה ומומחה לנוירולוגיה ולשיכוך כאב.

 

"הבוטולינום טוקסין, או הבוטוקס כפי שכולם מכירים אותו, ידוע כרעלן שגם כמויות מזעריות שלו עלולות לשתק אדם ואף לגרום למותו", מסביר ד"ר ריבר. "עם זאת, את ההבנה לגבי שימוש בו לטיפול בבעיות עצביות, גילו חוקרים כבר בשנות ה- 70 של המאה שעברה, כאשר התברר שהזרקת כמויות מזעריות של בוטוקס לעיניים של ילדים שסבלו מפזילה סייע לתיקונה. בימינו, אחד השימושים היותר ידועים בו היא לשם 'החלקת' קמטים בתחום הרפואה האסתטית, אבל, מה שאנשים לא יודעים הוא שדווקא בהיבטים שאינם אסתטיים, ושעלולים להיות בעלי השפעה שלילית על בריאותו ואיכות חייו של אדם, הוא יעיל במידה רבה". 

 

החלשה סלקטיבית של השרירים המופעלים בצורה בלתי רצונית 

המרפאה לטיפולים בבוטוקס שמופעלת זה זמן מה ב'הלל יפה', מקבלת מטופלים שהמשותף לכולם הוא מחלות עצביות או בעיות עצביות שבהן לא ניתן לתקן את האזור הלקוי במוח אשר יוצר את אותן תנועות בלתי רצוניות, גורם לכאב בלתי נשלט וכו'. השימוש בבוטוקס נעשה באופן מבוקר ומטרתו לבצע החלשה סלקטיבית של השרירים המופעלים בצורה בלתי רצונית. מדובר בתופעות כגון רעד בלתי נשלט, עיוות בלתי נשלט של הראש והצוואר, הטיה בלתי רצונית של הגב וספסטיות של שרירים (קישחון של השרירים) עקב שבץ מוחי. 

 

הטיפול כולל, כאמור, הזרקה סלקטיבית ומבוקרת של רעלן הבוטוקס לשרירים מסוימים. ההזרקה נעשית לעתים בהנחיית מכשור EMG לשם ביצוע הכוונה מדויקת של הבוטוקס לשריר המיועד. התוצאות מורגשות לאחר יומיים עד שבוע למשך כשלושה חודשים ומשפרות משמעותית את איכות חיי המטופל. לדוגמה: למעלה מ- 20% מהאנשים שלקו בשבץ מוחי מפתחים קישחון (ספטסיות) בגפיים. ההזרקה של הבוטוקס מסייעת ל"שחרור" של היד או הרגל ולאפשרות להחזיר תנועה חופשית. בדומה, חולים שסובלים מהטיה לא רצונית של הצוואר לכיוון אחד (דיסטוניה צווארית), ההקלה וההפסקה של ההטיה נעשית בלמעלה מ- 95% מהמוזרקים.  

 

ד"ר ירון ריבר במרפאת הבוטוקס

 

מחקר: בוטוקס הוריד את מספר ימי כאב הראש אצל חולים שהיו עמידים לכל טיפול אחר 

לבד ממצבים של הפרעות התנועה, אפשר להזריק את הבוטוקס גם לטיפול בסובלים ממיגרנה כרונית. בשנת 2010 פורסם מחקר גדול בארה"ב, אשר הוכיח שבוטוקס מסוגל להוריד את מספר ימי כאב הראש לחודש במיגרנה כרונית, גם אצל חולים שעמידים לכל טיפול אחר, בממוצע בתשעה ימים לחודש.   

 

במקרה של מיגרנה, מוזרק הבוטוקס לשרירי הקרקפת, לשרירי העורף, לשריר חגורת הכתפיים לאזור המצח או לרקות, זאת בהתאם לדפוס של כאב הראש אצל החולה. מנגנון ההשפעה של בוטוקס על מיגרנה, בשונה מהשפעתו על תנועות לא רצוניות, אינו ידוע. 

 

"שימוש נוסף להזרקות הבוטוקס", מציין ד"ר ריבר, "נעשה במצבים של ריור יתר, כמו אצל חולי פרקינסון ובקרב הסובלים מהזעת יתר בכפות הידיים או בבית השחי". שימוש זה אינו כלול בסל הבריאות. ההזרקה לתכלית זו  יעילה לתקופה של בין 8 ל- 12חודשים  

 

המרפאה שמפעילה המחלקה הנוירולוגית היא אחת מ- 6 מרפאות דומות המופעלות ברחבי הארץ, אך היחידה באזור הצפון. ההגעה למרפאה דורשת מכתב הפניה מתאים של רופא המשפחה או נוירולוג וכן טופס התחייבות של קופת החולים (טופס 17). כאמור, אנשים הסובלים מספסטיות ותנועות לא רצוניות מקבלים הטיפול במסגרת סל הבריאות.  

המרפאה בפועלת בימי שני בשעות הצהריים. טלפון לקביעת תורים: 04-6304262.

 

למחלקה הנוירולוגית» 

 

 

 

 
הדפס

לכתבות נוספות

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד