הדר דף הבית בלי JCI

האם את סובלת מבעיה ברצפת האגן?

משתעלת ומאבדת שתן? מתקשה להתאפק? ייתכן שאת סובלת מבעיה ברצפת האגן. לרגל יום האישה הבינלאומי – ד"ר בני פיינר מהמרכז הרפואי הלל יפה עם 10 תסמינים אופייניים המרמזים על בעיה ברצפת האגן
3/03/2013

 
ד"ר בני פיינר. "נשים לא יודעות שבמרבית המצבים יש טיפול שמשפר מאוד את איכות החיים"

יום האישה הבינלאומי שיחול בסוף השבוע הקרוב הוא סיבה מספיק טובה לדבר על אחד הבעיות השכיחות שמהן סובלות נשים – בעיות ברצפת האגן.

מתברר שבעיות במבנה ובתפקוד רצפת האגן הן בעיות שכיחות המסבות סבל רב לנשים בכל קבוצות הגיל. חלק מהתופעות אופייניות יותר בקרב נשים לאחר לידה. על אף השכיחות הגבוהה, מחקרים מראים שרק מקצת הנשים הסובלות מבעיות אלה משתפות את בן זוגן בבעיה ועוד פחות מכך פונות לרופא כדי לטפל בה. "הסיבה לכך", טוען ד"ר בני פיינר, אחראי שירות האורוגינקולוגיה וניתוחי רצפת האגן במחלקת נשים ויולדות של המרכז הרפואי הלל יפה, "טמונה בחלקה במבוכה וחוסר נוחות, אך גם בחוסר מודעות לעובדה שבמרבית המצבים אפשר להציע טיפול יעיל אשר עשוי לשפר את איכות החיים במידה ניכרת". 

 

אז איך תדעי שיש לך בעיה ברצפת האגן? 10 תסמינים אפשריים: 

  1. אם את סובלת מאיבוד שתן בעת שיעול, עיטוש, צחוק, הרמת משא כבד, קפיצה, ריקוד, ספורט. 
  2. אם את נדרשת לתת שתן פעמים רבות במשך היום (יותר מבעבר) ו/או מתעוררת משינה מתוך הצורך לתת שתן יותר מפעם בלילה. 
  3. אם את חשה צורך דחוף לתת שתן או שאינך מסוגלת להתאפק ודולפת לעתים בדרך לשירותים. תלונות אופייניות בהקשר זה כוללות צורך עז לתת שתן עקב שמיעת צליל מים זורמים או בעת הכנסת המפתח למנעול הדלת. 
  4. אם את חשה ששלפוחית השתן שלך מלאה ורוצה להתרוקן אך מתקשה להתחיל, או שזרם השתן חלש או לא רצוף (מתחיל/מפסיק לסירוגין), או שבסוף השתנה את מרגישה שלא הצלחת לרוקן את כל השתן מהשלפוחית. 
  5. אם את סובלת מדלקות חוזרות בדרכי השתן. 
  6. אם את מתקשה בשליטה על סוגר פי הטבעת וסובלת מבריחה של גזים או של צואה. 
  7. אם את חשה דבר מה בולט מתוך הנרתיק (כמו ביצה או בלון), בייחוד בסוף היום או לאחר עמידה ממושכת על הרגליים או עבודה מאומצת. תלונה אופיינית נוספת היא תחושת צריבה או כאב ולעתים אף דימום קל עקב שפשוף בבגדים התחתוניים. 
  8. אם את סובלת מכאב כרוני באגן, בנרתיק או בשלפוחית השתן, בעיקר כשהשלפוחית מלאה, עם הקלה בכאב לאחר התרוקנות. 
  9. אם את חשה כאבים בעת קיום יחסי מין. 
  10. אם את חשה רפיון של דופנות הנרתיק או עיוות במראה הפות, השפתיים או הפרינאום (אזור החיץ שבין פתח הנרתיק ובין פי הטבעת). 

אם ענית "כן" לאחת או יותר מהשאלות ייתכן שאת סובלת מבעיה ברצפת האגן, ומומלץ כי תפני לייעוץ אצל רופא אורוגינקולוג (תחום ייחודי ברפואת נשים העוסק בליקויי רצפת האגן). שירות האורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה מציע אבחון של כל מגוון הליקויים וטיפול בהם, תוך יישום גישה רב תחומית ושימוש באמצעים המתקדמים בעולם בתחום זה. 

 

לאתר נשים, הריון ולידה, מרפאה אורוגינקולוגית

לפורום כירורגיה גינקולוגית - ניתוחי רצפת אגן

 
הדפס

לכתבות נוספות

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד