הדר דף הבית בלי JCI

מרפאת TCD

אחריות ניהול

השירות פועל במסגרת מחלקה נוירולוגית. מרכז השירות הוא ד"ר סרג'יו שבתאי, סגן מנהל המחלקה.

לראש העמוד לראש העמוד

על השירות

במהלך חודש אפריל 2013 נפתחה מרפאה העושה שימוש בטכנולוגיית ה-TCD - Transcranial Doppler , זאת על מנת לאפשר למי שעברו שבץ מוחי, הגורם מספר 2 לתמותה בעולם המערבי, לבצע בדיקות הדמיה בלתי פולשניות, שעשויות לסייע במניעת השבץ הבא.

מדובר במכשיר שמאפשר זיהוי של מספר סיבות להיווצרות השבץ המוחי בצורה מדויקת. דהיינו, האם האירוע המוחי נגרם עקב היצרות בכלי הדם התוך-גולגולתיים, או האם הוא משני לקרישי דם (היכולים להגיע למוח ממקומות שונים ורחוקים בגוף). ניתן להשתמש בטכנולוגיה זו לטובת זיהוי מעבר קרישי דם בין חדרי הלב (patent foramen ovale), לצורך החלטה עתידית על ביצוע סגירת ה- PFO בעזרת צנתור.

במקרים של היצרות בכלי הדם התוך-גולגולתיים הבדיקה מאפשרת החלטה מדויקת יותר בנוגע לאפשרות לביצוע צנתור מוחי והרחבה של כלי הדם הפגוע. כמו כן, במקרים החשודים כמוות מוחי, מכשיר ה- TCD הינו כלי עזר משמעותי ביותר לצורך אבחון מדויק של הפרעת זרימת הדם במוח.

אוכלוסייה מיוחדת בה אפשר לבצע בדיקת TCD הינה של ילדים הסובלים ממחלה המטולוגית שעלולה לגרום לאירועים מוחיים בגיל צעיר (sickle cell disease), הבדיקה יכולה לאבחן בשלב מוקדם הפרעות בזרימת הדם התוך-גולגולתית בילד הסובל ממחלה זו ולאפשר טיפול טוב יותר כדי למנוע שבץ בגיל צעיר.

לראש העמוד לראש העמוד

כיצד מגיעים

החלטה על צורך בביצוע בדיקת TCD הינה  לרוב של נוירולוג, קרדיולוג או רופא המשפחה של המטופל. ההגעה למרפאה מחויבת בהצטיידות של הפניה מהרופא המטפל ובטופס התחייבות מקופת החולים אליה שייך (טופס 17).

 

את ההפניה יש לשלוח לדוא"ל: [email protected] או לפקס: 04-6332861. ההזמנה לבדיקה תישלח בדואר.

לראש העמוד לראש העמוד

ימי הפעילות

במרפאות חוץ, יום חמישי בין השעות 14:00 – 16:00
לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד