הדר דף הבית בלי JCI

סדנה לשיקום ריאות

אחריות ניהולית

שירות הפיזיותרפיה, מחלקה פנימית א' וצוות הסיעוד של מרפאות החוץ.
לראש העמוד לראש העמוד

תיאור

הסדנה מיועדת לחולים כרוניים במחלות ריאה אשר עבורם הומלץ תהליך שיקום לשם הטבת מצבם. מטרות השיקום הן להפחית את התסמינים של מחלה, לשפר את היכולת הגופנית ואת היכולת להשתתף בפעילות יומיומית, ובכך לשפר את איכות החיים, וזאת באמצעים של אימון גופני, ייעוץ תזונתי, הדרכת המטופל על מחלתו, הדרכה להפחתת קוצר נשימה ועוד.

שיקום ריאות הוא שיטה טיפולית מבוססת ראיות, הנתמכת על ידי איגודי הריאות בכל העולם, ונחשבת כחלק מהטיפול הכוללני בחולי ריאות כרוניים. מכיוון שבמחלות ריאה כרוניות נגרמת ירידה משמעותית בתפקוד הריאות, ירידה שבחלקה המשמעותי אינה ניתנת לריפוי תרופתי, הרי שהמגבלה הנשימתית גורמת לחולה להפחית פעילות גופנית ומכאן נגרמת ירידה נוספת ביכולת לבצע פעילות, וחוזר חלילה. מגבלות אלו נותרות למרות טיפול תרופתי מיטבי. טיפול שיקומי בהחלט יכול להיטיב את מצבם הפיזיולוגי, הפסיכולוגי והחברתי של המטופלים, להפחית את תסמיני המחלה ולשפר את איכות החיים, כמו גם למנוע הידרדרות נוספת.

ההפניה לסדנה הינה בהמלצת רופא הריאות המטפל בקהילה.

הסדנה כוללת כ-24  פגישות בשנה, בהן מתרגלים המטופלים פעילות גופנית בהתאמה אישית, מקבלים הדרכה לאורח חיים בריא ולהמשך פעילות גופנית עצמאית בקהילה.

כמו כן, בסדנה משתתפים, במידת הצורך, אנשי צוות נוספים כגון עובדת סוציאלית ומומחית לתזונה.

בתחילת הסדנה נערכת הערכה על ידי רופא ריאות ופיזיותרפיסט העובדים ב"הלל יפה".

ההערכה כוללת בדיקות למידת קוצר הנשימה והעייפות, יכולת המאמץ (מבחן שש דקות הליכה), ושאלוני איכות חיים. בדיקות דומות נערכות במהלך התוכנית ובסיומה. בתחילת כל אימון נערכת לכל מטופל בדיקת סימנים חיוניים (דופק, לחץ דם, וריווי חמצן במנוחה).

הסדנה נערכת במסגרת אמבולטורית על בסיס קבוצתי וניתן להצטרף אליה בכל נקודת זמן. היא מתקיימת במכון לפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה, המצויד בכל הנדרש לאימון ולתרגול תפקודי, כמו גם בציוד המאפשר ניטור והשגחה קפדניים, לאור העובדה שמדובר במטופלים הסובלים ממחלה כרונית נשימתית משמעותית ולעתים גם ממחלות לבביות ואחרות.

לראש העמוד לראש העמוד

מידע שימושי

כיצד מגיעים?

הסדנה מתקיימת במכון לפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה בימים שלישי וחמישי, בשעות הבוקר. לצורך השתתפות בסדנה יש להצטייד במסמכים הבאים:

  • בדיקת מאמץ מהשנה האחרונה.
  • מכתב מהרופא המטפל, כולל מחלות רקע וטיפול תרופתי.
  • מכתב מקרדיולוג, אם נמצא במעקב רפואי.
  • מכתב מרופא ריאות.
  • שני טפסי התחייבות מקופת החולים – לבדיקת רופא ריאות ולסדנת שיקום.
  • בדיקת תפקודי ריאות – ספירומטריה

קביעת תור למרפאה תיעשה דרך שירות הפיזיותרפיה, בטלפון: 04-7744567, בימים א'-ה', בין השעות 12:30-16:00.

לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד