הדר דף הבית בלי JCI

שירות ריפוי בעיסוק

הנהלה

מנהלת שירות ריפוי בעיסוק: מיטל סביליה, M.Sc, B.O.T

רכזת תחום פיזיקלי: ליז אטיאס B.O.T

לראש העמוד לראש העמוד

צוות

ג'והאנה לקארווה B.O.T

חנין מרזוק, B.O.T

יעל לוריא גלברג B.O.T

מעיין צוקרמן B.O.T

נועה שיף B.O.T

נטע קלנר B.O.T

רונית מלק נופים B.O.T

רים וותד, B.O.T

שאהד כבהא, B.O.T

 

 

לראש העמוד לראש העמוד

תיאור

ריפוי בעיסוק הינו אחד ממקצועות הבריאות, המשלב בתוכו מגוון רחב של תחומים מעולם הרפואה, החברה וההתנהגות, במטרה לעודד אנשים להשתתף, להיות מעורבים ולקחת חלק בעיסוקים משמעותיים, בפעילויות ובתפקידים שונים.

 

תחום זה נותן מענה לכלל האוכלוסייה, בין אם מדובר באדם בריא או חולה, לאורך כל מעגלי החיים – החל משלב הלידה ועד לזקנה.

 

העשייה המקצועית בריפוי בעיסוק במרכז הרפואי הלל יפה מתמקדת בטיפול באנשים אשר עקב מחלה, פגיעה או מוגבלות כלשהי אינם נוטלים חלק בעיסוקים שונים בעלי משמעות ותכלית עבורם. השירות כולל אבחון, הערכה, טיפול והדרכה, במטרה לסייע למטופל לשפר את היכולות הפיזיות והקוגניטיביות שלו. למרפאים בעיסוק יש את הידע והכלים המקצועיים לנתח את היכולות והמגבלות של המטופל, את דרישות הפעילות שהוא מעוניין לבצע ואת מאפייני הסביבה שבה מתבצעת הפעילות, ולהעניק טיפול רחב מותאם אישית לו ולבני משפחתו.

 

ריפוי בעיסוק במחלקות האשפוז

 

לריפוי בעיסוק חלק בלתי נפרד בהליך הריפוי של מטופלים הסובלים מבעיות נוירולוגיות ו/או מוטוריות שונות. במסגרת העבודה במחלקות האשפוז, המיקוד הינו זיהוי ואיתור מוקדם של ירידה תפקודית, קוגניטיבית, מוטורית, ותחושתית, זאת על מנת להתחיל טיפול בשלב מוקדם, תוך התאמה אישית למטופל, הפחתת הידרדרות ושיפור איכות החיים.

 

המחלקות בהם קיים השירות:

  • נוירולוגיה
  • אורתופדיה
  • מחלקות פנימיות
  • מחלקות כירורגיות
  • טיפול נמרץ

בכל תחומי הטיפול במחלקות האשפוז המטפלות מתמקדות בשיפור תפקודי היומיום של המטופל, כמו רחצה, לבוש, אכילה ושליטה על סוגרים. בנוסף, מרפאות בעיסוק בונות תכנית שחרור הכוללת רשימת התאמות והדרכה לקראת השחרור וכן המלצות להמשך טיפול בקהילה על פי הצורך.

 

ריפוי בעיסוק במחלקת ילדים

 

בבית החולים ניתן שירות ריפוי בעיסוק התפתחותי ופיזיקלי גם במחלקת ילדים. מרפאות בעיסוק התפתחותי יאתרו ויפעלו במטרה למנוע ככל הניתן את ההשלכות השליליות של מחלת הילד המאושפז על התפתחותו התקינה. מרפאות בעיסוק פיזיקלי יפעלו למניעת סיבוכים של ילדים בעלי פגיעה מוטורית בגפה העליונה ויטפלו בילדים לאחר כוויות.

 

ריפוי בעיסוק במכון להתפתחות הילד

 

מרפאות בעיסוק במכון להתפתחות הילד מטפלות בילדים בעלי קשיים מוטוריים, קוגניטיביים, תחושתיים ותקשורתיים מגיל לידה עד גיל תשע שנים. המרפאות בעיסוק מתמחות באיתור הגורמים המעכבים את התפתחותם התקינה של הילדים ונותנות מענה למגוון קשיים המשפיעים על תפקודם והשתתפותם בבית, בגן, בבית הספר ובחברת ילדים אחרים. השירות מטפל, לדוגמה, בילדים בעלי סרבול מוטורי, קשיים במוטוריקה עדינה, קשיים בביצוע עצמאי של פעילויות יומיום כמו לבוש ורחצה, קשיים באכילה או בהשתתפות בפעילויות משחק ופנאי, קשיי למידה, קשיים בקשב וריכוז, ילדים על הרצף האוטיסטי ותסמונות שונות.

 

במסגרת המכון מתקיימת גם מרפאת סדים ייעודית לילדים. השירות הניתן לילדים עם שיתוק מוחין או פגיעות נוירולוגיות אחרות. השירות כולל הערכה ובניית סד מותאם אישית עבור הילד לשמירה על מנחים תקינים ומעודדי תפקוד של הגפה העליונה. בנוסף ניתנת להורים הדרכה לשימוש נכון ובטוח בסד וכן להמשך תרגול מוטורי על מנת למנוע נזק משני למפרקים סמוכים.

 

הדרכה התפתחותית מרחוק להורים לפגים ויילודים

 

שירות המיועד להורים לפגים ויילודים ששוחררו מהפגייה. השירות מאפשר הדרכה מרחוק על ידי מרפאה בעיסוק, מומחית בהתפתחות הילד, במגוון נושאים התפתחותיים שונים, כגון אכילה, שינה, משחק ותחושה. במסגרת ההדרכה הורי התינוק יכולים לשאול שאלות ולקבל הדרכה אישית, מכוונת ומותאמת לילדם - מכל מקום, תוך סודיות רפואית מלאה וללא צורך בהגעה לבית החולים.

 

על הפונים למרפאה להגיע עם טופס הפניה מקופת החולים עובר טיפול בעיסוק פרטני מרחוק-התפתחות הילד. קוד טיפול: L9533.

 

ריפוי בעיסוק במרפאת טרשת נפוצה

 

שירות הניתן במסגרת המרפאה לטרשת נפוצה ונוירו-אימונולוגיה של בית החולים. במסגרת שירות ריפוי בעיסוק במרפאה מתבצע תהליך הערכה קוגניטיבית ותפקודית לכל מטופל חדש ובהמשך גם כחלק משגרת המעקב הרפואי. על בסיס הערכה זו ניתנות המלצות טיפוליות לחיזוק התחומים הזקוקים לשיפור.

 

ריפוי בעיסוק ביחידת הפגייה

 

כבר מגיל לידה, ריפוי בעיסוק יכול לסייע בהתפתחות המוחית של פגים אשר נולדו טרם זמנם, במשקל נמוך, או כאלה שסובלים ממחלה/מום כלשהו. המרפאות בעיסוק במחלקת טיפול נמרץ יילודים בהלל יפה פועלות לצמצום מצבי דחק אליהם נחשף הפג, דבר התורם להתפתחותו המוחית ולגדילתו. בהדרכה להורים ולצוות מועברים עקרונות של מתן גרייה מותאמת לפג וליילוד, שמירה על מנחים מותאמים מעודדי ויסות והתפתחות, עידוד הקשר המוקדם בין ההורה לפג, איזון מעגלי ערות-שינה וטיפול בתחומי אכילה והאכלה. כמו כן, ניתנות המלצות להתאמת הסביבה הביתית לקראת השחרור.

 

דף מידע להורים לפגים ששוחררו מהפגייה >>

 

ריפוי בעיסוק במרפאת מעקב לפגים במכון להתפתחות הילד

 

כהמשך רציף למענה של ריפוי בעיסוק בפגייה ניתן ייעוץ של מרפאות בעיסוק גם במסגרת מרפאת מעקב רב-מקצועית במכון להתפתחות הילד. השתתפות המרפאות בעיסוק במרפאה מאפשרת איתור מוקדם ומענה אבחוני וטיפולי מתאים לפגים שהינם בעלי סיכון לקשיים התפתחותיים מסוגים שונים.

 

ריפוי בעיסוק בבריאות הנפש

 

לריפוי בעיסוק השפעה גדולה על מטופלים הסובלים מהפרעות פסיכיאטריות שונות. המרפאות בעיסוק מסייעות בשיקום יכולתו של המטופל לתפקד באופן עצמאי ולהשתתף בעיסוקים משמעותיים בחייו, כמו גם לאפשר את רווחתו ותחושת המסוגלות שלו. במסגרת השירות שניתן בבית החולים, מתקיימות קבוצות טיפוליות מגוונות וכן מתבצע קשר ישיר עם גורמים בקהילה לצורך שמירה על הרצף הטיפולי לאחר השחרור.

 

 

לראש העמוד לראש העמוד

מידע שימושי

טלפון:

04-7744640

04-7748677

 

דוא"ל:

מנהלת שירותי ריפוי בעיסוק: [email protected]

 

לראש העמוד לראש העמוד

מידע נוסף

כתבות בנושא ריפוי בעיסוק >>

לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד