הדר דף הבית בלי JCI

השירות לשחזור שד (אונקופלסטיקה)

הנהלה

יחידה אחראית: היחידה לכירורגיה פלסטית (בהנהלת ד"ר יורם וולף)

לראש העמוד לראש העמוד

תיאור

שירות שחזור השד בהלל יפה מציב את המטופלת במרכז, מהמפגש הראשון במרפאה ועד שחזור הפטמה, המסמל את הניצחון על המחלה.

 

מודל התכנון המשותף והראייה הכוללת של כריתה ושחזור הוכח חד-משמעית כמשפר את חווית המטופלת, את התקשורת בין הצוותים המטפלים ושומר על רצף טיפולי עד לריפוי.

 

השחזורים מבוצעים בשתי שיטות עיקריות:

 

שחזור שד על ידי רקמות עצמיות – שחזורי השד בשיטה זו מתאימים למגוון רחב של מקרים, החל בכריתת גושים קטנים ועד שחזור שד מלא. שחזורים אלה מתבצעים לרוב בזמן כריתת הגוש (שחזור מידי) ומצמצמים במידה רבה את הסבל והמצוקה הקשורים באובדן השד.

 

שחזורי שד על ידי שתלים – שחזורים אלה מתאימים במקרים של כריתת שד מלאה. במידת האפשר הם מתבצעים בזמן כריתת השד (שחזור מידי) על מנת לאפשר למטופלת להשתחרר מבית החולים עם שד משוחזר.

 

מהו שחזור אונקופלסטי?

שחזור שד אונקופלסטי הינו שחזור שד בשיטות הלקוחות מעולם ניתוחי השד האסתטיים.

 

כיום, הודות לבדיקות הסקר לסרטן השד ואפשרויות הטיפול המתקדמות, הגידולים שאותם נדרשים הכירורגים להוציא הופכים קטנים יותר ויותר, מה שמשאיר יותר רקמת שד בריאה אצל האישה.

 

ניתוחים אונקופלסטיים הולכים ונהיים שיטת השחזור הנפוצה ביותר בתחום סרטן השד. הפלסטיקאי ומנתח השד מתכננים יחדיו את הניתוח על מנת שלאחר כריתת הגוש, הפלסטיקאי יוכל לעצב את רקמת השד בצורה שתשפר גם את ההחלמה וגם את המראה האסתטי הסופי.

 

לדוגמה, במטופלת אחרי לידות והנקות, או שינויים במשקל לאורך שנים ושדיים נפולים, ניתן לתכנן את כריתת הגוש ביחד עם הרמת שדיים. במטופלת עם שדיים גדולים מאוד המכבידים עליה, ניתן לתכנן את כריתת הגוש ביחד עם הקטנת שדיים. במטופלת עם שדיים קטנים המעוניינת להגדילם, ניתן לתכנן את כריתת הגוש ביחד עם הגדלת שדיים.

 

מה לגבי צלקות?

הצלקות של ניתוחים אונקופלסטיים הן אותן צלקות המאפיינות ניתוחי שדיים אסתטיים. באופן זה נפתרת המבוכה שעלולה להיות מנת חלקן של מטופלות שנושאות על גופן צלקות המזוהות עם ניתוחי סרטן.

האם אפשר לשפר מראה צלקות?

חלק משמעותי מצורת הצלקות הסופית נקבעת על ידי גורמים פנימיים של המטופלת עצמה. עם זאת, ישנם גם גורמים חיצוניים שאפשר להשפיע עליהם במעמד הניתוח ולאחריו. לפני הניתוח נתכנן היטב היכן ימוקמו הצלקות, כדי שיהיו במיקום הכי פחות בולט, מבחינת ביגוד או הקפלים הטבעיים של הגוף. במעמד הניתוח אנו מקפידים על שמירה על איכות וחיוניות הרקמה, וחשוב ביותר, מורידים ככל האפשר את מתח העור הסופי. אחת הדרכים להשיג זאת היא שימוש בשיטה חדשנית שפורסמה על ידי ד"ר פרידמן וד"ר בורנשטיין, לבניית השד מן הבסיס כלפי חוץ.

 

לאחר הניתוח ניתן לבצע חבישה, כמו "גבס" לשד, אשר מסייעת בשמירה על המבנה השד ומורידה מתח לאורך השבועות הראשונים והקריטיים לאחר הניתוח. לאחר הסרת החבישה ניתן להיעזר ביריעות סיליקון על פני הצלקות למשך תקופות הנעות בין מספר שבועות לכמה חודשים.

 

הצלקות משתפרות מאוד במהלך השנה לאחר הניתוח, שבה הן מבשילות מצלקות שמנות ואדומות לצלקות לבנות ושטוחות. כאמור, בעזרת מספר פעולות פשוטות ותכנון, אפשר לתת לצלקות את התנאים הטובים ביותר כדי שיגיעו למצב הרצוי.

 

לסיכום, השיטות החדשות של בתחום שחזור השד מביאות בשורה ענקית למטופלות, כאשר במעמד הטיפול במחלת הסרטן עצמה אפשר כבר לשפר את הבטיחות ואת המראה האסתטי של הניתוח.

לראש העמוד לראש העמוד

מידע שימושי

מוקד זימון תורים פועל בימים א'-ה' בין השעות 09:00 ל-14:00.

 

טלפון: 04-7748248

פקס: 04-7748604  

 

דואר אלקטרוני: [email protected]

 

לראש העמוד לראש העמוד

מידע נוסף

כתבה על ניתוחי אונקופלסטיקה לשחזור שד >>
לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד