הדר דף הבית בלי JCI

הילד מסרב להתקלח: תירוץ או בעיה בוויסות החושי?

עבור הורים רבים זמן המקלחת הוא אחד הרגעים המאתגרים ביותר ביום. מנהלת שירות ריפוי בעיסוק במרכז הרפואי הלל יפה מיטל סביליה מביאה הצעות ייעול לשיפור זמן המקלחת ומסבירה מתי ההתנגדות עלולה להצביע על בעיה בוויסות החושי
29/06/2023

נושא המקלחת תופס מקום מרכזי במהלך שגרת היום יום כמעט בכל בית בישראל. לא אחת, ההורים נתקלים בהתנגדויות וסירובים מצד הילדים להיכנס למקלחת ועליהם להיות אסרטיביים ויצירתיים במיוחד כדי להשיג את המטרה. "בנושא זה, יש לעשות הפרדה בין תינוקות לבין פעוטות וילדים", מציינת מנהלת שירות ריפוי בעיסוק במרכז הרפואי הלל יפה מיטל סביליה.

 

תינוקות במקלחת – הזדמנות לסיוע בוויסות החושי

"תינוקות אינם יודעים לבטא במילים את תחושותיהם. גם אם הם פורצים בבכי טרם כניסתם למקלחת, אין זה מעיד על התנגדות מצדם, אלא זו יכולה להיות דרכם לבטא כי משהו לא נעים להם", מסבירה סביליה. ההורים צריכים להיות רגישים מאד לאיתותים של התינוק ולהגיב אליהם בצורה מתאימה. התאמה של הסביבה ותגובה נכונה של ההורים יאפשרו לתינוק להתמודד עם גירויים בסביבתו ולווסת את תגובותיו. בשלבי ההתפתחות הראשונים של התינוק, ההורה מסייע ביצירת הבסיס לרכישת יכולת הוויסות העצמי שלו בהתמודדות עם מצבים שונים, והמקלחת היא אחד מהמצבים הללו.

 

כדי להפוך את המקלחת לנעימה יותר לתינוק, חשוב להקפיד על מספר פרמטרים: 

  • שימו לב שהתינוק אינו רעב או עייף מידי. תינוק לא רגוע, לא ייהנה מהמקלחת ורוב הסיכויים שיפרוץ בבכי וצרחות. 
  • את תהליך הפשטת הבגדים יש לבצע בצורה נינוחה, עדינה ומדורגת. יש לזכור כי החיתול והבגדים עוטפים את גופו של התינוק ומעניקים לו חום, ביטחון והגנה. בהסרה הדרגתית של הבגדים אנחנו מספקים לתינוק הזדמנות להתרגל למצב החדש. במידה שהתינוק עדיין אינו רגוע ובוכה, נסו להניח על גופו מגבת ולהפשיט אותו תחתיה או לפרוס מגבת תחתיו ולכסות מיד כל איבר שחשפנו. בדרך זו יקבל את ההגנה לה הוא זקוק וירגיש יותר בנוח. 
  • יש להכניס את התינוק בהדרגה למים הנעימים ולא בבת אחת, זאת בכדי לתת לו הזדמנות להתרגל אט אט למגע ולטמפרטורה של המים. בימי החורף, מומלץ לחמם את החדר לפני המקלחת ובמהלכה, על מנת שלא יהיה מעבר קיצוני מחום לקור. 
  • לעיתים האור במקלחת חזק מדי עבור התינוק – ניתן לעמעם אותו כדי להשרות אווירה חמימה ורגועה יותר. 
  • צעצועי מים – אין צורך להרבות בצעצועים שכן החוויה החושית באמבטיה עוצמתית בפני עצמה. תנו לו לשהות במים, להזיז את איבריו, להקשיב לקולות המים. בהמשך דברו אליו בשקט וברוגע, שירו לו שירים. אם הוא מאבד עניין וסבלנות, אפשר להשתמש במשחק אחד או שניים או לשקול לסיים את המקלחת לפני שיתעייף מהפעילות ויגיב בבכי. 
  • כדאי לסבן את הגוף במגע עמוק ואיטי. את הראש יש לחפוף בעדינות ולשטוף באמצעות כוס מים או באמצעות כף היד שלנו. עדיף לא בטוש, שבו הזרם חזק ויכול להיות לא נעים עבור התינוק. 
  • ביציאה מהמקלחת רצוי לעטוף ולהדק טיפה את המגבת על גוף התינוק על מנת להעניק לו תחושה של מגע עמוק ומרגיע. 
  • לאחר הניגוב, ניתן לעסות את גוף התינוק בשמן תינוקות על מנת להמשיך ולהעניק לו מגע מרגיע לקראת השינה. 

במידה שהתינוק עדיין לא רגוע בתהליך הרחצה או מראה קושי בוויסות גירויים תחושתיים אחרים הגורמים לו להגיב באופן מוגזם, מומלץ להיוועץ עם מרפא/ה בעיסוק על מנת לבדוק האם קיימת בעיה בוויסות החושי של התינוק.

 

אפשר להפוך את הרחצה לדבר נעים ורגוע באמצעות הקפדה על כמה כללים. צילום: Lubov Lisitsa, Pixabay

 

מה לגבי פעוטות וילדים?

בניגוד לתינוקות, בקרב פעוטות וילדים המצב שונה לגמרי. הם כבר יודעים לבטא את עצמם ועשויים להיות יצירתיים במיוחד בתירוצים למה לא להתקלח, ממשפטים כגון "היום לא התלכלכתי אז לא צריך להתקלח", "לא יצאנו לחצר היום", "לא סיימתי לשחק" ועד "לא בא לי" (ביטוי "אהוב במיוחד" על ההורים). ההורה מוצא עצמו לא אחת הופך יצירתי לא פחות מהילד כדי לשכנעו על נחיצות המקלחת/אמבטיה.

 

"לעתים, ההתנגדות היא לאו דווקא תירוץ, אלא נובעת מקושי תחושתי ממשי עבור הילד", מציינת סיביליה. "אם הפעוט/הילד נרתע מהמקלחת, צורח בצורה קיצונית בזמן שניסיתם כל דבר אפשרי על מנת להשרות אווירה נינוחה ורגועה, והדבר חוזר על עצמו מספר רב של פעמים, זה עלול להצביע על בעיה בוויסות החושי. ההמלצה היא לבצע בירור או ייעוץ מקצועי אצל מרפא/ה בעיסוק. כמובן שיש לקחת בחשבון אם ישנם סימנים נוספים אשר עלולים להצביע על קושי כזה, כגון בררנות באוכל, רגישות לרעשים, הימנעות ממגע של חול וחומרי יצירה, סירוב ללבוש בגדים מסוימים ועוד. קשיים אלה עשויים לפגוע בתפקוד היומיומי של הילד, לגרום לו לתסכול ולהימנעות ממצבים מסוימים עד כדי פגיעה בהשתתפות שלו בסיטואציות חברתיות ומשפחתיות שונות", מציינת סביליה.

 

"במידה שבבירור אכן יעלה כי ישנה בעיה בוויסות החושי, הרי שלאחר אבחון מעמיק של מערכות התחושה של הילד, תיבנה תכנית התערבות תחושתית המותאמת לו באופן אישי. באמצעות הטיפול לומדים הילד וסביבתו להבין את המקור לקשיים ולהתנהגות הילד ואת הדרך להתמודד עימם, דבר שהינו משמעותי לאיכות החיים וליחסים הבין אישיים של הילד ומשפחתו", מסכמת סביליה.

 
הדפס
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד