הדר דף הבית בלי JCI

רוצים ילדים עצמאיים יותר? תנו להם להתנסות!

הורים רבים לא תמיד מאפשרים לילדיהם לבצע פעולות בסיסיות, כמו קילוף פירות, סידור מצרכים בארונות או ניקוי אבק, בטענה שהם "קטנים מדי". מנהלת שירות ריפוי בעיסוק בהלל יפה מיטל סביליה מסבירה למה ממש כדאי לתת לילדים לקחת חלק במטלות הבית
31/07/2023

בשגרת החיים של כל אחד ואחת מאתנו, אנו עמוסים במטלות יומיומיות, הן בבית והן מחוצה לו. כאשר הדבר נוגע לילדינו, לרוב אנו עושים הכול עבורם ומגישים להם את הדברים על "מגש של כסף", כלומר, דואגים ומפנקים אותם, לעתים יתר על המידה. "לדוגמה, כאשר הילד מבקש מעדן, לרוב נפתח את המכסה ונגיש לו את המעדן עם הכפית בפנים", מסבירה מנהלת שירות ריפוי בעיסוק במרכז הרפואי הלל יפה מיטל סביליה. לדבריה, זוהי טעות נפוצה של רובנו בכך שאנו לא מאפשרים לילדנו להתנסות בפעולה שגרתית בסיסית. כך גם בנוגע לביצוע מטלות בבית.

 

"כאשר הורים ישלבו את ילדיהם במטלות הבית, לא רק שהם יעצימו את הילדים ויאפשרו להם עצמאות והנאה, הם גם יספקו להם פעילות ויאפשרו לעצמם להתמקד בדברים אחרים או יבצעו את מטלות הבית יחד עם הילדים", מציינת סביליה. "הילדים שלנו יכולים להתנסות וליהנות מכל כך הרבה פעילויות שבדרך כלל אנחנו מונעים מהם אותן בטענות כמו 'הם עוד קטנים מדי', 'זה יהיה קשה עבורם', ו-'זה לא יעניין אותם'". על פי סביליה, הנחה זו שגויה לחלוטין – ילדים צעירים נהנים מאוד לקחת חלק במטלות הבית. פעילויות אלו גורמות להם להרגיש בוגרים ואחראים יותר, ובדרך זו גם משפרים את מיומנויות המוטוריקה העדינה והגסה שלהם.

 


רחיצת כלים ככלי לשיפור תחושת המסוגלות. צילום: LaterJay Photography from Pixabay

 

בחופש הגדול בפרט, כשהילדים נמצאים רוב שעות היום בבתיהם, הם יכולים על אחת כמה וכמה לעזור ולהשתתף במטלות הבית. להלן מספר פעולות שניתן לבצע עם הילדים באווירה חיובית ונעימה:

  • חיתוך חסה לסלט – הציעו לילדיכם לחתוך את החסה באצבעות לחתיכות קטנות. לאחר מכן תנו להם להתנסות בסחיטה של הלימון לתיבול. לבסוף, אכלו יחד את הסלט, החמיאו להם והדגישו את שותפותם בהכנה. פעולה זו תתרום לחיזוק האצבעות ושכלול אחיזות עדינות.
  • קילוף פירות – תנו להם לקלף בעצמם את הפרי, בין אם מדובר בבננה או קלמנטינה. התנסות עצמאית זו תעצים את הילד ותגרום לו להרגיש בוגר ובעל מסוגלות גבוהה יותר. פעולות אלה מסייעות לתרגול עבודה ידנית הדורשת תיאום בין יד ימין ושמאל, תרגול אחיזות עדינות וחיזוק האצבעות.
  • ניקוי אבק משולחנות ומדפים נמוכים – תנו להם מטלית לחה או מגבון ובקשו את עזרתם בניגוב האבק והלכלוך מרהיטים כמו שולחנות, מדפים נמוכים וכיסאות. בקשו שיקראו לכם בסיום הניקיון של כל רהיט והתפעלו מהניקיון. פעולה זו, כאמור, תורמת לחיזוק חגורת הכתפיים.
  • סידור קניות – תנו לילדים להתכופף אל שקיות הקניות, להוציא מהן בכל פעם מצרך אחד ולהגיש לכם אותו לסידור במקרר או בארון. אמרו לילד תודה על הגשת המצרכים ועל הנכונות לעזור ולהקל עליכם. פעולה זו תורמת לחיזוק שרירי הגב, חגורת הכתפיים והגפה העליונה.
  • כביסה – בקשו מהילדים להכניס ולהוציא כביסה מהמכונה ומהמייבש, לתלות גרביים על חוט נמוך בתוך הבית, תוך שימוש באטבי כביסה. בעת הקיפול בקשו מהילדים לסייע לכם באיתור זוגות גרביים או במיון הבגדים לפי צבע או בן משפחה. פעולות אלה יתרמו לחיזוק חגורת הכתפיים, חיזוק האצבעות ושיפור מרכיבי תפיסה חזותית.

לסיכום, מציינת סביליה: "אפשרו לילדכם לקחת חלק בפעולות בסיסיות ובביצוע מטלות הבית, דבר שיעצים אותם וימלא אותם בתחושת סיפוק, ומנגד, יעזור לכם להתמודד טוב יותר עם יתר המטלות. אפשרו להם להתנסות כמה שיותר, גם אם לעתים נראה לכם שהם עדיין קטנים מדי. לא רק שתתפלאו מהתגובות החיוביות שלהם, אלא גם תסייעו להם בשיפור המוטוריקה העדינה והגסה".

 
הדפס
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד