הדר דף הבית בלי JCI

בדיקת פיברוסקאן (אלסטוגרפיה)

הנהלה

מנהל השירות: ד"ר סייף אבו מוך, מחלקה פנימית ב'

לראש העמוד לראש העמוד

על הבדיקה

בדיקת אולטרה-סאונד של הכבד, או בשמה המקצועי בדיקת פיברוסקאן, הינה בדיקה לבדיקת מצב הצטלקות הכבד. הבדיקה מתבצעת במרפאת הכבד של מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי הלל יפה, בניהולו של ד"ר סייף אבו מוך, מומחה ברפואה פנימית וברפואת הכבד.

 

מחלת כבד כרונית יכולה להיגרם על ידי כבד שומני, צריכת אלכוהול מופרזת, נגיפי הפטיטיס B ו-C (צהבת B ו-C), תרופות וסיבות נוספות. בקרב חולים במחלת כבד כרונית, רקמת הכבד הבריאה הופכת עם השנים לצלקת שאינה מתפקדת וזה גורם להתפתחות שחמת הכבד, מצב שבו הכבד מאבד מהגמישות שלו והופך נוקשה. ככל שמספר הצלקות בכבד גדל, הולכת ופוחתת יכולתו לתפקד. אי לכך, אחד הדברים החשובים הוא קביעת דרגות הצטלקות. הדבר יכול להיעשות על ידי ביופסיה של הכבד – בדיקה פולשנית, או באמצעות בדיקת הפיברוסקאן ואולטרה-סאונד של הכבד, הליך שכאמור אינו פולשני ומדויק בדיוק כמו הביופסיה, רק ללא הכאב הפיזי המלווה לנטילת ביופסיה.

 

במהלך בדיקת הפיברוסקאן נדגמת כמות הכבד השומני ונעשית הערכה של דרגות החומרה. אחת הבעיות הידועות של כבד שומני היא כי לא ניתן לחוש בתסמיניו, אלא לאחר בדיקה מובחנת, אך בדרגות הצטלקות הכבד הגבוהות נוצרת שחמת הכבד והאדם החולה עלול להגיע עד לכדי הזדקקות לניתוח השתלה ואף מוות.

למי מיועדת הבדיקה?

 

הבדיקה מיועדת לכל אדם שחולה במחלת כבד ידועה, וגם לסובלים מהשמנת יתר ולחולים בסוכרת. שתי האחרונות ידועות כיוצרות נזק מצטבר לכבד, אשר לא בהכרח יורגש עד למצב של מחלה מתקדמת.

 

בדיקת הפיברוסקאן ניתנת במסגרת סל הבריאות (טופס התחייבות של קופת חולים) הרפואי) רק לחולי כבד עם צהבת מסוג C.

 

הבדיקה מומלצת גם לסובלים מצהבת מסוג B, לסובלים ממחלה אוטואימונית של הכבד, כבד שומני, לחולי סוכרת ולסובלים מהשמנת יתר.

לראש העמוד לראש העמוד

מידע שימושי

במרכז הרפואי הלל יפה ניתן לבצע את בדיקת הפיברוסקאן בתשלום.

 

קביעת תור

  • המרפאה פועלת בימי שני בין השעות 15:00 ל-17:00 על ידי מומחי מחלקה פנימית ב'. 
  • להגעה למרפאה יש צורך בקביעת תור וכן הפניה מהרופא המטפל בקהילה. 
  • פרטים נוספים וקביעת תור בטלפון: 04-7744414.
לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד