הדר דף הבית בלי JCI

סובלת מבעיות ברצפת האגן? בואי לשבור את מחסום הבושה

13/02/2012

לקראת שבוע המודעות הארצי לדליפת שתן וליקויי רצפת האגן, יקיים המרכז הרפואי הלל יפה מפגש בריאות לנשים ב-22 בפברואר 2012, בשעה 18:00. הכניסה ללא תשלום אך מותנית בהרשמה מראש

 

במסגרת אירועי המודעות הארצית לביישנות רפואית פורסמו נתוני סקר שבוצע בקרב נשים באשר לבעיות רפואיות מבישות שנשים שומרות לעצמן. 60% מנשות השרון הודו שאכן יש להן בעיות כאלו, כאשר רק 38% דיווחו כי טיפלו בבעיה, אם כי עשו זאת בהיחבא. נתון מדהים נוסף הוא כי 33% מהנשים במדינת ישראל סובלות מדליפת שתן. לנוכח הנתונים הללו הצטרפו במרכז הרפואי הלל יפה לבתי חולים נוספים ומקיימים ערב הרצאות בנושא ב-22 בפברואר 2012, בין השעות 18:00 ל-21:00 באודיטוריום של בניין אשפוז ב', קומה 5. את המפגש ירכז ד"ר בני פיינר, אחראי שירות האורוגינקולוגיה וניתוחי רצפת האגן במחלקת נשים ויולדות.

 

ההרצאות תעסוקנה בתהליכים במהלך חיי האישה העלולים להוביל לדליפת שתן, בהשפעה של בעיות אלה על מיניות האישה ובהכרת סוגים שונים של דליפת שתן, דרכי האבחון ושלל הטיפולים הקיימים. ההשתתפות אינה כרוכה בתשלום אך מותנות בהרשמה באתר האינטרנט www.nashy.co.il או בטלפון 2711*.  

 

 

דליפות שתן – בעיה שכיחה עם השלכות מרובות 

 

בעיות במבנה רצפת האגן ובתפקודה שכיחות ומסבות סבל רב לנשים בכל קבוצות הגיל. חלק מהתופעות, אך לא כולן, אופייניות יותר בנשים לאחר לידות. על אף השכיחות הגבוהה, מחקרים מראים שרק מקצת הנשים הסובלות מבעיות אלה משתפות את בן זוגן ועוד פחות מכך פונות לרופא כדי לטפל בבעייתן. הסיבה לכך טמונה, בחלקה, במבוכה ובחוסר נוחות, אך גם בחוסר מודעות לכך שבמרבית המצבים ניתן להציע טיפול יעיל אשר עשוי לשפר את איכות החיים במידה ניכרת. 

 

מהסקר שנערך מתבררים נתונים עדכניים על כך שאחת מתוך שלוש (33%) נשים בישראל (בכל קבוצות הגיל) סובלת מדליפת שתן, כאשר אחת מתוך חמש נשים (20.5%) בגילאים 40-49 סובלת ואינה מטופלת. 

 

"מרביתן של הנשים לא מדברות על זה ולכן גם אינן מטפלות בזה", מסביר ד"ר בני פיינר, אחראי שירות האורוגינקולוגיה וניתוחי רצפת האגן במחלקת נשים ויולדות של המרכז הרפואי הלל יפה. "מכאן גם הרצון שלנו להעלות את המודעות לבעיה ולסייע לנשים לשפר משמעותית את איכות חייהן".  

 

הגורמים לאי-שליטה במתן שתן נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: דליפת שתן במאמץ, המוגדרת כדליפת שתן לא רצונית, המתרחשת כאשר האישה עושה פעולה שיוצרת לחץ תוך-בטני מוגבר, למשל שיעול, עיטוש, נשיאת משקל כבד, קיום יחסי מין או פעילות גופנית. הבעיה נובעת, בדרך כלל, מפגיעה מכנית בתמיכה בכיס השתן ובשופכה. הקבוצה השנייה היא דליפה בדחיפות, שמקורה בליקוי בבקרה העצבית על פעולת כיס השתן. אישה הסובלת מבעיה זו תחוש צורך בלתי נשלט לתת שתן ולא תוכל להתאפק.    

 

ד"ר פיינר מספק 10 תסמינים אפשריים שמעידים על בעיה ברצפת האגן:

  1. אם את סובלת מאיבוד שתן בעת שיעול, עיטוש, צחוק, הרמת משא כבד, קפיצה, ריקוד, ספורט וכו'. 
  2. אם את נזקקת לתת שתן פעמים רבות במשך היום (יותר מבעבר) ו/או מתעוררת משינה מתוך הצורך להשתין יותר מפעם בלילה. 
  3. אם את חשה צורך דחוף לתת שתן או שאינך מסוגלת להתאפק ודולפת לעתים בדרך לשירותים. תלונות אופייניות בהקשר זה כוללות צורך עז לתת שתן עקב שמיעת צליל מים זורמים או בעת הכנסת המפתח למנעול הדלת. 
  4. אם את חשה ששלפוחית השתן שלך מלאה ורוצה להתרוקן, אך מתקשה להתחיל, או שזרם השתן חלש או לא רצוף (מתחיל/מפסיק לסירוגין), או שבסוף השתנה את מרגישה שלא הצלחת לרוקן את כל השתן מהשלפוחית. 
  5. אם את סובלת מדלקות חוזרות בדרכי השתן. 
  6. אם את מתקשה בשליטה על סוגר פי הטבעת וסובלת מבריחה של גזים או של צואה. 
  7. אם את חשה דבר מה בולט מתוך הנרתיק (כמו ביצה או בלון), בייחוד בסוף היום או לאחר עמידה ממושכת על הרגליים או עבודה מאומצת. תלונה אופיינית נוספת הינה תחושת צריבה או כאב ולעתים אף דימום קל עקב שפשוף בבגדים התחתונים. 
  8. אם את סובלת מכאב כרוני באגן, בנרתיק או בשלפוחית השתן, בעיקר כשהשלפוחית מלאה, עם הקלה בכאב לאחר התרוקנות. 
  9. אם את חשה כאבים בעת קיום יחסי מין. 
  10. אם את חשה רפיון של דפנות הנרתיק או עיוות במראה הפות, השפתיים או הפרינאום (אזור החיץ שבין פתח הנרתיק ובין פי הטבעת).

אם ענית "כן" לאחת או יותר מהשאלות, ייתכן שאת סובלת מבעיה ברצפת האגן ומומלץ כי תפני לייעוץ ע"י רופא אורוגינקולוג (תחום ייחודי ברפואת נשים, העוסק בליקויי רצפת האגן). שירות האורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה מציע אבחון וטיפול בכל מגוון הליקויים ברצפת האגן, תוך יישום גישה רב-תחומית ושימוש באמצעים המתקדמים בעולם בתחום זה. אבל לפני כן, את מוזמנת להגיע ל"הלל יפה" ב-22 בפברואר ולהאזין להרצאות בנושא.  

 

 

  תכנית הערב
 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד