הדר דף הבית בלי JCI

לראשונה ב"הלל יפה": צנתור חדשני של עורקי הריאות הציל את חייה של מטופלת שסבלה מתסחיף ריאתי חמור

רופאים במערך הלב של המרכז הרפואי הלל יפה ביצעו לראשונה צנתור של עורקי הריאות באמצעות טכנולוגיה חדשנית ביותר כדי לטפל בתסחיף ריאתי מסכן חיים במטופלת בת 64. הפעולה בוצעה בהצלחה והמטופלת שוחררה לביתה במצב טוב
26/04/2021

תסחיף ריאתי הוא מצב הנוצר מחסימה פתאומית של אחד מעורקי הריאות המרכזיים. מצב זה עלול להוות מסכן חיים מכיוון שהוא חוסם את מחזור הדם לריאות. אם מדובר בקריש דם גדול דיו, נגרמת חסימה בעורק ריאתי ראשי, שמונעת את זרימת הדם אל הריאות. מצב זה מסכן חיים ועלול להיות קטלני. תסחיף ריאתי מסיבי מעמיס בצורה קיצונית את החדר הימני של הלב, שאינו מסוגל מבחינת מבנהו לעמוד בעומס קיצוני ולכן כושל. במקרה כזה, אין מחזור דם אפקטיבי לכל הגוף וכתוצאה מכך נגרמת קריסת מערכות.

 

מנהל מערך הלב בהלל יפה פרופ' אריאל רוגין מציין: "תסחיף ריאתי הינו מצב אשר עלול לסכן חיים. אפשרויות הטיפול כיום בתחום זה מוגבלות. הכנסנו טכנולוגיה שהינה בחזית הטיפול העולמי בחולים עם תסחיף ריאתי. טיפול זה מתווסף למגוון היכולות הקיימות בחדרי הצנתורים החדישים שלנו".

 

בחלק גדול מהמטופלים המפתחים תסחיף ריאתי מדובר בתסחיפים קלים, שהטיפול הנחוץ והמקובל בהם הוא מתן תוך-ורידי או אפילו פומי של מדללי דם. במצב של הופעת תסחיף גדול יותר, בשל חסימה על ידי פקיק מסיבי יותר, ואפילו כשהחולה יציב מבחינת ערכי לחץ הדם, אך ישנם סימנים המעידים על עומס על החדר הימני של הלב, תיתכן הפחתה קשה בזרימת הדם לריאות. במצב זה יש צורך בטיפול תרופתי אגרסיבי יותר, המכונה טיפול תרומבוליטי, על מנת להמיס באופן פעיל את הפקיק. במקרים נדירים ואקוטיים, כאשר הטיפול הקונבנציונלי לא מספק או לא ניתן לביצוע, ניתן לשקול ביצוע ניתוח כירורגי דחוף לשליפת קרישי הדם.

 


צנתור מציל חיים. פרופ' שמחה מייזל (מימין) בחדר הצנתורים של הלל יפה

 

המטופלת, בת 64, הגיעה למרכז הרפואי הלל יפה כשהיא סובלת מקוצר נשימה קשה, חמצון ירוד ותפוקת לב מופחתת. בבדיקת סי.טי של עורקי הריאות נצפו פגמי מילוי גדולים בעורקים - ממצאים אשר אישרו את האבחנה הראשונית לתסחיף ריאתי. בבדיקת אקו לב נמצא כי החדר הימני של הלב מוגדל מאוד והתכווצותו ירודה, סימנים המעידים על פגיעה בשריר הלב, עם סימני עומס וקושי של החדר הימני של הלב בהזרמת הדם. היא טופלה בנוגדי קרישה, כמקובל, אך בשל העדר שיפור מספק במצבה, הוחלט לבצע הליך פולשני להמסת קרישי הדם.

 

הרופאים נקטו פעולה פולשנית, חדשנית ביותר, הכוללת שימוש בצנתרים המונחים לריאות תוך בקרת שיקוף. לתוך צנתרים אלו, המוחדרים לעורקי הריאה, מושחלים מתמרי אולטרה-סאונד, הפועלים במשך שש שעות, תוך הזלפת מינון נמוך של תכשיר תרומבוליטי להמסת קרישי הדם שנוצרו.

 

"ההליך הנ"ל בוצע כפעולת צנתור פולשנית, כדי לאפשר טיפול מידי ואפקטיבי ולמנוע סיבוכים ארוכי טווח. ההליך היווה פתרון מהיר וחלופי לניתוח", ציין מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי הלל יפה פרופ' שמחה מיזל, שביצע את הפעולה יחד עם מנהל מערך הלב פרופ' אריאל רוגין, וד"ר מג'די סעאדה, רופא בכיר במחלקה.

 

ד"ר סעאדה הוסיף: "אין ספק כי הטיפול הציל את חייה של המטופלת. כעבור מספר ימים חל שיפור משמעותי במצבה והיא שוחררה לביתה במצב טוב. אנו ממשיכים לבצע מעקב קליני והדמיתי למטופלת והיא מרגישה מצוין".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד