הדר דף הבית בלי JCI

אנדוקרינולוגיה וסוכרת - שאלות ותשובות

מהי אנדוקרינולוגיה?

איברים שונים ותאים בודדים בגופנו מתקשרים ו''מדברים'' זה עם זה. תקשורת זו מתבצעת באמצעות הפרשת חומר כימי על ידי איבר אחד, קליטת החומר ותגובה לו על ידי איבר אחר. החומר הזה קרוי הורמון. זהו עיסוקה של האנדוקרינולוגיה - האופן שבו תאים ואיברים מתקשרים זה עם זה ליצירת פעולה הרמונית של הגוף.
לראש העמוד לראש העמוד

האם יש קשר בין סוכרת לבעיות בתפקוד המיני?

מחקרים מדווחים כי 50%-75% מכלל הגברים החולים בסוכרת חווים פגיעה ביכולת הזקפה בדרגות שונות, למרות קיומו של חשק מיני תקין. הפגיעה בזקפה יכולה להיות קלה, אך ללא התייחסות הולמת היא עלולה להתפתח בהדרגה עד לחוסר יכולת לקיים יחסי מין.

 

הבעיה הופכת למשמעותית יותר עם הגיל, וככל שמשך מחלת הסוכרת ארוך יותר. חולי סוכרת שגילם נע בין 20 ל-24 יסבלו ממנה בשיעור של 5%-9%, ובגיל 70 ומעלה יסבלו ממנה בשיעור של 75%-95%. שכיחות בעיות בתפקוד המיני גבוהה פי 3 מזו של אנשים שאינם חולים בסוכרת והיא מופיעה בצורתה הראשונית כעשר שנים לאחר אבחון הסוכרת. ישנם מצבים שבהם הופעת הסימפטום של קשיים בתפקוד מיני יהוו חלק מאבחון המחלה.

לראש העמוד לראש העמוד

כף רגל סוכרתית – מדוע פוגעת מחלת הסוכרת בגפיים התחתונות?

מחלת הסוכרת פוגעת בכלי דם גדולים וקטנים גם יחד. הפגיעה בכלי דם גדולים (כגון עורקי שוק וירך) גורמת לסתימתם ופוגעת באספקת הדם לכף הרגל. באופן ברור, ישנה השלכה של פגיעה בזרימת הדם בכלי הדם הקטנים הממוקמים באזור כף הרגל והקרסול. לפגיעה בזרימת הדם לאזור זה מתלווית פגיעה עצבית שמתבטאת באיבוד תחושה באזור כף הרגל, ואיבוד היכולת להגן על הרגל מפני מפגעים חיצוניים. הפגיעה העצבית גם תורמת לאיבוד של יכולת ויסות אספקת הדם לגפה, המהווה קרקע פורייה להיווצרותם של פצעים שהגוף מתקשה להתמודד איתם. מכאן ההידרדרות למצב של התפתחות זיהומים עמידים ונמק שיביא לאיבוד הגפה עלולה להיות מהירה.

לראש העמוד לראש העמוד

מהי תסמונת "שרקו"?

אחד הסיבוכים הקשים ביותר של כף הרגל הסוכרתית היא תסמונת בשם 'ארתורופתיה ע"ש שרקו', ובקיצור – שרקו. תסמונת זו גורמת לעיוות והרס של הקרסול וכף הרגל בחולים סוכרתיים, והיא נוצרת עקב פגיעה מהותית במערכת העצבים, כך שהיא אינה יכולה להעביר בצורה תקינה אותות חשמליים למפרקים שונים בגוף. התוצאה היא, כאמור, הרס של המפרק ואיבוד הצורה של כף הרגל והקרסול.

 

"הפגיעה יכולה לבוא לידי ביטוי בשני אופנים מנוגדים – אצל חלק מהחולים הפגיעה תהיה בלתי מורגשת, כלומר החולה לא יחוש כאב, מגע או חום סביבתי בגפה הנפגעת. לעומת זאת, אצל אחרים פגיעת ה'שרקו' תתבטא בכאבים והרגשת שריפה בגפיים. מצב של אי יכולת להבחין בטמפרטורת הסביבה עלול לגרום לפגיעות בגפה (מים רותחים, פגיעות של עצמים חדים בהליכה, חתכים ועוד) שהחולה לא ישים לב אליהן והן רק יילכו ויחמירו עם הזמן.

 

עוד על כף רגל סוכרתית»

לראש העמוד לראש העמוד

האם חולי סוכרת יכולים לצרוך מוצרים דיאטטיים שאינם מכילים סוכר ללא הגבלה?

מושג התזונה הנכונה אף הוא לא תמיד ברור לחלוטין למטופלים. גם בתחום זה קיימים מיתוסים רבים. לדוגמה, עניין המוצרים הדיאטטיים לסוכרתיים. מתקבלת תחושה שכיוון שאלה מוצרים 'ללא תוספת סוכר' – מותר לצרוך מהם ללא הגבלה. לא כך הוא המצב. בחולים עם סוכרת סוג 2 הסובלים מעודף משקל, ישנה חשיבות גדולה גם לערך הקלורי של האוכל. לדוגמה, הערך הקלורי של 100 גרם שוקולד רגיל הוא כ-550 קלוריות. כמה קלוריות יש ב-100 גרם שוקולד 'ללא תוספת סוכר'? 480 קלוריות. כמה חסכנו? לא הרבה. הדבר נכון גם כשמדובר בעוגיות 'ללא סוכר' למיניהן – שאולי נאפו ללא סוכר, אבל עם קמח לבן ומרגרינה – לאו דווקא הרכב מוצלח.

לראש העמוד לראש העמוד

האם הטיפול באינסולין מחייב מעקב מאוד הדוק אחר רמות הסוכר בדם?

היום קיימים סוגים שונים ו'חכמים' של אינסולין, כולל כאלה שלא גורמים כמעט לתנודות חדות ברמות הסוכר, והתחלת טיפול באלה אינה משנה את הצורך במעקב אחרי רמות סוכר באמצעות מכשיר ביתי לעומת טיפול בכדורים.

לראש העמוד לראש העמוד

האם נורמת ערכי הסוכר ירדה בשנים האחרונות?

לפני מספר שנים אכן הורד הערך הנחשב לתקין בצום מ-110 ל-100. כלומר, רמת סוכר מעל ל-100 בצום אינה תקינה, כך זה בכל העולם. רמת סוכר מעל ל-100 בצום אינה מוגדרת כסוכרת, אלא כמצב טרום-סוכרתי. זהו מצב שכשמו כן הוא – מצב שעלול להתפתח לסוכרת והוא למעשה סימן אזהרה חשוב. אם קיימים מאפיינים נוספים, כגון עודף משקל, עודף שומני הדם או סיפור משפחתי של סוכרת – הסיכון לפתח את המחלה בעתיד עולה עוד יותר. החדשות הטובות הן שתזונה נכונה, פעילות גופנית ושמירה על משקל גוף תקין עשויות להפחית סיכון זה באופן מאוד משמעותי ומכריע. 

לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד