הדר דף הבית בלי JCI

דימות (רנטגן, CT, אולטרה-סאונד) - שאלות ותשובות

אילו בדיקות מבצעים במכון הרנטגן?

במכון הרנטגן נעשים כמה סוגי בדיקות:

 

1. צילומים: צילומי רנטגן פשוטים, כגון: יד, רגל, חזה, ואחרים, וצילומים ראשוניים בהם ניתן לראות את מבנה השלד והשרירים.

 

2. שיקופים – בדיקות שמתבצעות בעזרת קרני X ומסך בשימוש חומר ניגוד, באופן המאפשר לעקוב אחר הדינאמיקה של הבדיקה בעת ביצועה בזמן אמיתי. כך, למשל, בבדיקת מעיים ניתן לראות כיצד מתקדם חומר הניגוד בתוך מערכת העיכול.

 

3. CT - טומוגרפיה ממוחשבת: עקרון שיטה זו הינו קרינת רנטגן באמצעות מחשב, כאשר אנו ''פורסים'' את האזור הנבדק - ראש, בטן, חזה וכו' - לפרוסות דקות על פי בחירה מראש של הטכנאי בחתכים לכיוונים שונים - אקסיאלי, קורונלי, סגיטלי – בהתאם לאזור המצולם ובהתאם לבעיית המטופל.

 

4. US - אולטרה-סאונד: בדיקות אלה אינן מבוססות על קרני רנטגן, אלא על גלי קול המשודרים בתדירות גבוהה. באמצעות בדיקה זו ניתן לראות התפתחות עוברית, כיס מרה, מערכת דרכי השתן, זרימה בכלי דם וכדומה.

 

5. אנגיוגרפיה: בדיקה זו נעשית כאשר ישנה חסימה, קריש או גידול המפריע לזרימת דם תקינה. בדיקה זו נעשית על ידי חיתוך קטן בעורק, דרכו מוכנסים תותבים (תומכים בכלי דם) והרחבתם על ידי בלון, או על ידי החדרת תרופות לאזורים ספציפיים. בדיקה כזו חוסכת לחולה ניתוח כירורגי וימי החלמה.

לראש העמוד לראש העמוד

האם מסוכן להיבדק במכון הרנטגן?

קרני הרנטגן מסוכנות, אולם אם נשקלת חשיבות האבחנה מול הסיכון, הרי שהאבחנה חשובה יותר. מכשירי הרנטגן כיום משוכללים והקרינה מינימאלית. עד היום לא הוכח כי בדיקות אולטרה-סאונד ו-MRI מהוות סיכון לנבדק, בשל היעדר קרינה מייננת.

 

אישה בכל שלב של הריון חייבת לציין בפני סגל המכון כי הינה בהריון.

לראש העמוד לראש העמוד

כיצד יש להתכונן לבדיקת CT בטן?

יום לפני הבדיקה יש להתרוקן, להגיע לבדיקה בצום ואם קיים צורך יש לבצע חוקן.
לראש העמוד לראש העמוד

מהו חומר ניגוד, מהו תפקידו ובאילו מקרים מומלץ להשתמש בו?

חומר ניגוד סופג את קרני הרנטגן ומאיר את האזור הנבדק בזמן הדגמת כלי דם, כליות, קיבה, מעיים ועוד. הנבדק מקבל את חומר הניגוד על ידי שתייה במיץ, וכך בעת הבדיקה ניתן לעקוב אחר ההארה של האיבר הנבדק. חומר הניגוד אינו נשאר בגוף, אלא מופרש לאחר זמן מועט דרך השתן.

 

אנשים הרגישים ליוד חייבים לציין זאת כאשר הם מגיעים לבדיקה.

לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד