הדר דף הבית בלי JCI

בריאות מינית - שאלות ותשובות

אנחנו זוג ותיק, שנינו בני ארבעים בקרוב, ויש לנו שני בנים. הסקס שלנו טוב. הבעיה היא שאנחנו רבים לא מעט, וכשזה קורה אשתי טוענת שלא בא לה סקס, שזה לא מתאים. בעיני אם הסקס טוב למרות המריבות - למה לקלקל גם בחזית הזאת? איך אוכל לשכנע אותה שאני צודק?

 

מירי קרייזמן, מטפלת זוגית במרפאה לבריאות מינית, המחלקה האורולוגית, המרכז הרפואי הלל יפה:

 

"לצערי, אני לא אשת בשורות. יהיה לך מאוד קשה לשכנע את זוגתך לקיים יחסי מין כשאתם בשלהי מריבה. זו לא דעתי  האישית, זוהי מסקנה שהגיעו אליה החוקרים בשנים האחרונות, לאחר התעמקות במיניות האישה.

 

"בואו נודה באמת: גברים ונשים חושבים אחרת, ולא רק בסקס. אבל אם כבר מדובר בסקס נבהיר שהסיבות לקיום יחסי מין אצל גברים ונשים שונות. המניע לרצון לקיים יחסי מין אצל נשים, בניגוד לגברים, נובע הרבה פעמים מגורמים שאינם בהכרח מיניים כמו הרצון לקרבה, הרצון לאינטימיות, דרך לומר התגעגעתי, חסרת לי, נהניתי לראות אותך משחק עם הילד היום ועוד. הגלגל ש"מניע" את מעגל המיניות הנשי בהרבה מקרים איננו חשק - החשק עצמו מצטרף למעגל תוך כדי, ותסכים איתי שבזה גברים ונשים מאוד שונים. ולעניינך: נסה לסיים את המריבה לפני ההצעה להיכנס למיטה. יש לך סיכויים טובים יותר לסקס. ובכלל, למה אתם מרבים לריב? כך או כך, בהצלחה והמשך סקס טוב".

לראש העמוד לראש העמוד

אני בן 23, ואני בקשר עם בחורה בגילי. רציתי לדעת האם גם גבר יכול לזייף אורגזמה, ואם כן, איך? האם בחורה יכולה לדעת כשהגבר שהיא איתו זייף?

 

מירי קרייזמן, מטפלת מינית וזוגית במרפאה לבריאות מינית, מחלקה אורולוגית, המרכז הרפואי הלל יפה:

 

"אני פותחת את תשובתי בשאלה: 'למה בכלל צריך לזייף?' כי אם צריך לזייף, כנראה משהו בקשר מזייף.

 

"תופעת הזיוף נפוצה בעיקר אצל נשים שמעניקות את ה'כאילו' אורגזמה כמתנה לבן הזוג, כאות להיותו מאהב נפלא. האורגזמה הנשית קלה לזיוף: די בהשמעת אי אלו גניחות, בהאצת קצב הנשימה ובאמירות מהללות לבן הזוג. אך שלא כמו אצל האישה, האורגזמה הגברית מלווה ברוב המקרים בשפיכת זרע. לזה מתווספות תופעות של עלייה בדופק, עלייה בקצב הנשימה, לפעמים הזעה ולאחריה רפיון. חלק מזה אפשר לזייף, חלק לא. אפשר להשמיע קולות, אפשר לזייף האצה בנשימות אבל אי אפשר לזייף פליטת זרע.

 

"אני חוזרת וממליצה לשני המינים לא לזייף. אם יש בעיה בתפקוד המיני – כדאי לפנות לטיפול, ובמקום לזייף, לנסות להגיע לדבר האמיתי".

לראש העמוד לראש העמוד

אני בת 31 וסובלת מאוד מכאבים בנרתיק בזמן קיום יחסים. בעלי טוען שזאת לא בעיה של יובש, כך הוא מרגיש, אבל זה מטריד אותי ופוגע ביכולת שלנו ליהנות מסקס. מה זה יכול להיות ואיך לטפל בזה?

 

ד"ר רונן רוב, מנהל מחלקה אורולוגית, המרכז הרפואי הלל יפה:

 

"כאבים בנרתיק בעת קיום יחסי מין נקראים דיספראוניה. הכאב יכול לנבוע ממספר גורמים, ובהם דלקת כתוצאה מפטרת או מחולל אחר, וסטיבוליטיס – דלקת של פתח הנרתיק שאינה דווקא ממקור חיידקי, אלא תגובה דלקתית באזורים מסוימים. דלקת זו יכולה לגרום לכאבים עזים בזמן קיום יחסי מין וכתוצאה מכך להימנעות מקיום מגע מיני.  

 

"כמובן שיש לוודא שלא מדובר בכאב ממקור אחר, קרי, צוואר הרחם (דלקת, גידול וכו'). בכל מקרה רצוי שתיבדקי על ידי רופא נשים. אם מדובר בווסטיבוליטיס כגורם, הרי שניתן לטפל במשחות שונות לטיפול בדלקת וכמו כן ניתן להיעזר בחומרי סיכה לנרתיק על בסיס מים".  

לראש העמוד לראש העמוד

אני בת 30, ויוצאת עם בחור זה כחודש וחצי. עברנו בדיקות לגילוי איידס, אני משתמשת בגלולות ואנחנו לא משתמשים בקונדומים. אבל, בשבוע האחרון שמתי לב שיש לו מעין פצעונים אדומים קטנטנים ב"ראש" הפין, כמו חספוס. מה זה יכול להיות והאם כדאי לפנות לרופא? האם להימנע מיחסים בינתיים?

 

ד"ר רונן רוב, מנהל המחלקה לאורולוגיה, המרכז הרפואי הלל יפה:

 

"ראשית, אני מברך על הדרך שבה נהגתם בטרם התחלתם לקיים יחסי מין, משום שהיא ראויה ונכונה לבריאות שניכם.   

"שנית, מתיאורך את תופעת הפצעונים, אני נוטה לחשוב שמדובר בבעיה שטחית שייתכן שהיא נובעת מגירוי יתר כתוצאה משפשוף או אפילו תגובה אלרגית כלשהי. עם זאת, ועל מנת לוודא שלא מדובר בהרפס גניטאלי, כדאי לבן זוגך לפנות לבדיקה אצל רופא עור לאבחון, ואם צריך, גם לקבל טיפול. עד לביצוע הבדיקה אני ממליץ לכם לקיים יחסי מין מוגנים תוך שימוש בקונדום.  

 

לראש העמוד לראש העמוד

אני בן 61, בעל תשוקה מינית גדולה. בדרך כלל הזקפה שלי טובה, אך למרבה הצער האורגזמה חלשה וקצרה וכמות הזרע שאני משחרר קטנה וגם עוצמת ההתזה חלשה. האם ישנם תרופות או סוגי מזון או צמחי מרפא שיכולים להגדיל את כמות הזרע ולשפר את משך האורגזמה ועוצמתה? האם ויאגרה יכולה לעזור לי בעניין זה?

 

ד"ר רונן רוב, מנהל המחלקה לאורולוגיה, המרכז הרפואי הלל יפה:

 

"התופעות שאתה חווה הן תופעות מוכרות וידועות לשכבת הגיל שלך. עם הגיל גם הזקפה הולכת ונחלשת וכמות הזרע בעת השפיכה הולכת וקטנה. זוהי תופעה טבעית, תלוית גיל ובלתי נמנעת, וכך גם יש להתייחס אליה (בדומה להתקרחות והופעת קמטים). הסיבות לה שונות וביניהן מצב בלוטת הערמונית שמשתנה עם הגיל ולו השפעה על העניין. נטילה של תרופה כגון הוויאגרה יכולה להאריך ולחזק את הזקפה ולהאריך את משכה, אך לא לשנות את עוצמת השפיכה או כמות הזרע. חשוב לזכור שנטילת תרופות כגון ויאגרה מחייבת אישור רופא ומרשם רופא לאחר ביצוע של בדיקות מקיפות על מנת שלא לפגום בבריאותך ובחלקים אחרים של הגוף. 

"באשר לסוגי מזון או צמחי מרפא – אינני מכיר צמחי מרפא שעשויים לסייע בעניין, או מזון שישפר בהכרח את הנושא".  

לראש העמוד לראש העמוד

אני בן 29, בריא. הבעיה היא שאני לא מצליח לגמור – לא כשאני עם בת הזוג שלי ולא באוננות. אני מרגיש כאילו שאני מאבד תחושה רגע לפני השיא. זה מתסכל נורא. יש מה לעשות?

 

ד"ר רונן רוב, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי הלל יפה:

 

"מתיאורך עולה כי אינך מגיע כלל לשפיכה או אורגזמה. לא פירטת אם זה קורה לך רק עם הפרטנרית הנוכחית או גם עם בנות זוג אחרות. לא ברור אם מצוקתך היא פיזית בלבד או שמא משולבת עם עכבה נפשית כלשהי שאף היא תורמת לעניין. מכיוון שחסר מידע בשאלתך כמו למשל האם היו לך בעבר מצבים של 'קרי לילה', שהיעדרו יכול להצביע על בעיה אנטומית כלשהי כמו חסימה של צינורות הזרע, קשה לענות בבירור ללא בדיקה פיזית מתאימה ונטילת נתונים בריאותיים אחרים. הייתי ממליץ לפנות ראשית לרופא אורולוג, ואולי לאחר מכן גם לטיפול מיני מתאים".  

לראש העמוד לראש העמוד

נראה לי שהדגדגן שלי מאוד קטן וזה מפריע בסקס. רציתי לדעת עד כמה הגודל שלו חשוב ומשפיע על ההנאה שלי ושל בן הזוג שלי מהיחסים, והאם יש ניתוח להגדלתו?

 

ד"ר רונן רוב, מנהל המחלקה לאורולוגיה, המרכז הרפואי הלל יפה:

 

"הדגדגן הוא אבר חשוב מאוד עבור האישה לשם הנאה מיחסי המין – זה גם תפקידו היחיד בגוף האישה. הוא בנוי מרקמה רקטלית ומתמלא בדם בזמן הגירוי, וזה מה שהופך אותו לרגיש יותר ומביא להנאה ולאורגזמה. רוב הנשים  מגיעות לאורגזמה על ידי גירוי הדגדגן ורק מיעוט הנשים מצליחות לעשות זאת על ידי החדירה עצמה של הפין לנרתיק. בשאלתך לא ציינת האם את מצליחה להגיע אורגזמה עם בן זוגך באופן עקרוני או שהבעיה שתיארת היא לדעתך הסיבה לחוסר באורגזמה. אם את מצליחה להגיע לאורגזמה, הרי שאיני רואה כל בעיה, וגודל הדגדגן אינו מהותי.  

 

"גודל הדגדגן אינו משפיע בהכרח על מידת ההנאה או על היכולת להגיע לאורגזמה, אלא חשוב שיהיה מגע בין גוף הגבר לדגדגן או גירוי על ידי האצבע ובאמצעים נוספים (שוב, לא הכרחי באמצעות חדירה). אצל נשים שונות גודל הדגדגן שונה ואכן ישנן נשים שיש להן דגדגן מאוד קטן. עם זאת, לא מקובל לבצע ניתוחים להגדלת הדגדגן.  

 

"היכולת להגיע לאורגזמה קשורה גם למשחק המקדים (נשיקות, ליטופים, חיבוקים), נגיעה במקומות ארוגניים כמו החזה, הדגדגן ועוד. לאמצעים אלו תפקיד חשוב בהיבט ההנאה.  

אינני ממליץ לך לחפש את הפתרון דווקא באופציה ניתוחית באבר כה רגיש, אלא להגביר דרכים נוספות למקסום ההנאה שלך בסיועו של בן הזוג שלך".  

לראש העמוד לראש העמוד

אני בת 32, נשואה באושר. הבעיה שלי היא שאני מגיעה לאורגזמה אמיתית רק כשאני מאוננת. כשאני מקיימת יחסים עם בעלי אני לרוב מזייפת, למרות שבסך הכול המגע שלו נעים לי. הייתי מאוד רוצה להצליח לגמור גם איתו. איך עושים את זה?

 

מירי קרייזמן, מטפלת מינית וזוגית במרפאה לבריאות מינית, מחלקה אורולוגית, המרכז הרפואי הלל יפה: 

 

"בראש ובראשונה, אני שמחה לשמוע שיחסי המין שלך עם בעלך מהנים, למרות שאינם מספקים. אכן, במקרים רבים מתרחשת הפרדה בפועל בין ההנאה והסיפוק המיני. 

 

"את מדווחת על יכולת להגיע לאורגזמה באוננות, ואני מניחה שהאורגזמה מתרחשת כתוצאה מגירוי הדגדגן ולא מחדירה. בהנחה שהיחסים ביניכם פתוחים וטובים, האם את מסוגלת לאונן בשלב ראשון לידו? האם תהיי מסוגלת בהמשך ללמד אותו לאונן לך ולהפוך את האוננות לחלק מהאקט המיני? במישור אחר, אם אכן את מגיעה לאורגזמה מגירוי הדגדגן, נסי לבצע חדירה שתאפשר גירוי הדגדגן, למשל בתנוחה שבה את נמצאת מעליו. ומעל לכל, המשיכי ליהנות מהמגע, הליטוף והקרבה שנוצרת באקט המיני. אלה חשובים לא פחות מהאורגזמה המיוחלת".

לראש העמוד לראש העמוד

אני בן 72, בריא בד"כ, עוסק בספורט ועובד. לפני שנתיים עברתי ניתוח במעי הגס עקב גידול סרטני. הניתוח עבר בהצלחה ואין לי גרורות. לפני הניתוח קיבלתי הקרנות ורדיותרפיה וכדורי קסלודה במשך כחודשיים, ואחריו טופלתי בקסלודה כחמישה חודשים. הבעיה היא שמאז הניתוח אין לי פליטה ואין לי תחושת סיפוק. אני כן חווה תשוקה ויש לי זקפה. האם יש פתרון לבעיה?

 

ד"ר רונן רוב, מנהל המחלקה לאורולוגיה של המרכז הרפואי הלל יפה:

 

"ידוע שתרופות כימותרפיות וקרינה עלולות לפגוע במנגנוני השפיכה והזקפה. עם זאת, לא ציינת בשאלתך האם הניתוח שעברת במעי הגס היה באזורים הנמוכים שלו, כמו פי הטבעת, וכן לא ציינת האם טיפולי ההקרנות כוונו לאזורים אלו. אם כן, אזי תיתכן השפעה או פגיעה במערכת העצבים באזור הגינטליה (אברי המין). בדומה, ישנן תרופות שעלולות להפריע לשפיכה, שייתכן שאתה נוטל.  

 

"אם אכן זהו המצב, ומכיוון שישנם פרמטרים רבים נוספים שלא ציינת היכולים להוות מקור לבעייתך, רצוי שתפנה לייעוץ אורולוגי ותשלב עימו גם ייעוץ וטיפול סקסולוגי במרפאה ייעודית".  

לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד