אודות מחלקת ילדים

מערך הילדים במרכז הרפואי הלל יפה כולל את מחלקת הילדים, המחלקה לרפואה דחופה בילדים, מרפאות הילדים, הפגייה והיחידה לכירורגיית ילדים.

מחלקת הילדים במרכז הרפואי הלל יפה משרתת את ילדי האזור בין זיכרון יעקב לנתניה לאורך רצועת החוף על יישוביו השונים. באזור כ-400,000 תושבים, מהם כ-120,000 ילדים, שהם כ-34% מכלל האוכלוסייה – שיעור העולה על אחוז הילדים הארצי. הרכב האוכלוסייה באזור מגוון ביותר, וכולל אוכלוסייה עירונית לצד אוכלוסייה כפרית ואוכלוסייה מכל הקשת הסוציו-אקונומית.

כיום יש במחלקה תקן לאשפוז 31 ילדים. הצוות הרפואי כולל שלושה רופאים בכירים במשרה מלאה ו-12 מתמחים, כמו כן רופאי משפחה ברוטציה, רופאים בהשתלמות מחו"ל, סטאז'רים וסטודנטים לרפואה. בכל שנה יותר מ-4,000 ילדים מאושפזים במחלקת הילדים. ומספר הפניות למיון ילדים ללא טראומה עומד על יותר מ-12,000 בשנה.

התחלואה במחלקה רב גונית, ומייצגת מחלקת אשפוז בבית חולים שניוני.

מרבית המחלות המטופלות במחלקה הן זיהומיות. אשפוזים נוספים הנעשים במחלקה הם עקב מחלות כגון:

  • מחלות פרכוסים  
  • מחלות נוירולוגיות נדירות יותר, ובהן SMA, מחלה גנטית שאחוזי הנשאות והתחלואה שלה באזור גבוהים מאוד  
  • מחלות גסטרו-אנטסיטינליות 
  • מחלות ריאה 
  • מחלות לב  
  • מחלות ראומטיות 

כל אלו מטופלות על ידי מומחי מערך הילדים בבית החולים לתחומיהם השונים.

בשל אופי האוכלוסייה באזור, אנו מטפלים אף במקרי תחלואה נדירים כגון תסמונת Job syndrome – תסמונת שיש לה רק כ-200 מקרים מתועדים בעולם. במחלקתנו מטופלים שלושה אחים הלוקים בה.  

עיקר עבודת המחלקה היא רפואה דחופה וטיפול מיידי בכל תחלואי אוכלוסיית הילדים באשר היא.

מנהלת המחלקה, ד"ר עדי קליין-קרמר, מומחית ברפואה דחופה בילדים. במחלקה פועל גם מומחה בקרדיולוגיית ילדים, ד"ר איאס קאסם, המרכז את הטיפול במומי לב מולדים. ד"ר רנטה יעקובוב, מומחית בנפרולוגיית ילדים, הקימה ומפעילה את המערך האמבולטורי המקיף בנושאי נפרולוגיית ילדים. נוסף על כך, קיימת מרפאה להתפתחות הילדים בניהולו של נוירולוג ילדים אשר עובד בצמוד עם מחלקת הילדים. ייעוצים למחלקה ולמרפאות מקצועיות ניתנים על ידי גסטרואנטרולוג ילדים, מומחית לרפואת ריאות בילדים, המטולוגית ילדים, אורתופד ילדים, כירורג ילדים, רפואת אף אוזן גרון בילדים, ריאומטולוגית ילדים ועוד. 

עיצוב המחלקה

עיצוב המחלקה , רובו ככולו, סובב את עולמו של הילד. גישתנו היא כי הילד עומד במרכז וכל השירות הרפואי הוא סביבו ועבורו. בעיצוב המחלקה הושם דגש על צרכיו המיוחדים של ה"מטופל הקטן", הן במישור הפיזי והן במישור הוויזואלי. המחלקה מכילה מערך מיון ילדים, אשר גם בו מושם דגש על הפחתה של הכאב והחרדה אצל הילדים המטופלים. אנו מאמינים שבסביבה ידידותית לילדים נוכל לממש זאת באופן היעיל ביותר.

המרכז החינוכי

במחלקה מרכז חינוכי לילדים המאושפזים, המופעל במהלך היום על ידי מורות מורשות ובפיקוח משרד החינוך, ואחר הצהריים על ידי מתנדבים.

במהלך כל השבוע מתקיימת גם פעילות של ליצנים רפואיים, אשר עובדים בצמידות לצוות הרפואי ומלווים את אשפוז הילד מזמן הגעתו לחדר המיון ועד לשחרורו לביתו. 

פעילות אקדמית

המחלקה גאה בפעילות אקדמית ענפה המתבטאת הן בהוראת סטודנטים בשנים חמישית ושישית על ידי צוות המחלקה, והן בביצוע עבודות מחקר. הדגש בהוראת הסטודנטים הוא על הוראה קלינית וגישה ללומד הבוגר, ולא רק הרצאות פרונטאליות. הסטודנטים הם חלק בלתי נפרד מהצוות הרפואי, ויש להם גישה פתוחה וחופשית לכל אחד מהרופאים במחלקה החל במתמחים וכלה בהנהלת המחלקה.  

עבודות המחקר המבוצעות במחלקה הן בעיקרן עבודות קליניות במגוון רב של נושאים בתחום רפאות הילדים: רפואה דחופה, טיפול בכאב בילדים, קרדיולוגיית ילדים, מחלות זיהומיות, נפרולוגיית ילדים והשמנת יתר אצל ילדים. כמו כן, מוצעים נושאים לעבודות חקר לסטודנטים המעוניינים בעבודות גמר, וכן מתמחים המבצעים מדעי יסוד.

במערך הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה אנו מאמינים כי תהליך החלמתו של הילד אינו תלוי רק בטיפול במחלתו, אלא גם בהתייחסות לילד עצמו ולמשפחתו. גישתנו זו מיושמת הלכה למעשה באופן שבו בנויה המחלקה ובהתאמתה הפיזית לצורכי הילדים והוריהם, בעידוד מעורבות המשפחה, בטיפול ובתמיכה של הצוות במידת הצורך, בהבטחתנו ליצור סביבה חמה וידידותית, בקיום פעילויות חברתיות לילדים המאושפזים במחלקה, וכן במעורבות הצוות הרב מקצועי ובהקשבה לצרכיו הרפואיים של הילד כמו גם לצרכיו הפסיכולוגיים והחברתיים. 

 
הדפס
הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד