מדוזות: בת חמש נכוותה קשה וטופלה בהלל יפה

9/07/2013

זה התחיל כחופשה שנתית מסורתית של משפחת מירון בחוף דור, והסתיים באשפוז של בתם הצעירה, שחר, במחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, לאחר שנכוותה משמעותית מצריבת מדוזה בעת ששהתה במים.

 

"כל שנה אנחנו מגיעים לפה למשך כשבוע", מתארת אמה של שחר, עדי. "אנחנו מאוד אוהבים את החוף ובדרך כלל גם כשיש מדוזות, בחוף הזה אין כל כך הרבה. לצערי, השנה נתקלנו גם אנחנו במדוזה. היא 'דילגה' בין כולנו כשהיינו במים, אבל רק אצל שחר, הנזק היה כל כך רציני".

 

כאמור, המשפחה כולה שהתה במים, כשהמדוזה עברה ביניהם ונגעה קלות בכולם. "יצאנו מיד מהים", מוסיפה עדי, "בעלי ואני הרגשנו צריבה קלה, וגם שחר לא התלוננה מאוד. בכל מקרה, שטפנו את המקום עם מים ואחר כך עם חומץ ונתתי לה מעט פניסטיל להרגעה". חצי שעה מאוחר יותר הבחינו ההורים כי יד ימין של הילדה החלה להכחיל ולהתנפח משמעותית והיא החלה לגלות סימני אפטיה. הם החליטו בו במקום לפנות לבית החולים, והגיעו לחדר המיון של "הלל יפה".

 

בחדר מיון ילדים נבדקו מיד כל המדדים של שחר, היא קיבלה מינון נוסף של חומר אנטיאלרגני וכן תרופות לשיכוך כאבים. בהחלטה משותפת של האורתופד ורופא הילדים שבדקו אותה, הוחלט כי יש לאשפזה להשגחה, בעיקר בשל הבצקת שהתפתחה בידה הימנית.

 

ד"ר איאס קאסם, סגן מנהל מחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, מסביר כי דרגת הכוויות של שחר היא דרגה שתיים (בגפיים ובצוואר), והיא עדיין סובלת מבצקת ביד, שיוצרת לחץ על כף היד והאצבעות. היא ממשיכה לקבל טיפול אנטי-היסטמיני, הרמת הגפה ומשככי כאבים, אך מצבה השתפר מאתמול ובמחלקה מקווים כי ימשיך להשתפר והיא תוכל להשתחרר לביתה בימים הקרובים.

 

"חשוב לזכור", מציין ד"ר קאסם, "כי בעת פגיעת מדוזה אין לשפוך מים רגילים על הכוויה. מה שאפשר ורצוי לעשות הוא שטיפה דווקא עם מי-ים, שזה הדבר הזמין ביותר, או עם חומץ או מיץ לימון טבעי על האזור הצרוב. ניתן להיעזר במשככי כאבים להקלה על כאב הצריבה. במקרה של שחר, ההגעה לבית החולים במהירות הייתה חשובה בגלל הבצקת שהתפתחה, ובגלל התגובה האלרגית הקשה שהתפתחה בעקבות צריבת המדוזה".

 

 


ד"ר קאסם בודק את שחר

 

 
הדפס

עוד במה חדש

הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד